Gönderen Konu: 24 Ocak ! Ali Gaffar OKKAN  (Okunma sayısı 3840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muzaffer33

  • Türkçü-Turancı
  • **
  • İleti: 31
  • T T K !
24 Ocak ! Ali Gaffar OKKAN
« : 24 Ocak 2013, 01:41:36 »


TARİHTE BUGÜN ne olmuştu ?

Yenişehir ilçesi Sezai Karakoç bulvarında 24 Ocak 2001 günü teröristlerce eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve polis memurları Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy’a düzenlenen hain saldırı sonucu şehit edildiler.


GAFFAR OKKAN KİMDİR?
Ali Gaffar Okkan… Eski Diyarbakır Emniyet Müdürü. 24 Ocak 2001 tarihinde Emniyet Müdürlüğü’nden çıkarken suikasta uğradı. 5 koruma polisiyle birlikte şehit düştü.
Gaffar Okkan, Diyarbakır’da farklı bir polis profili çizmişti; halkla içiçeydi, zırhlı araç kullanmıyordu. O, sivil toplum örgütleriyle her zaman işbirliği içinde oldu.
Emniyet görevinin yanı sıra spor ve eğitim alanında da çalışmalar yürüttü. “Halkın devlet için değil; devletin halkı için var olduğu” felsefesiyle hareket ediyordu. Bölge halkının sevgisini kazandı.
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından Diyarbakır’da huzur ve güveni sağladığı için “yılın bürokratı” seçildi.
Hizbullah’ın peşine düşmüştü
Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde önemli bir rol oynadı. Yaptığı operasyonlarla örgütün tetikçileri bir bir ele geçiriliyordu. O yüzden örgütün hedefindeydi.
Bundan tam 10 yıl önce akşam, Emniyet Müdürlüğü’nden ayrılırken suikasta uğradı. Saldırıda Okkan ile birlikte 5 koruma polisi şehit oldu.
Uğur Mumcu’nun öldüğü gün…
Öldürüldüğü gün tarih 24 Ocak’tı. Yani gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü gün. Okkan “En büyük hayalim Uğur Mumcu cinayetini aydınlatmak” diyordu, ancak o da Mumcu’nun katledilği gün suikast kurbanı oldu.
Bağırlarına bastıkları emniyet müdürüne yapılan suikast, bölge halkını çok üzdü. Diyarbakır’daki cenazesine onbinler katıldı. Diyarbakır yas tutuyor.
Diyarbakır’da ilk kez bir polis cenazesi böyle kalabalık oluyordu. O yıl doğan birçok çocuğa, Gaffar Okkan adı verildi.
Hizbullah üyesi olduğu açıklanan sanıklarla ilgili dava Diyarbakır’da görüldü. Sanıklara çeşitli cezalar verildi. Ancak karar Yargıtay’dan döndü. Gerekçesinde ise son derece profesyonelce işlenen cinayette, “sanıkların suikasta katılmadıkları” iddia ediliyordu.
Hala bazı yönleri karanlıkta kalan suikastın bu yıl 12. yılı. Okkan için Diyarbakır ve kabrinin bulunduğu yerde anma programı düzenlenerek anılacak.
Sen bendini yıkan asi su,
Sen engel tanımayan rüzgar,
Sen Ergenekon dağından doğan güneş,
Sen TANRI’nın iman ve bilek gücü ile donattığı şanslı kul
Senin adın TÜRK…!