Gönderen Konu: Beklenen Azerbaycan - Ermeni Savaşı Hakkında  (Okunma sayısı 8324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı meralodem

• Türkçü-Turancı
  • **
Herkese Selam

Bu forumu bulduğuma çok sevindim, yeni üye oldum. Azerbaycan'la ilgili aklıma takılan bir sorun var ve sizlerin düşüncelerinizi almak istiyorum.

Ermenistan tarafı geçenlerde Rusya ile daha kapsamlı bir işbirliğine girdiklerini açıkladı, galiba tamamen kendilerini Ruslara sattılar. Sınırda Azerbaycan ile çatışma yaşandığı oldu ve belli ki yakın zamanda bir savaş çıkacak orada ki ermenilerden kimse Karabağ konusunda geri adım atalım demiyor. Savaş çıkması durumunda Türkiye'ye pek güvenim yok açıkcası :( ne yazık ki :( Biz ne yapabiliriz ve Güney Azerbaycandakiler ne yapabilir? Karabağ savaşında farslar ermenilere tahıl ve silah yardımında bulundular ve büyük ihtimal 2. savaşta da bulunacaklar. Kimseden iran gibi terrörist bir ülkede yaşayıp da eline silah almasını bekleyemem ama Güneydeki Türklerin silahlı bir örgüt kurması gerekmiyor mu? Türkiye ve Azerbaycan'da temel eğitim alabilseler keşke zamanı geldiğinde fars yardımını kesebilmek için ve Azerbaycan sınırına iran tarafından çok sayıda Kürt yerleştirildiğini duydum. Ve en kötüsü Tayyip'in gurur duyduğu o kaçak ermeniler savaş zamanı oraya gidip savaşacaklar, keşke Türkiye komple sınırları kapatsa ermenilere ve ulaşımı engellese

Saygılar&Sevgiler

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Ynt: Beklenen Azerbaycan - Ermeni Savaşı Hakkında
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2013 »
Güney Azerbaycan Türklerin de Türklük bilinci ne yazik ki tam oturmus degildir, nasil Türkiye'de kürde kardes diyenler varsa Güney Azerbaycan da farslilari mezhep yakinligindan dolayi kardes görenler vardir, bunun istisnasi Tebrizdir. Tebriz'de güclü bir Türklük suuru vardir fakat Zenjan'daki Azerbaycan Türkleri adeta farslasmislardir. Türkiye'yi gayri Türkler yönetiyorda Türk dünyasinin hali dahami iyi ? Bir Lezgi de Azerbaycan Türklerinin basinda var.
Benim sahsi görüsüm Azerbaycan Türklerinin basina  Elcibey gibi lider gelmedigi sürece Ermenilere karsi zafer kazanmalari cok zor. Ermenileri hem diaspora hem Rusya destekliyor, hiristiyan bati dünyasindan da gönüllü destekcileri var. Burda is Türkiye Cumhuriyetine düsüyor fakat AKP ve Tayyip'in Azerbaycan Türkünün imdadina kosacaklarina pek ihtimal vermiyorum, Karabag konusunda karamsarim.

Çevrimdışı meralodem

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2013 »
Azerbaycan'ın Rusya ile ilişkisini kesmişliği yok hatta Ruslardan da silah alıyorlar ve bunun yanında İsrail Azerbaycan'ı Türkiye'den daha fazla destekliyor. İran ve Rusya arasında mekik dokuyan bir Ermenistan da Amerikanın pek işine gelmiyor. Azerbaycan bence Rusların ağzına bal sürecek ve bu savaş kaçınılmaz olarak çıkacak ama önemli olan biz ne yapabiliriz. Güney Azerbaycan'dakiler istediği zaman 70.000 lik stadyumu da doldurabiliyorlar, milyonlar olarak sokağa da çıkıyorlar, savaş durumunda kendi yönetimlerine bir dur demeleri gerekecek. Ermeniler petrol hattını vururuz diye tehdit ediyorlar bu durumda kesinlikle o bölgeye bir Amerika müdahalesi olacaktır. Neyse ben pek fazla işin siyasi tarafına girmek istemiyorum, sadece olası bir savaşta bizim sivil olarak ne tür bir katkıda bulunabileceğimiz.

