Gönderen Konu: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi  (Okunma sayısı 14259 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akhal Teke

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 68
MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« : 24 Şubat 2008, 18:59:50 »
Hürriyet gazetesinden alıntıdır.
Sayfa 28, 24 Şubat 2008

Dünden bugüne : yazı dizisi

Yazar : Soner Yalçın


http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/8299240.asp?m=1
=====================

MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi


Türban serbestisinin önünü açan Anayasa değişikliğine MHP’nin destek vermesi bazı çevreleri şaşırttı. Görünen o ki, bu kesimler MHP’nin tarihini, düşünsel dünyasının oluşumunu pek bilmiyor.

Alparslan Türkeş ile Nihal Atsız’ın yollarının neden ayrıldığını; katıksız bir Türkçü olan Ali Balseven’in dava arkadaşı ülkücüler tarafından neden öldürüldüğünü bilmeyenler, MHP’nin bugününü anlayamazlar. İşte 40 yıl önceki o yol ayrımının hikáyesi.

TARİH: 25 Mayıs 1973. Yer: Ankara. Ali Balseven, 25 yaşındaydı. Kahramanmaraşlıydı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencisiydi. MHP’liydi. Ama...

O gün akşamüzeri Kurtuluş Parkı’nda bir grup MHP’li tarafından önü kesildi. Ali Balseven karşısına çıkanların hepsini tanıyordu. Dava arkadaşlarıydı. Hepsi ülkücüydü.

Ancak...
Bozkurtlar birbirine düşmüştü. Başbuğ o günlerde söylemişti o ünlü sözünü:

"Davadan döneni vurun!"

O gün ülküdaşları, Ali Balseven’i bıçaklayarak öldürdü. Peki, neden?

Ali Balseven davadan mı dönmüştü? Hayır! Birini mi ihbar etmişti? Hayır! Peki, suçu neydi? Suçu...

MHP’de her şey dört yıl önce bir kongrede başlamıştı.

KIRILMA NOKTASI

Tarih: 8 Şubat 1969. Yer: Adana

O gün şehir merkezi çok hareketliydi. Mavi gömlek giyen dokuz genç, motosikletlerle kentte tur atıyordu. Dokuz motosiklet; Alparslan Türkeş’in doktrini "dokuz ışık"ı temsil ediyordu.

Mavi gömlek neyin simgesiydi? Bilinmiyor. Bilinen, Mussolini’nin yarı-askeri gençlik örgütü militanlarının kara gömlek giydiğiydi. Motosikletli gençler gerekli ilgiyi topladıktan sonra kent merkezine geldiler.

Burada, 16 bağımsız Türk devletinin bayraklarını taşıyan 16 gençle buluştular. Alana gelen mehter takımı, ara vermeden büyük bir coşkuyla çalmaya başladı. Kalabalık giderek artıyordu. Alparslan Türkeş ve parti yöneticilerinin gelmesiyle yürüyüşe geçildi.

Askeri bir disiplin altında yürüyenlerin istikameti; milliyetçi hareketin en büyük tarihsel dönüşümünün yaşanacağı kurultay salonuydu.

Şehir merkezinden gelenleri kongre salonunda bir o kadar daha kişi karşıladı. Bu grup Türkeş’e mesafeliydi; liderleri ırkçı-Turancı Nihal Atsız idi.

"Tanrı Türk’ü Korusun" pankartı altında toplanmışlardı. Orta Asya nostaljisini canlandırmak isteyen bu gençler arasında paganist simgeler modaydı.

Bu nedenle hemen hepsi kalpak giyiyordu. Sarkık bıyıklıydılar. Yakalarında Bozkurt rozetleri vardı. Esir Türklerin kurtarılıp, yeniden inşa edilecek "Büyük Türkiye"ye inanıyorlardı. Turancıydılar.

"Adsız"dılar; Göktürkler’de henüz kamusal bir görevi yerine getirmemiş gençler özel isim taşıyamazlardı. Kendilerini kanıtlayana kadar bu gençlere "adsız" denirdi.

Aşırı milliyetçi Nihal Atsız, bu nedenle kendine "Atsız" soyadını seçmişti. Karşılıklı sloganlar altında kongre başladı.

AYRIŞMANIN NEDENİ

27 Mayıs 1960 askeri müdahalesine katılan dokuz subay, 22 Şubat 1964 tarihinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne katıldı. Liderleri Alparslan Türkeş’ti. Bu ekip kısa bir süre sonra partiyi ele geçirdi. Alparslan Türkeş, partinin genel başkanı oldu.

