Gönderen Konu: Bandırma Vapuru  (Okunma sayısı 4706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar Yıldırım

  • Türkçü-Turancı
  • **
  • İleti: 21
Bandırma Vapuru
« : 27 Aralık 2019, 17:23:04 »

Karadeniz'in hırçın dalgaları arasında yıllara meydan okuyan bir eski Bandırma Vapuru'yum. Nice zamandır liman liman gittim, geldim. Binlerce, on binlerce yolcu taşıdım. Onların konuşmalarını istemeyerek de olsa dinledim. Dertlerini derdim bildim. Onlar hiçbir zaman bunun farkında olmadılar yani beni fark etmediler. Ders kitaplarında ve pek çok kitapta, gazetede adıma defalarca rast gelmişsinizdir. Bundan sonra da rast geleceksiniz, bunu biliyorum. Ey gelecek yeni nesiller, sizi inanamayacağınız kadar büyük ve görkemli bir sevgiyle kucaklıyorum.

16 Mayıs 1919 günü on dokuz subayı aldım. Rota Samsun'du. Buralar Anadolu ve Anadolu düşman istilasına uğradı. Bu subaylar Türk ve bir Kurtuluş Savaşı başlatacaklar. Lider pozisyonunda sarı saçlı, mavi gözlü bir dev var: Adı Mustafa Kemal. Bakalım gelecek günler Mustafa Kemal'den neler bekler?

16 Mayıs gecesi bir fırtına? Ne oluyor dedim kendi kendime:
Karadeniz sen bu kadar hırçınlaşmazdın.
Böylesine çelik yüreklerin canına kast etmezdin.

Bunun üzerine fırtına ses verdi:
Oy Bandırma Vapuru cana, benize
On dokuz subayı üfleyiver denize.

Baktım fırtına laf anlamaz, söz dinlemez. Onunla irtibatı kestim. Fırtınanın ortasında bir ceviz kabuğu gibi sallanmaya devam ettim. Üç gün, üç gece tarih yazdım ve 19 Mayıs 1919 günü Samsun'a vardım.

Güle güle Mustafa Kemal yolun açık olsun.
Gemi kazanından büyük yüreğin sevgiyle dolsun.
Üç gün boyunca Türkiye dedin durdun.
Dilinden düşmeyen Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarsın.

Değerli yolcularım, karaya ayak basar basmaz bir rahatladım ki sormayın. Daha sonra Türk'ün Kurtuluş Savaşı başladı. Mustafa Kemal'in akıllara durgunluk veren zekası ve kahramanlıkları karşısında perişan olan düşmanlar evlerine döndüler. Çanakkale'de de Mustafa Kemal vardı. Çanakkale'ye geldiğinde boşuna bütün cephelerin komutanlığını Mustafa Kemal'e bırakmadılar. O, olmasaydı Kurtuluş Savaşı kazanılamazdı.

Benim adım Bandırma Vapuru.
Haber çıkar iki gazete küpürü.
Mustafa Kemal,  Yunan'ı Anadolu'dan süpürdü.
Komutan Trikopis Atina'dan köpürdü.

Oy Trikopis, Trikopis, neden Atina'dasın?
Bak Mustafa Kemal cephede sen neden değilsin?
Belli ki ölümden korkmaktasın.
Canım bu vatana feda diyen
Mustafa Kemal 'e karşı zafer kazanamazsın.
Kazanamadın zaten.


Yazan: Serdar YıldırımÇevrimdışı alptekin39

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 3
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
Ynt: Bandırma Vapuru
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2020, 16:59:43 »
Müthiş yazmışsınız Serdar bey, elinize sağlık. Okurken gerçekten etkilendim, Bandırma Vapuru'nun fedakarlığını Türk halkının fedakarlığı olarak gözlerimin önüne getirdim. Zor zamanları, Mustafa Kemal'in Bandırma Vapuru'na çıkışıyla birlikte ortaya çıkan umut halini düşündüm ve gözlerim doldu açıkçası. Benzer bir hissiyatı Atina'da Trikopis'in mezarı diye gösterdikleri yere gittiğimizde hissetmiştim. Ne yazık ki günümüzde insanımız Yunanistan'da villa satın almak, İngiltere vatandaşlığına geçmek, Avrupa'ya göç etmek hayalleriyle yanıp tutuşurken bu ülke kurulurken yapılan fedakarlıklar unutuyor.
Alptekin Kunduracı

Çevrimdışı Serdar Yıldırım

  • Türkçü-Turancı
  • **
  • İleti: 21
Ynt: Bandırma Vapuru
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2020, 12:27:37 »
Selamlar. Mesajınıza teşekkürler. Biraz geç oldu. Atatürk'ü yeni nesillere tanıtmak için, kendimizi borçlu hissetmeliyiz. Atatürk hakkında paylaşımlar yapmalıyız. Sağlıklı ve mutlu kalın.