Gönderen Konu: Azerbaycan alfabesini yeniden değiştirmelidir!  (Okunma sayısı 27217 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Azerbaycan bilindiği gibi 1991 yılında Kiril Alfabesini bir yana bırakarak, Latin Alfabesine geçmiştir...

Türkiye'nin kullandığı Latin Alfabesi örnek alınmıştır ancak yine de farklı harfler mevcuttur:

Azeri Alfabesi (büyük-küçük harf)

Aa, Bb, Cc, Çç, Dd, Ee, Əə, Ff, Gg, Ğğ, Hh, Xx, Iı, İi, Jj, Kk, Qq, Ll, Mm, Nn, Oo, Öö, Pp, Rr, Ss, Şş, Tt, Uu, Üü, Vv, Yy, Zz

Türk alfabesi ile görünüşte sadece: Əə, Xx, Qq sesleri farklıdır...

Ancak bu bile yeterlidir! Türkiye'de yoldan geçen birine Azerice bir kitap versek "Al, oku!" desek, okuyamaz!

(Ben okurum, bu ayrı!  8)  Ancak benim okuyabilmem bir ölçü değildir!)

Azerbaycan alfabesini yeniden değiştirmelidir!

Kiril'den Latin Alfabesine geçebiliyorlarsa, şimdiki Latin alfabesinden Türkiye'nin kullandığı Latin alfabesine de geçebilirler...

"Değişik ses kullanıyoruz." vb. diyeceklerdir.... Bunların hepsinin basit bir çözümü vardır. Aşama aşama da geçiş olabilir. Örneğin "Q" yerine "K" harfinin altına küçük bir nokta koyabilirler... (Fakat bir Türk okuyucu böylece kolaylıkla Azerice bir kitap okuyabilecek hale gelir.)

Dilcilerimiz, "saçma sapan" konularla ilgilenecekleri yerde biraz bu sorunlarla ilgilensinler!

Bilindiği gibi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, İsrail gibi ülkeler Azerbaycan ile ilişkilerimizi geliştirmemizi istemiyorlar!

Azerbaycan, Latin alfabesine geçmesine rağmen yine de anlaşamıyoruz! (Ermeni alfabesine geçselerdi de anlaşamayacaktık!)

Alfabe üzerinde bu tuzağın sorumluları yukarıdaki ülkelerdir!

Türkiye bu konuda çok pısırık hareket etmiştir! Türkiye, Azerbaycan'ın "Türk Alfabesi" 'ne geçmesi için ön ayak olmalıdır!

Azeri Türkçesinden Arapça, Farsça, Rusça sözcükler ayıklanmalıdır!

Benzer bir şekilde Türkiye Türkçesinden de Arapça, Farsça, Fransızca, İngilizce sözcükler ayıklanmalıdır...

(Ayıklanma yaparken zorlamalara gerek yoktur! Menekşe, patlıcan, kitap, televizyon gibi dilimize iyice yerleşmiş sözcükler kalabilir...)

Türkiye Türkçesi ve Azeri Türkçesi birbirine yakınlaştırılmalıdır!

Bütün Türk Ülkeleri için "Standart Türkçe" oluşturulmalıdır!

Azerbaycan da dilini ve alfabesini Güney Azerbaycan'a yaymalıdır. İran Rejimini kollar gibi davranmaktan vazgeçilmelidir. Sürekli İran-ABD, İran-İsrail gerginliği varmış gibi gösterilmesine karşın, İranlıların bir kısmı ABD ve İsrail ile temas halindedir!

Güney Azerbaycan bağımsız olmalıdır! Azerbaycan ile birleşmelidir!

Bu arada sadece Türk asıllı oldukları için Azerilere hayranlık duymamalıyız! Azerilerin içinde eski komünisti vardır, masonu vardır, Amerikancısı vardır, liberali vardır, hırlısı vardır, hırsızı vardır... Rus asıllısı vardır...

Azerbaycan ve Güney Azerbaycan tekrar Türkleştirilmelidir!

Azerbaycan, küçük bir ülke olarak kalmaya devam ederse kendi kaybeder! ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, İsrail gibi ülkeler Ermenistan'ı desteklemektedir. (Gerçekçi olalım: Bu ülkeler için petrol değer taşır! Azeriler hiçbir değer taşımaz! Azeriler de bunu bilsin artık!)

Azerbaycan; "Büyük Türkiye" 'nin, "Turan" 'ın bir parçası olmalıdır!

Azeri Türkçesi, Türkiye Türkçesi ile bütünleşmelidir!

(Azeri Türkçesi mevcut halini korumaya çalışırsa Estonya dili gibi hiç kimsenin önemsemediği sıradan bir dil konumunda olur! Azeriler bunu da bilsin!)
Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Türkiye bu konularda 1 adım atarken, diğer ülkeler (Rusya, ABD, vb.) 1000 adım atmaktadır!

Biraz acele edelim!

İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda aynı dil ile anlaşırken "normal" kabulediliyor da, Türkiye ve Azerbaycan aynı dille konuşsa neden anormal olsun?

Evet, Bütün Dünya buna karşı çıkacaktır ama bize ne Dünyadaki diğer ülkelerden! Onlar zaten Türk Düşmanı!

