Gönderen Konu: Otağdaki rumuzlar üstüne  (Okunma sayısı 12436 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asılbek

• Türkçü-Turancı
  • **
Otağdaki rumuzlar üstüne
« : 02 Mayıs 2007 »
Esen olsun. Otağımızdaki bir rumuz dikkatimi çekti,  bir Türk Dili Etimolojisti olarak "Keceemre" ismi bana biraz değişik geldi. TDK sözlüğü dahil "kece"nin anlamını Türk dili ve lehçelerinde bulamadım. İran'ın tüm kuzey batısında, Hakkari'nin İran ve Irak bölgelerinin yakınlarında "dost, büyük yardımcı,saygı duyulan yardımcı, büyük zat,........"anlamlarında kullanılır ve bizde K**ler zavallı, hor görülen, itilip kakılan ama güçlü dost anlamlarında kullanıyor. Sadece dikkatimi çekti de yanılıyorsam bilgilendirirseniz sevinirim. TTK.

Çevrimdışı ATASAGUN

• Türkçü-Turancı
  • Öğreniyor...
Ynt: Otağdaki rumuzlar üstüne
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2007 »
"ç" yerine "c" kullanmış olabilir.

Çevrimdışı asılbek

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2007 »
farkı yok "kece" bizde yok. "keçeemre" sizce ne kadar anlamlı "emre"de Farsça İLGİLENSENİZ İYİ OLUR

Çevrimdışı ATASAGUN

• Türkçü-Turancı
  • Öğreniyor...
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2007 »
farkı yok "kece" bizde yok. "keçeemre" sizce ne kadar anlamlı "emre"de Farsça İLGİLENSENİZ İYİ OLUR

Soyadı "keçe" olabilir.

Alıntı
keçe
isim

1 .     Yapağı veya keçi kılının dokunmadan yalnızca dövülmesiyle elde edilen kaba kumaş:
       "Belki on aile keçelerden, kilimlerden çergelerini meyve ağaçlarının altlarına kurdular."- Ö. Seyfettin.
2 .   sıfat  Bu kumaştan yapılmış olan:
       "Keçe çadırların içi biraz ısınsın diye, yerlere kilimlerin üstüne ayrı postları serilmişti."- N. Araz.
3 .     Yere serilen halı, kilim vb. yünlü döşemelik:
       "Yaz geldi, keçeleri kaldırmalı."- .

TDK

Ankara ilimizde soyadı keçe olan Telekom Aboneleri

Farsça ada gelince. Adı farsça olanlar üye olamaz mı?
Öyleyse ufak ufak toparlanayım :)

Ayrıca "Emre" farsça da değil.
Alıntı
Emre
Köken :   T.
Söyleyiş:   
Anlam    1. Âşık, tutkun.
2. Halk şairi.
3. Kardeş.
4. Arkadaş

TDK

Çevrimdışı asılbek

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2007 »
Arapça amr,........amir köklünden Farsçaya emr şekinde geçmiştir bizde anlam genişlemesi geçirerek yeni anlam verilmiştir sizinde verdiğiniz anlamlarda "emre" olarak kullanılmıştır. Burası Türk otağı seçilen rumuzların Türkçe olması zorunluluğu var bildiğim kadarıyla. Gerçek hayatta dilimize girmiş isimlerden hepimiz bilinçli bilinçsiz takıp takıştırmışız. Geçek isimlerimizde ÖZ TÜRKÇE OLSAYDI İYİ OLURDU seçme şansımız olmadığı için bir sözüm yok, yanlış anlaşılmasın .Esen kalın

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #5 : 03 Mayıs 2007 »
Kullanıcı kendi adı veya soyadıyla ilgili bir rumuz alabilir. Açıkçası bu tür durumlarda fazla karamsar olmayız, yine de Türkçe olmayan rumuzları zaten onaylama işlemini gerçekleştirmiyoruz.
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

Çevrimdışı KORKUT07

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2007 »
size katılıyorum, ben de soyadımı kullanıyorum.
kendisini Türk olarak hissetmeyen birisi bizim vaktimizi harcamasın