İhtilalci subayların parti yönetimine gelmesiyle CKMP’de büyük dönüşümler yaşandı. Örneğin, partinin o tarihe kadar ülke yarısında teşkilatı varken, bu sayı hemen 61 il ve 435 ilçeye yayıldı.

Türkiye ilk kez, partili gençlerin kendilerine verdikleri isimle, "komando yürüyüşü"yle tanıştı. Genel Başkan Türkeş’e, "Başbuğ" deniliyordu.

CKMP, Türkçü bir partiydi. Bu siyasal çizgi geniş kitlelerle buluşamıyor; oy alamıyordu. Türkeş ve arkadaşları, "ayakları yere basmayan romantik Türkçü" parti çizgisini değiştirmeye karar verdi.

Türkeş ve subay arkadaşları her ne kadar cumhuriyetçi, laik ve Türkçü olsalar da, oy alabilmek için İslam motiflerinden yararlanmaya karar verdiler!

Siyaset dünyasında İslam’ın ne kadar önemli olduğunu sosyolojik olarak kavradılar. Bu değişim/dönüşüm sadece parti programıyla sınırlı olmayacaktı; hareketin simgeleri/sembolleri bile değiştirilecekti.

İşte Adana kongresi bu amaçla toplanmıştı.

Adana’da toplanılmıştı; çünkü biliyorlardı ki Ankara, İstanbul gibi kentlerde parti çizgisinin değişmesine karşı çıkan güçlü bir "Türkçü" grup vardı.

Ve iki gün süren Adana kongresinde büyük tartışmalar, kavgalar ve ayrışmalar yaşandı...

BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Kongre iki gün boyunca hayli hareketli geçti. Kongre Başkanı Orhan Kaleli bile divandan istifa etmek zorunda kaldı. Türkçülerin simgesi "Tanrıdağı"nın yanına, İslamiyet’in simgesi "Hiradağı" eklenip yeni bir slogan üretilmişti: "Tanrıdağı kadar Türk, Hiradağı kadar Müslüman."

Zamanla, "Tanrı Türk’ü Korusun" pankartının yerini de "Kanımız Aksa da Zafer İslam’ın" alacaktı! Benzeri İslami simgeler, Türkçü gruptan "Türkler Araplaştırılmak isteniyor" şeklinde tepki aldı.

Nihal Atsız ekibi, kongrede direkt Türkeş’i hedef aldı. Aslında Nihal Atsız ile Türkeş’in dava arkadaşlığı çok eski yıllara dayanıyordu.

Türkeş daha Kuleli Askeri Lisesi’nde öğrenci iken Nihal Atsız ile tanışmıştı. Onu öğretmeni bilmişti!

1944 Türkçüler Davası’nda birlikte yargılanıp hüküm giymişlerdi. Şimdi ise karşı gruptaydılar. Nihal Atsız ekibi, kongrede hep benzer sözleri söylediler Türkeş’e:

"Sen git güvendiğin Araplara biat et!"

"Oy toplamak için Arap develere bin!"

Sonuçta, Nihal Atsız grubu, kongreyi kaybetti. Türkçüler ellerindeki parti kimliklerini kürsüye doğru fırlatarak salondan ayrıldılar.

Nihal Atsız, gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

"MHP’de Allah, Tanrı’yı kovdu!"

Türkçülük, Osmanlı Devleti’nin son döneminde doğmuş; Cumhuriyet ile birlikte dirilmiş; 1969 kongresinde öldürülmüştü!

ÜÇ HİLAL

Türkçü grubun kongreyi terk etmesinin ardından Türkeş ve arkadaşları önergeleri tek tek kabul ettiler. Parti adından başlayarak hareketin her şeyini değiştirdiler:

Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) adı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oldu.

"Bozkurt" sembolü/amblemi, yerini "Üç Hilal"e bıraktı.

"Bozkurtlar", "Ülkücüler"e dönüştürüldü!

"Türkçü" yerine "milliyetçi" sıfatı tercih edildi.

"Türkçüler Derneği" lağvedildi; "Milliyetçiler Derneği" kuruldu.

Sadece "Başbuğ"a dokunulmamıştı.

27 Mayıs’ın "kudretli albayı" Türkeş, kısa bir süre sonra Kábe’ye gidip hacı oldu.

MHP artık kendine yeni bir yol çizmişti.

Ve bu yolda "Şamanist" saydığı "Bozkurtlara" ihtiyacı yoktu.

