Gönderen Konu: ÇANAKKALE TÜRK’ÜN ONUR ZAFERİ  (Okunma sayısı 3458 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adil ÖZTÜRK

  • Türkçü-Turancı
  • **
  • İleti: 62
ÇANAKKALE TÜRK’ÜN ONUR ZAFERİ
« : 15 Mart 2019, 21:22:25 »
ÇANAKKALE TÜRK’ÜN ONUR ZAFERİ

Çanakkale Zaferi Birinci Dünya savaşının şüphesiz en önemli savaşıdır. Dünyanın birlik olup saldırıya geçtiği Çanakkale’de Türk Milleti her siperde ayrı bir destan yazmıştır. Silah ve asker gücü bakımından çok üstün olan düşmana karşı Türk Milletinin üstün muharebe taktikleri, sonsuz cesareti ve keskin zekası ile insanlık var olduğu sürece unutulmayacak bir zafer kazanılmıştır.
Çanakkale zaferi askeri bakımdan dünya askerlik tarihinde ders olarak okutulacak derecede büyük bir zafer olduğu kadar Türk milletinin insani vasıflarını, merhametini savaş alanında bile yitirmediğini, düşmanına bile merhamet gösterdiğini kanıtlamıştır.
Birleşik Krallık (İngiltere) ve Fransa gemilerinden oluşan donanma 19 Şubat 1915 te geniş çaplı bir saldırı ile Çanakkale Boğazını geçmeyi denedi ancak Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı ve Binbaşı Nazmi Bey komutasındaki Türk topçuları karşısında ağır kayıplar vererek geri çekildi. Denizden Çanakkale’yi geçemeyeceğini anlayan Birleşik Krallık (İngiltere) ve Fransa kuvvetleri bu sefer Çanakkale’yi karadan geçmeyi denediler. Anzaklar’dan, Araplar’dan, Zencilerden kimi topladılarsa getirdiler Türk Milletinin üzerine hücum ettiler ama karşılarında Kurmay Albay Mustafa Kemal’in keskin dehası yönetimindeki asil Türk Milleti vardı. Bu gün Çanakkale’de Araplar’da vardı diyenler Araplar’ın İngiliz bayrağı altında İngiliz üniforması ile Türk Askerine karşı savaştığını ve yenildiklerini de söylemeliler. Seddülbahir, Arıburnu, Sulva Koyu, Kocaçimentepe, Conkbayırı tüm cephelerde Türk Milletine yenildiler. Bu olayı Mehmet Akif Ersoy ‘’Çanakkale Destanı’’ isimli muhteşen şiirinde;
‘’Eski Dünyâ, Yeni Dünyâ, bütün akvâm-ı beşer,’’
’’Kaynıyor kum gibi, tûfan gibi, mahşer mahşer.’’ 
’’Yedi iklîmi cihânın duruyor karşına da,’’ 
’’Ostralya'yla berâber bakıyorsun: Kanada!..’’
’’Çehreler başka, lisanlar, deriler rengârenk;’’
’’Sâde bir hâdise var ortada: Vahşetler denk.’’
’’Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...’’
Şeklinde dile getirmiştir.
Emperyalist güçler dünyayı toplayıp yüklendeler etseler de Truvalılar’dan beri Türk olan Çanakkale’yi geçip İstanbul’a gidemediler. İngilizlerin bu ağır yenilgisi karşısında Hindli lider Gandi ‘’Mustafa Kemal İngilizleri yenene kadar Tanrıyı İngiliz sanıyordum’’ diyerek Mustafa Kemal’e hayranlığını dile getirmiş ve Hindistan’dan İngilizleri çıkartabilecekleri fikrine vararak mücadeleye başlamış ve İngilizleri Hindistan’dan çıkartmayı başarmıştır.
Çanakkale direnişi ve sonucundaki muhteşem zafer Anadolu’daki Türk Milletine de umut ve azim meşalesi olmuştur. Türk Milleti, üzerindeki yüzyılların karanlık baskısını atmış, bağımsızlık ve hürriyet azmiyle yeniden kenetlenmeye başlamıştır. Birkaç yıl sonra Osmanlı hanedanlığının basiretsizliği yüzünden işgal edilecek olan Türk topraklarındaki istiklal mücadelesinin meşalesi aslında Çanakkale’de Kurmay Albay Mustafa Kemal’in komutasında destanlar yazarken Türk Milleti tarafından yakılmıştı.
Çanakkale Zaferi, sadece Birinci Dünya Savaşının en muhteşem bir zaferi değil önce Türk milletinin Zümrüdü Anka misali küllerinden doğmasına neden olan bir zafer sonra da diğer mazlum dünya milletlerinin umut ışığı olan insanlık var oldukça unutulmayacak muhteşem bir zaferdir. Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun.

‘’NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!..’’

Adil ÖZTÜRK
Adil ÖZTÜRK