Çevrimdışı keceemre

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #7 : 28 Aralık 2007 »
Bu nasıl saçmalıktır kardeşlerim anlamadım   ? Eğer istenmiyorsam bunu bilmeliyim adım soy adım polemik konusu olmaz olamaz kimseye bu hakkı vermem Atasaygun arkadaşımız dediği doğrdur soyismim keçe adımda emre dir.Em re aşık muptela anlamındadır dahasıda keçenin anlamını bilemiyecek kadar iq eksiği olamazsınız ben bunu anlamıyorum nasıl bir sakınca var bunda keçede bildiğimiz ayakkabı keçesidir size veya başkasınna Türklüğümü ispatlamaya gerek duymam Türklüğümden kuşku edenide küfürlerle anarım sadece  asılbek yaş gurubun nedir ?11 12 13? hangisi bu ismin neresi sakıncalı siz size üye olmuş insanları ve paylaşım yapmış insanalrı bu kdarmı güvensizlik içinde bulunuyorsunuz yoksa siz bu sitede gizli farklı veyada bilinmemesi gereken birşey mi yapıyorsunuz ? ben gormedim ama araştırmalar filan bunu gosteriyor .Ankaranın keçe soyadlı telefon noları bunada güleim ben ancak ankara istanbul izmit çanakkale izmi burlarda kçe soyisimler mevcut araştırmanıza kolaylık olsun ayrıyetten googledan keceemre ismini tarattığınızda en az 20bin kelime çıkıyor oradanda öğrenebilirsiniz evet bu siteye Türkçü diye oldum vede savunduğunuz şeylerin br kısmını savunuyorum savunmadığım dinsizliktir bende bunun için 5 aydır yazmıyorum banane orta asyadaki ilahi olmayan dinlerden veyada başka dinlerden Elhamdülillah müslümanım ve Türküm heralde siz Türkiye Cumhuriyetinde yaşamıyorsunuz emre isminide duymadınız Türkiyede:D :D :D Birde Dünyadaki bütün Türkler kardeşim olduğu gibi müslğümanlarda kardeşimdir tabki gizli emelleri olmayanlar için geçerlidir Dinsiz Türk olmaz arkadaşlar inançlı insan olmak kotü birşey değil aksine çok iyi bir şeydir tabikide anlayana  osmanlıyı inkar edebilirmiyiz e ozaman osmanlı  gibi olmak varken neden bu hallerde ayrılmışlık içinde olalım tekrar soyluyorum. Korkut 07 demiş kendini Türk hissetmeyenler vaktimizi almasın vaktiniz sizde kalsın Türklüğüm bende zaten ilk 1 haftadan sonra keşke kayıt olmasaydım dediğim sitedir maalesef ama yinede bunu size soylemedim çünkü burada Türklük savumuyor diye kırmadım Türk arkadaşlarımı ama maalesef bu yazıyı gorunce çıldırdım haliyle neyse Allaha emanet olun arkadaşlarım Allah Müslümanları ve Türkleri korusun ve yüceltsin Allah herkese hidayet hakkaniyet ve Allah karşısında teslimiyet nasip eylesin herkesin Cuması mübarek olsun içimdekileri doğallıyla yazdım engellemenizi istemem ama engenlenirsemde çok üzülmem