Çünkü:

Bozkurtlar, Şamanist gelenekleri canlı tutmak, unutturmamak istiyordu.

O kadar Türkçüydüler ki, Sakarya, Adapazarı’na gidip Orta Asya’dan getirilen kımızı içiyorlardı.

Hatta 1960’lı yılların sonunda üniversitelerde siyasal kavgaların başladığı o günlerde, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Fehmi Yücesoy okulda solcu öğrencilerden dayak yiyip yere düşünce, "Bana yardım et gök tanrısı" diye dua etmişti!

Niyazi Adıgüzel, Nihat Çetinkaya gibi isimler İstanbul Şamanistler Derneği’ni kurmuştu!

UTANGAÇ SÖYLEM

Alparslan Türkeş, sadece Türkçülerle yollarını ayırmadı. O artık utangaç bir Kemalist idi. Parti binalarından Atatürk resimleri indiriliyordu artık.

1960’lı yılların sonu, 1970’li yılların başı aynı zamanda Türkiye’deki partilerin yeniden saflaşmaya başladığı bir dönemdi.

MHP bu dönemde ideolojikleşme ve radikalleşme konusunda mevcut partilerden daha aktifti. Propaganda konuşmalarında, laikliğin yerini oy avcılığına dönük İslami söylemler aldı.

Politikada mistik/dinsel bir yaklaşımı benimsedi. Kırsal alanlar ve varoşlar için bu söyleminin önemli olduğunun farkındaydı.

Bu nedenledir ki, ülkücüler otobüslere bindirilip Adıyaman’daki Nakşibendi Menzil Şeyhi’nin elini öptürülmeye götürülmesine ses çıkarmıyordu.

Tarikatlar Türkeş’i ziyaret ediyor; ona tüfek hediye ediyorlardı!

Türkeş artık pragmatikti: Türkçü söylemlerle sadece üniversitedeki öğrencilerin dikkatini çekeceğini biliyordu. İsteği, İslamcı söylemlerle "köksüzlük sorunu" yaşayan köylü gençleri toplumsal harekete çekmekti.

Laik Türkeş, tarikatlara yakınlaştı. Öncelikli ilk hedefi Orta Anadolu’daki Sünni Müslümanların oylarını almaktı.

Başarılı da oldu.

ALEVİLER

Ali Balseven’in cenazesine MHP’den kimse katılmadı. Cenazede sadece Türkçüler vardı. Tabutu Türk bayrağı ve Bozkurt flamasına sarılıydı.

Başları kalpaklı, sarkık bıyıklı Türkçüler, yoldaşlarının tabutunu Kahramanmaraş’a kadar taşıdılar.

Ve...

Bilinmeyen bir gerçektir:

Ali Balseven Alevi’ydi.

Alevilerin MHP’ye uzak durmasının bir nedeni de Ali Balseven cinayetidir.

Sonuç:

MHP’nin 40 yıllık siyasal çizgisinde bir sapma yoktur.

’Bozkurtçunun Amentüsü’

Biz kimiz?

Bozkurtçularız.

İdeolojimiz nedir?

Bozkurt Türkçülüğü.

Neye inanırız?

Türk ırkının ve Türk milletinin, her ırktan ve her milletten üstün olduğuna!

Bu üstünlüğün kaynağı nedir?

Türk kanıdır.

Türk doğuştan mı üstündür?

Türk, doğuştan üstün ve kabiliyetlidir. Türk, zekásını, yiğitliğini, askeri dehasını ve her hususta büyük kabiliyet ve istidadını kanından alır.

Bu üstünlük kaybolabilir mi?

Kötü idare ve kötü muhitin tesiriyle azalırsa da bu muvakkattir. Türk kendi gelişmesini tekin edecek iyi bir idare ve iyi bir muhit yaratır yaratmaz bu üstünlüğü yeniden parlar.

Bu üstünlük ne vakit büsbütün kaybolur?

Eğer Türk’ün kanı yabancı kanlarla bulanırsa. Bu takdirde melez ve karışık kanlı olarak doğacak nesiller, Türk’ün maddi manevi hususiyetlerini taşımazlar ve öz bir Türk gibi üstün soydan olamazlar.

Bozkurtlar niçin ırkçıdır?

Bozkurtçuların ırkçı olmalarının diğer bir sebebi de içtimaidir; Bozkurtçular biliyor ki Türk’e ancak Türk’ten fayda gelir. Türk olmayanlar ve her çeşit dönmeler, ne kadar Türk terbiyesi ile büyürlerse büyüsünler hiçbir zaman bir öz Türk’e benzemeyecekleri gibi bir öz Türk gibi de bu millete hizmet edemeyeceklerdir.