Çevrimdışı meralodem

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2013 »
Şu an Gürcistan'da yönetim değişti, şimdiki yönetim daha Rusya yanlısı bir eğilim sergiliyor ve en son ermenistanı ziyaret ettiklerinde Abhazya demiryolunu açacaklarını ilan ettiler, bu ise ermenistan ile rusyanın ekonomik ve lojistik olarak birleşeceğinin habercisi. Görülen o ki bize Azerbaycan ile direk bağlantı lazım ve ermenistan daha önceden işgal edilmeli idi ve petrol boru hattı ve şimdiki Kars-Bakü hattı gürcistan yerine direk açılacak yeni koridordan geçirilmeli idi. Bu hamle sonrası gürcü mallarına rusya tarafında uygulanan ambargo kaldırıldı ama şu var ki ermeniler ile gürcüler arasında süren büyük bir kapışma var. Gürcistanın '' javaheti '' bölgesi ermenilerden oluşuyor ve burada o bildiğiniz ermeniler silahlanmış durumda, hatta Karabağ savaşında savaşmış kişiler var burada ve Ahıska Türklerinin öz yurdu olan bu bölgeye geri yerleşimleri ermeniler tarafından engellendi. Tüm dünyayı karşımıza almak pahasına da olsa ermenilere çok sıkı bir tekme atmamız gerekiyor ki gördüğünüz gibi her yerden karşımıza çıkıyorlar

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2013 »
...bunun yanında İsrail Azerbaycan'ı Türkiye'den daha fazla destekliyor... 

Bu durum da Yahudi Azerbaycan dostluğunun doğmasına sebep oluyor. Bu konuyu irdeleyelim diye bir başlık açmıştım ama ne yazık ki hepimiz kestirmeden bu dostluktan medet umanları suçladık. Bu suçlamayı yaparken seksen ihtilali sonucunda ayakta kalma umudunu özellikle Almanya'ya kaçarak gerçekleştiren ülkü erlerini hiç aklımıza getirmedik. Oysa öz yurduna sığamayanın umudu Almanya gibi ülkeler olmuştu. Mideleri bu ülkelerin ekmeği ile doymuştu.

Bu dostluğa sıcak bakan ve sürgün hayatı yaşayan bir Azerbaycan Türkünden

Ey odları alevlenip yükselen,
Maq odunda arınmış kutlu ülkem,
Ben sürgün yolunda yorulmuş yolcu,
Sense ayrılmayan kapkara gölgem.

Belki kara ruhumsun, hep peşimden,
Adım-adım kopmayarak koşarsın,
İşte kara gölge gibi susmuşun,
Hala umutluyum, bir gün coşarsın.

Sen susarken ben de hep senden uzak,
Yaban illerinde sürür, dururum.
Kimse bir gün seni benden sorunca,
Yerlerde ezilir sonsuz gururum.

Yerlerde ezilen sonsuz gururunu TEK BAŞINA kaldıramıyor ve ağabey bildiği Türkiye yardımını alamıyor garip ki Yahudi'den medet bekliyor.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı daglargibi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2013 »
Birde su var ortodoks hiristiyan dünyasi yahudilerden nefret ederler ermenilerde bu nedenle yahudi düsmanliginda basi cekerler.

Çevrimdışı meralodem

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2013 »
...bunun yanında İsrail Azerbaycan'ı Türkiye'den daha fazla destekliyor... 

Bu durum da Yahudi Azerbaycan dostluğunun doğmasına sebep oluyor. Bu konuyu irdeleyelim diye bir başlık açmıştım ama ne yazık ki hepimiz kestirmeden bu dostluktan medet umanları suçladık.

Ben bu çıkarlar doğrultusundaki yakınlaşmayı gayet olumlu buluyorum

Çevrimdışı meralodem

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2013 »
Birde su var ortodoks hiristiyan dünyasi yahudilerden nefret ederler ermenilerde bu nedenle yahudi düsmanliginda basi cekerler.
Yahudi lobisi ile ermeni lobisinin çıkarları birbirine ters düşüyor, ermeniler iranı desteklerler, yahudiler sözde ermeni soykırımını desteklemezler ve içlerinden bazıları gerçekten soykırımın olmadığını düşünüyor ve yahudi soykırımına benzetilmesinden de hoşlanmıyorlar.