Çevrimdışı Afsar Beyi

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #8 : 28 Aralık 2007 »
Bu nasıl saçmalıktır kardeşlerim anlamadım   ? Eğer istenmiyorsam bunu bilmeliyim adım soy adım polemik konusu olmaz olamaz kimseye bu hakkı vermem Atasaygun arkadaşımız dediği doğrdur soyismim keçe adımda emre dir.Em re aşık muptela anlamındadır dahasıda keçenin anlamını bilemiyecek kadar iq eksiği olamazsınız ben bunu anlamıyorum nasıl bir sakınca var bunda keçede bildiğimiz ayakkabı keçesidir size veya başkasınna Türklüğümü ispatlamaya gerek duymam Türklüğümden kuşku edenide küfürlerle anarım sadece  asılbek yaş gurubun nedir ?11 12 13? hangisi bu ismin neresi sakıncalı siz size üye olmuş insanları ve paylaşım yapmış insanalrı bu kdarmı güvensizlik içinde bulunuyorsunuz yoksa siz bu sitede gizli farklı veyada bilinmemesi gereken birşey mi yapıyorsunuz ? ben gormedim ama araştırmalar filan bunu gosteriyor .Ankaranın keçe soyadlı telefon noları bunada güleim ben ancak ankara istanbul izmit çanakkale izmi burlarda kçe soyisimler mevcut araştırmanıza kolaylık olsun ayrıyetten googledan keceemre ismini tarattığınızda en az 20bin kelime çıkıyor oradanda öğrenebilirsiniz evet bu siteye Türkçü diye oldum vede savunduğunuz şeylerin br kısmını savunuyorum savunmadığım dinsizliktir bende bunun için 5 aydır yazmıyorum banane orta asyadaki ilahi olmayan dinlerden veyada başka dinlerden Elhamdülillah müslümanım ve Türküm heralde siz Türkiye Cumhuriyetinde yaşamıyorsunuz emre isminide duymadınız Türkiyede:D :D :D Birde Dünyadaki bütün Türkler kardeşim olduğu gibi müslğümanlarda kardeşimdir tabki gizli emelleri olmayanlar için geçerlidir Dinsiz Türk olmaz arkadaşlar inançlı insan olmak kotü birşey değil aksine çok iyi bir şeydir tabikide anlayana  osmanlıyı inkar edebilirmiyiz e ozaman osmanlı  gibi olmak varken neden bu hallerde ayrılmışlık içinde olalım tekrar soyluyorum. Korkut 07 demiş kendini Türk hissetmeyenler vaktimizi almasın vaktiniz sizde kalsın Türklüğüm bende zaten ilk 1 haftadan sonra keşke kayıt olmasaydım dediğim sitedir maalesef ama yinede bunu size soylemedim çünkü burada Türklük savumuyor diye kırmadım Türk arkadaşlarımı ama maalesef bu yazıyı gorunce çıldırdım haliyle neyse Allaha emanet olun arkadaşlarım Allah Müslümanları ve Türkleri korusun ve yüceltsin Allah herkese hidayet hakkaniyet ve Allah karşısında teslimiyet nasip eylesin herkesin Cuması mübarek olsun içimdekileri doğallıyla yazdım engellemenizi istemem ama engenlenirsemde çok üzülmem

Sizin adınıza takılmadım ama yazdıklarınıza takıldım. Siz Türklüğün içindeki yaralardan birisiniz. DİN KARDEŞLİĞİ değil, TÜRK KARDEŞLİĞİ diye yırtınan bir sitede laiklik kurallarını çiğnediğiniz ve TÜRK'ten başka kardeşleriniz(!) (nasıl oluyorsa artık) olduğu için yasaklandınız.

Not: Bu satırların yazarı da müslümandır. Ama LAİKTİR. Kardeşleri de HANGİ DİNDEN OLURSA OLSUN, TÜRKTÜR.
sü:kä tılıkang bugukgu tuktang (savaşa çıkın, Buguk'u tutun!)