Türk derken, 9 göbeği Türk olanları mı kastediyorsun?

Gönül öyle isterdi. Fakat realiteleri gören Bozkurtçular, atalarının dörtte üçü Türk olan veya 4 göbekten beri kanca Türkleşmiş olanları da Türk saymaktadırlar.

Bozkurtçular Pantürkist midir?

Evet...

"Bozkurtçunun Amentüsü"nü kaleme alan isim Reha Oğuz Türkkan idi.

(Bozkurt Dergisi, Sayı 1, 5 Mart 1942.)

"Türkçülük" özellikle II. Dünya Savaşı döneminde ırkçılığa dönüşüvermişti.
Türkler, Türkçülük ile güçlenecek, kurtulacak, ilerleyecek, yükselecektir.  -Hüseyin Nihal Atsız-

Çevrimdışı ERGENEKON10_34

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 53
Ynt: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2008, 19:49:58 »
Bu yazıyı soner yalçın denen mason kaleme alsada adam doğruları söylemiş işte bu yüzden mhp hiç bir zaman biz Türkçüleri yanında göremeyecek islamiyet ruhumuz diyen bi partiden ne beklenirki zaten!!!!!!!!!

ilteris9

 • Ziyaretçi
Ynt: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2008, 20:35:46 »
MHP ve kendilerine "Ülkücü" diyen serseri-eşkıyâ-câhil-kıro-yobaz-k.rdofil-sentezci topluluğu her zaman TÜRKÇÜ Hareket'in önündeki en büyük engellerden biri olmuştur. Unutmayın ki, bu sapkın topluluk hep Türkçüler'e saldırmıştır. Türk Milliyetçiliğini de oy kaygısı uğruna bölüp parçalayıp zayıflatanlar da yine bunlardır.

Çevrimdışı feyman

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 37
Ynt: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2008, 03:20:52 »
Valla yazıyı bu sabah okudum gerçekleri gayet net anlatmış
başka forumlarada bu yazının link ini attım
oy uğruna değerlerine nasıl sırt çevirmiş nasıl kardeşlerini vurmuş herşeyi anlatıyor bu yazı
mhp 40 sene sonrada aynı mhp
zaten yazının son cümlesindede bunu söylüyor
TÜRK IRKI ASİL IRK,TÜRK KANI ASİL KANDIR!!

Çevrimdışı BozkurtKursat

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 44
Ynt: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2008, 13:27:10 »
MHP'nin gerçeklerini ögrendikçe, H.Nihal ATSIZ'ı daha çok anlıyorum

Çevrimdışı kturkuaz

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2008, 18:18:08 »
Yönetici Notu:


Biz sizi atmaktan bıktık,usandık; siz gelip burada yazmaktan bıkmadınız. Sana hiç bir şey demiyorum; ettiğin küfürlerle ülkücüleri biraz daha gözümüzden düşürdün.

Her geçen gün sizin boş-beleş herifler olduğunuzu daha iyi anlıyoruz.

Haydi şimdi kurtçuluk oynamaya devam et, it soyu.

Çevrimdışı Yalniz Kurt

 • Türkçü-Turancı
 • ***
 • İleti: 87
Ynt: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« Yanıtla #6 : 25 Şubat 2008, 19:40:06 »
Degerli Irkdaslar,

Soner Yalcinin Bu Makaleyi yazmasi iyi oldu.En azindan Gazete okuyanlar az biraz mhp ve Türkcüler hakkinda bilgi sahibi olmuslardir.Halen mhp ye oy verenler veya icinde Siyaset yapanlar,mhp yi az cok Türkcü sanirlar,belkide öyle olmasini isterler.Ama gercekte öyle degildir.Mhp 70 li yillarin ortalarindan itibaren hizla degisti ve siyasi partiden cok bir islamci, Cemaatci toplum oldu.Iclerinde,Kürdü,Gürcüsü Arabi vs,bolca var,Öz Türkü ise az.