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Azerbaycan'da kullanılan alfabe Ortak Türk Alfabesi olarak belirlenen alfabeye dayanmaktadır. Ayrıca Arapça, Farsça, Rusça sözcüklerin ayıklanması gibi bir şey saçma bir fikirdir. Onun yerine yabancı dillerden alınma sözcüklere Türkçe karşılıklar bulmaya çalışılabilir.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Alıntı
Azerbaycan'da kullanılan alfabe Ortak Türk Alfabesi olarak belirlenen alfabeye dayanmaktadır. Ayrıca Arapça, Farsça, Rusça sözcüklerin ayıklanması gibi bir şey saçma bir fikirdir. Onun yerine yabancı dillerden alınma sözcüklere Türkçe karşılıklar bulmaya çalışılabilir.

Türkiye Türkleri anlayamadıktan sonra Azeri alfabesi pek bir işe yaramamaktadır! (Dediğim gibi Azeriler, Ermeni Alfabesine geçseydi de anlaşamayacaktık... Latin Alfabesine geçtiler, gene anlaşamıyoruz! Bu nasıl iş?)

Arapça, Farsça ve Rusça sözcüklerin, Azeri Türkçesinden ayıklanması hiç de saçma bir fikir değil! (Hem önce hitap etmesini öğrenin!)

Türkiye Türkleri Rusça bilmiyor ki! Ortak standart bir Türkçe yaratılacaksa Rusça sözcükler elbette ayıklanmalıdır!

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **

Türkiye Türkleri anlayamadıktan sonra Azeri alfabesi pek bir işe yaramamaktadır! (Dediğim gibi Azeriler, Ermeni Alfabesine geçseydi de anlaşamayacaktık... Latin Alfabesine geçtiler, gene anlaşamıyoruz! Bu nasıl iş?)

Arapça, Farsça ve Rusça sözcüklerin, Azeri Türkçesinden ayıklanması hiç de saçma bir fikir değil! (Hem önce hitap etmesini öğrenin!)

Türkiye Türkleri Rusça bilmiyor ki! Ortak standart bir Türkçe yaratılacaksa Rusça sözcükler elbette ayıklanmalıdır!
Rusça bilmək ayrı, Rusçadan alınma sözləri qullanmaq ayrı. Türkiyə Türkçəsində Arapça-Farsça-Fransızca sözcüklər bulunuyorsa bu bütün Türkiyə Türklərinin bu dilləri bildiği anlamına mı gəliyor sizə görə?

Nasıl, anlaşılıyor mu?

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Ayrıca neden Türkiye alfabesini değiştirmiyor da Azerbaycan değiştirecekmiş? Azerbaycan Türkiyenin öne sürdüğü ortak Türk alfabesini kullanıyor. Q, x, ə / ä harfleri başka lehçelerde de kullanılan harflerdir. Bunları anlayamıyorsanız öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Ben anlıyorum da, yoldan geçen bir vatandaşa Azerice bir kitabı al oku deyin, anlayabilecek mi?

Alıntı
Türkiye Türkçesi ve Azeri Türkçesi birbirine yakınlaştırılmalıdır!

Bütün Türk Ülkeleri için "Standart Türkçe" oluşturulmalıdır!

demiştim...

Türkiye zaten Atatürk'ten beri Latin alfabesini kullanıyor... Yakın dönemde Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçen Azerbaycan'dır... Ancak öyle bir geçiş olmuştur ki Türkiye-Azerbaycan gene birbirini anlayamamaktadır!!!

Bu basit bir sorun değildir! Rusya, Yunanistan, Ermenistan, İsrail, ABD herkes devrededir!

Bu gidişle Azerice de Estonya dili gibi bir dil haline gelecek!

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Ben anlıyorum da, yoldan geçen bir vatandaşa Azerice bir kitabı al oku deyin, anlayabilecek mi?

demiştim...

Türkiye zaten Atatürk'ten beri Latin alfabesini kullanıyor... Yakın dönemde Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçen Azerbaycan'dır... Ancak öyle bir geçiş olmuştur ki Türkiye-Azerbaycan gene birbirini anlayamamaktadır!!!

Bu basit bir sorun değildir! Rusya, Yunanistan, Ermenistan, İsrail, ABD herkes devrededir!

Bu gidişle Azerice de Estonya dili gibi bir dil haline gelecek!
Sokaktan geçen vatandaşa aynı alfabe ile yazılmış Türkiye Türkçesi bir metin okutmayı deneyin. Mesele alfabede değil. Siz gayret gösterip Azerbaycan Türkçesindeki farklılıkları öğrenmezseniz alfabe bahane!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Söylediklerimin anlaşıldığını düşünüyorum...

Demagoji yapılmasına gerek yok!

Diğer ülkeler, Türkiye-Azerbaycan yakınlaşmasını istemiyor...

Azerbaycan içinde de masonu var, komünisti var... Onlar da istemiyor!

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Söylediklerimin anlaşıldığını düşünüyorum...

Demagoji yapılmasına gerek yok!

Diğer ülkeler, Türkiye-Azerbaycan yakınlaşmasını istemiyor...

Azerbaycan içinde de masonu var, komünisti var... Onlar da istemiyor!
Bunun demagoji ile ilgisi yok. Siz burada siyaset yapıyorsunuz ancak anladığım kadarıyla dil konusunda bilgili biri değilsiniz. Gayret edip lehçeleri öğrenmek yerine önce bizim alfabemize geçsinler diyorsunuz. Bir sonraki aşamada da "ortak dil Türkiye Türkçesi olsun" diyeceksiniz herhalde.