Gönderen Konu: Kırgızistan'da kız kaçırarak evlenme kültürü devam ettiriliyor.  (Okunma sayısı 9147 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkistan Ordusu

• Türkçü-Turancı
Kırgız soydaşlarımız, asırlar öncesindeki kız kaçırarak evlenme kültürünü devam ettiriyorlar. Anlaştıkları kızlarla, gelenek yaşasın diye, kaçırma merasiminden sonra evleniyorlar. :)

ingilizce bir belgesele konu olmuş (batılılar eleştiriyor tabii) - 5 bölümden ilki (ötekileri bulabilirsiniz).
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=zCEPKLGvEzI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=zCEPKLGvEzI</a>

Eski bozkır kültürünü devam ettirdikleri söyleniyor.

Süreç:
- evlenecek genç, birkaç kankasıyla beraber, kızı kaçırıyor (eski asırlarda atla, şimdi otomobil);
- kız eve getiriliyor ve gencin ailesindeki kadınlar (annesi, teyzesi filan) ikna ediyorlar;
- kız beyaz bir örtüyü başına örtünce, kabul etti sayılıyor;
- genç adamın büyükleri (babası, amcası, ..), kızın ailesinin evine gidip, barışıyorlar.

Sosyologlar, bu kültürün tekrar canlanmasını, Sovyetler döneminde dayatılan bireycilik anlayışına karşı gelişmiş sosyal bir tepki olarak görüyorlar.
İleri! İleri! Türkistan erleri!
Senin için ölürüz Türkistan illeri...

(Türkistan Lejyonu'nun anısına atfendir).

Çevrimdışı Arbesa Sarantuya

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türkü Türk yapan savasci bakisidir
Esenler, Türkistan Ordusu,
videoyuyu seyredemedim error occured yaziyor.
Insan kacirmanin hapis cezasi 5 ve 7 yil arasindadir. Kacirmak demek o kisinin istegi olmadan bir yerden baska yere getirmek demek. Ama o kisi istegiyle gitmisse buna kacirmak denmez, buna kacmislar denir. Yani cift birlikte kacmis ailelerinden.

Bu bana ait düsünce tabii ve bu kacmak ve kacirmak arasinda büyük fark var. Üstelik yabanci devletler dogru anlamadiklari icin karsi cikiyorlardir. Ama dogru anlatilsa yani ciftin birlikte kactigini anlatsaler - hem neden kaciyorlarki madem birbirilerini seviyorlar - yurt disindakilerde bunu anlar ve karsi cikmaz.

Sözler yanlis tercüme edildiginden dolayi oluyor böyle bence.

Esenler, ilginc bir yazi yazmissiniz, ama video acilmiyo.

Çevrimdışı Aze Bozkır Savaşçısı

• Türkçü-Turancı
Esenler, ilginc bir yazi yazmissiniz, ama video acilmiyo.

Video saz kimi! :-)

Bilgisayarınızda sorun ola bilər mi?

Çevrimdışı Türkistan Ordusu

• Türkçü-Turancı
Alıntı
Insan kacirmanin hapis cezasi 5 ve 7 yil arasindadir. Kacirmak demek o kisinin istegi olmadan bir yerden baska yere getirmek demek. Ama o kisi istegiyle gitmisse buna kacirmak denmez, buna kacmislar denir.

Biliyorum, evet suç.
Zaten Kırgızistan'da da suç; ancak polis adet diye birşey yapamıyor. Eski gelenek.

Burada, çift ailelerinden kaçmıyor (Kırgızistan).
Genç adam, kızı kaçırıp ailesine getiriyor. Ailesindeki kadınlar ikna ediyor.
Bazen anlaşmalı oluyor; ama bazende olmuyormuş.
O kötü tabii.
İleri! İleri! Türkistan erleri!
Senin için ölürüz Türkistan illeri...

(Türkistan Lejyonu'nun anısına atfendir).

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
Bu adet Anadolu'da hala yaşıyor. İşin garip tarafı nişanlıların kaçmasına çok şahit oldum Kayeri'de çalıştığım Türkmen köyünde. Sebep kız tarafının düğün için her eşyayı almasına- yapmasına rağmen oğlan tarafının yüklü altın almak zorunda bırakılması.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı TARDU KAĞAN

• Türkçü-Turancı
Avşarlarda da at çalmayana kız vermezler diye biliyorum.