Mhp,kendi icindeki Türkcü kesimi dislayip kovaladi.Oy verecek baska Parti olmadigi icin,Türkcüler Oylarini halen yinede mhp ye vermekteler.Belki bunlar Türk Irkini savunurlar,ben yaniliyorum umutlari hep vardir ama her defasindada üzülürler.

isbu nedenle ,Türkcü bir Siyasi Partiye olan gereksinim,Günümüz kosullarinda dahada bir önem kazanmistir.Cok sayidaki Türkcünün istegidir bu.Ama bir Türlü Siyasi bir parti kurabilmis degiliz.Ben öyle saniyorumki Türkcü bir Partinin Oy potansiyeli cok fazladir.Yeterki,iyi bir tüzük hazirlayip,ne yapmak istediklerinizi acikca ve korkmadan söyleyebilelim.

Ne Mutlu Türküm Diyene

ilteris8

 • Ziyaretçi
Ynt: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« Yanıtla #7 : 25 Şubat 2008, 20:22:22 »
Degerli Irkdaslar,

Soner Yalcinin Bu Makaleyi yazmasi iyi oldu.En azindan Gazete okuyanlar az biraz mhp ve Türkcüler hakkinda bilgi sahibi olmuslardir.Halen mhp ye oy verenler veya icinde Siyaset yapanlar,mhp yi az cok Türkcü sanirlar,belkide öyle olmasini isterler.Ama gercekte öyle degildir.Mhp 70 li yillarin ortalarindan itibaren hizla degisti ve siyasi partiden cok bir islamci, Cemaatci toplum oldu.Iclerinde,Kürdü,Gürcüsü Arabi vs,bolca var,Öz Türkü ise az.

Mhp,kendi icindeki Türkcü kesimi dislayip kovaladi.Oy verecek baska Parti olmadigi icin,Türkcüler Oylarini halen yinede mhp ye vermekteler.Belki bunlar Türk Irkini savunurlar,ben yaniliyorum umutlari hep vardir ama her defasindada üzülürler.

isbu nedenle ,Türkcü bir Siyasi Partiye olan gereksinim,Günümüz kosullarinda dahada bir önem kazanmistir.Cok sayidaki Türkcünün istegidir bu.Ama bir Türlü Siyasi bir parti kurabilmis degiliz.Ben öyle saniyorumki Türkcü bir Partinin Oy potansiyeli cok fazladir.Yeterki,iyi bir tüzük hazirlayip,ne yapmak istediklerinizi acikca ve korkmadan söyleyebilelim.

Ne Mutlu Türküm Diyene

Ha demekle parti kurulmuyor maalesef. Biz burada sanalda duygularımızı mı tatmin ediyoruz sanıyorsunuz? O kadar kolay değil parti kurmak. Burada uğraşıyoruz, toplantılar düzenliyoruz, kimse katılmıyor. Herkes çok iyi konuşuyor; ama iş elini taşın altına sokmaya gelince herkes geriye çekiliyor. Ne iştir bizde anlayamadık. Klavye başında herkes asıp kesiyor; iş meydanlara gelince herkes kaçıyor. Türkçülüğünden çekinen mi var yoksa aramızda?

Esen olsun.

Çevrimdışı Yalniz Kurt

 • Türkçü-Turancı
 • ***
 • İleti: 87
Ynt: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2008, 00:05:47 »
Sayin Ilteris8,

Parti kurmak Aslinda zor degil.Siyasi Partiler yasasinin yeni seklini bilmiyorum ama eski yasaya göre bir Adres(Ankarada) , Otuzbes Kisilik Kurucu üye,Parti Tüzügü ve bir Dilekce ile icisleri Bakanligina basvurdugunuz anda Parti kurulmus oluyor.Secimlere katilabilmek icin Ya bir Milletvekili ayarlayacaksiniz,yada Türkiye capinda(en az 2/3 oraninda) teskilatlanmaniz gerekecek.Her ne kadar bu zor olsada baslamak bitirmenin yarisidir düsüncesi ile hareket etsek diyorum.

Yurtdisinda yasadigim icin Toplantilariniza katilamiyorum,Aktif olamiyorum.Ama siyasi Parti kurulacaksa beni sayabilirsiniz.Elimi Tasin altina korum.

Türkiyeye izine geldigimde,Bozkurt Biyiklarimdan dolayi herkes bana yanasir,kendilerinin ne kadar Milliyetci olduklarini anlatirlar.Biraz arastirma yaptigimda Milliyetciligin m si ile bile ilgilerinin olmadigini görürüm.Bu isler böyledir.Özellikle Sanal Alemde Kimin kim oldugunu hic bilemeyiz .Belki aramizda pkk lilar bile vardir!

Esen kalin

Çevrimdışı Oğuz Çerisi

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 7
Ynt: MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2008, 02:51:06 »
MHP'nin iç yüzü ortaya serilmiş güzel yazı.