Gönderen Konu: Azerbaycan alfabesini yeniden değiştirmelidir!  (Okunma sayısı 27228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Azerbaycan alfabesini yeniden değiştirmelidir!
« Yanıtla #30 : 30 Ekim 2011 »
Türkiye'de de Kürtler, Ermeniler ve Yahudiler var...  :)

Ben Türk olduğunuza inanmıyorum.
Yani cevabı veremediğinize göre mesele alfabe değilmiş. Mesele sözcük ve ifade farklılıkları imiş. Milliyetçi söylemlerle konuşmaya başlayıp "ortak Türkçe Türkiye Türkçesi olsun" diye devam etmek "biz diğer lehçeleri öğrenmeye zahmet etmeyelim, onlar bizimkini öğrensin" gibi bir düşüncedir, işin kolayına kaçmaktır... Meseleyi siyasi yönlere çekmek de sizin için işin kolayı. Verecek cevabınız olmadığından siyasî yönden sizin gibi düşünenleri etkilemek veya kendi tarafınıza çekebilmek için uyguladığınız bir yöntem.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #31 : 30 Ekim 2011 »
Bir kere "konuyu devamlı siyasete çekiyorsunuz." demeniz oldukça saçma... Burada siyaset üzerine de yazı yazılabilir!

Azeri Türkçesini oldukça iyi biliyorum...

"Yani cevabı veremediğinize göre mesele alfabe değilmiş. Mesele sözcük ve ifade farklılıkları imiş." : Sözcükler değiştirilmeli diyen de benim! Değiştirilmesin diyen sizdiniz.

Mesele oldukça önemli bir meselidir.

Alıntı
Milliyetçi söylemlerle konuşmaya başlayıp "ortak Türkçe Türkiye Türkçesi olsun" diye devam etmek "biz diğer lehçeleri öğrenmeye zahmet etmeyelim, onlar bizimkini öğrensin" gibi bir düşüncedir, işin kolayına kaçmaktır...

Milliyetçi olmak, gayrı-milli olmaktan iyidir! Türkiye Türkçesi kabul edilsin demiyorum... Standart Türkçe oluşturulsun diyorum.

Demagoji yaptığınızı okuyanlar anlayacaktır.
Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #32 : 30 Ekim 2011 »
Bir kere "konuyu devamlı siyasete çekiyorsunuz." demeniz oldukça saçma... Burada siyaset üzerine de yazı yazılabilir!

"Yani cevabı veremediğinize göre mesele alfabe değilmiş. Mesele sözcük ve ifade farklılıkları imiş." : Sözcükler değiştirilmeli diyen de benim! Değiştirilmesin diyen sizdiniz.

Mesele oldukça önemli bir meselidir.

Milliyetçi olmak, gayrı-milli olmaktan iyidir! Türkiye Türkçesi kabul edilsin demiyorum... Standart Türkçe oluşturulsun diyorum.

Demagoji yaptığınızı okuyanlar anlayacaktır.
Onu bunu bırakın. Azerbaycan Türkçesini bildiğinizi iddia ediyorsunuz; kanıtlayamıyorsunuz.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #33 : 30 Ekim 2011 »
Hiçbir şey kanıtlamak zorunda değilim... Azeri Türkçesini biliyorum. Dede Korkut Kitabı'nın orijinali okurum dedim ya! Dede Korkut Kitabı Japonca mı?

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #34 : 30 Ekim 2011 »
Azərbaycan Türkcəsini bilirsinizsə gəlin Azərbaycan Türkcəsində danışaq. Görək mənə cavab verə biləcək qədər bilirsinizmi?

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #35 : 30 Ekim 2011 »
Hiçbir şey kanıtlamak zorunda değilim... Azeri Türkçesini biliyorum. Dede Korkut Kitabı'nın orijinali okurum dedim ya!
Bəs mən necə bilim? Bunu mənə sübut eləyə bilərsinizmi?

Çevrimdışı Andarkan

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #36 : 30 Ekim 2011 »
Ne diyorsunuz siz?Azerbeycan Türkleri de oğuzdur.Gayet rahat anlaşılır,ne bilip bilmemesinden bahsediyorsunuz.

Çevrimdışı Yeke Kişi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #37 : 30 Ekim 2011 »
Ne diyorsunuz siz?Azerbeycan Türkleri de oğuzdur.Gayet rahat anlaşılır,ne bilip bilmemesinden bahsediyorsunuz.
Anlaşılır olmasına sözüm yok. Lakin Azerbaycan Türkçesini yazı sistemi anlaşılmaz hale getiriyormuş gibi bir iddia var ortada. Aradaki küçük farkları öğrenmezseniz "yol ġırağında bir kişi dayanmış neyiyse gözleyirdi" ve "sabah doġġuza on deġiġe işlemiş restoranın ġabağında görüşe gel" gibi cümleleri yanlış anlayabilirsiniz.

Çevrimdışı Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #38 : 31 Ekim 2011 »
Öncelikle belirtmeliyiz ki Azeri, Kıpçak, Kırgız vs. Türkçesi diye tanımlamalar yanlıştır.
Bunun yerine Azerbaycan lehçesi, Kıpçak Lehçesi vb. gibi tanımlamalar doğru olanıdır.
Ayrıca Azeri değil, Azerbaycan Türk'ü dememiz gerektiğini hatırlatmak isterim. Çünkü Azerbaycan Türklerine Azeri denilmesi Türk kimliğinin perdelenmesi ve unutturulmasına yönelik sinsi bir Fars uygulamasıdır.

Türkiye Türkçesi kabul edilsin demiyorum...
Diyebilirsiniz ve demenizde de hiç bir sakınca yoktur.
Türk Dünyasında ortak Türkçenin her bakımdan gelişmiş olan Türkiye/İstanbul ağzı olması gerektiğinde hemen bütün Türk Dilbilimcileri ve aydınları ortak karara varmışlardır.
Bu konuda Otağımızın;

TÜRK DÜNYASINDA ORTAK DİLİN OLUŞTURULMASI

TÜRK DÜNYASI NASIL BİRLEŞİR?

ilişimlerini inceleyebilirsiniz.

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #39 : 31 Ekim 2011 »
Türkiye Türkçesinde yer alan: ad(isim), ada, ağaç, keçi, göz, göl, bayrak, güneş, gümüş, elçi, ip, kar, Tanrı, uzun, ülke, çetin, yük, yüksek, yol, yön, bir, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, dokuz, on, yüz(100), kişi, sarı, yay, odun, tepe, demir, sivri, yeşil, yer, yeni, yel, boz, arı, ata, at, ana, yan, yalan, üzüm, üzüntü, dana, dağ, Ay, deniz, sirke, un, buz, bulut, boğa gibi sözcüklerin,

Azeri lehçesinde tek tek karşılıkları nedir?

Azeri dilini, Türkçeden farklı bir dilmiş gibi gösterme çabaları kasıtlıdır ve doğru değildir!