Çevrimdışı Temir Yalıg

• Türkçü-Turancı
  • TÜRK'ÜM BAŞKA ÜNVAN İSTEMEM
« Yanıtla #9 : 28 Aralık 2007 »
Bu nasıl saçmalıktır kardeşlerim anlamadım   ? Eğer istenmiyorsam bunu bilmeliyim adım soy adım polemik konusu olmaz olamaz kimseye bu hakkı vermem Atasaygun arkadaşımız dediği doğrdur soyismim keçe adımda emre dir.Em re aşık muptela anlamındadır dahasıda keçenin anlamını bilemiyecek kadar iq eksiği olamazsınız ben bunu anlamıyorum nasıl bir sakınca var bunda keçede bildiğimiz ayakkabı keçesidir size veya başkasınna Türklüğümü ispatlamaya gerek duymam Türklüğümden kuşku edenide küfürlerle anarım sadece  asılbek yaş gurubun nedir ?11 12 13? hangisi bu ismin neresi sakıncalı siz size üye olmuş insanları ve paylaşım yapmış insanalrı bu kdarmı güvensizlik içinde bulunuyorsunuz yoksa siz bu sitede gizli farklı veyada bilinmemesi gereken birşey mi yapıyorsunuz ? ben gormedim ama araştırmalar filan bunu gosteriyor .Ankaranın keçe soyadlı telefon noları bunada güleim ben ancak ankara istanbul izmit çanakkale izmi burlarda kçe soyisimler mevcut araştırmanıza kolaylık olsun ayrıyetten googledan keceemre ismini tarattığınızda en az 20bin kelime çıkıyor oradanda öğrenebilirsiniz evet bu siteye Türkçü diye oldum vede savunduğunuz şeylerin br kısmını savunuyorum savunmadığım dinsizliktir bende bunun için 5 aydır yazmıyorum banane orta asyadaki ilahi olmayan dinlerden veyada başka dinlerden Elhamdülillah müslümanım ve Türküm heralde siz Türkiye Cumhuriyetinde yaşamıyorsunuz emre isminide duymadınız Türkiyede:D :D :D Birde Dünyadaki bütün Türkler kardeşim olduğu gibi müslğümanlarda kardeşimdir tabki gizli emelleri olmayanlar için geçerlidir Dinsiz Türk olmaz arkadaşlar inançlı insan olmak kotü birşey değil aksine çok iyi bir şeydir tabikide anlayana  osmanlıyı inkar edebilirmiyiz e ozaman osmanlı  gibi olmak varken neden bu hallerde ayrılmışlık içinde olalım tekrar soyluyorum. Korkut 07 demiş kendini Türk hissetmeyenler vaktimizi almasın vaktiniz sizde kalsın Türklüğüm bende zaten ilk 1 haftadan sonra keşke kayıt olmasaydım dediğim sitedir maalesef ama yinede bunu size soylemedim çünkü burada Türklük savumuyor diye kırmadım Türk arkadaşlarımı ama maalesef bu yazıyı gorunce çıldırdım haliyle neyse Allaha emanet olun arkadaşlarım Allah Müslümanları ve Türkleri korusun ve yüceltsin Allah herkese hidayet hakkaniyet ve Allah karşısında teslimiyet nasip eylesin herkesin Cuması mübarek olsun içimdekileri doğallıyla yazdım engellemenizi istemem ama engenlenirsemde çok üzülmem

Senin bu yazdıklarını ancak ve ancak bir meczup yazabilir.Adını soyadını kullanman ayıp değildir,isminin Arapça veya Farsça olması da senin ayıbın değildir.Ancak bizim sitede dinsizliği savunduğumuzu yazmışsın.Be hey cahil , biz laikliği savunan ve dinlere inançlara saygılı olan Türkçü-Turancılarız.İçindeki yobazı çıkartarak zehrini ve kinini kusmuşsun ilk fırsatında.Evet dinler hakkında otağımızda derinlemesine yorumlar yapmak yasaktır ancak TÜRKLERİN MİLLİ DİNİYLE ilgili konuşmak sonuna kadar serbesttir.Müslüman olabilirsin.Bu senin Tanrıyla arandaki bir husustur.Bize ne senin dininden? Senin yokluğun bize hiçbir şey kaybettirmez.Aksine senin gibi bir yobazdan ve cahilden kurtulduğumuz için mutlu bile olduk.

''banane orta asyadaki ilahi olmayan dinlerden veyada başka dinlerden ''  demişsin.Bu ifadenden bile laiklik kurallarıyla ters düştüğün meydana çıkıyor.Sen kim oluyorsun da TÜRKLERİN,ATALARIMIZIN MİLLİ DİNİNE-İNANCINA SATAŞIYORSUN?

Türk Dini benim gözümde de en ilahi ve en semavi dindir.Semavilik ve ilahilik kişinin değerlendirmesine kalmış olgulardır.
Laik çizgimizden zerre taviz vermeyeceğiz.Ateizme de şiddetle karşı olduğumuzu tekrar belirterek yazımı noktalıyorum.

TTK
TÜRK IRKI SAĞOLSUN!