Gönderen Konu: Çepniler hakkında...  (Okunma sayısı 17002 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
Çepniler hakkında...
« : 26 Ocak 2008 »
çepni'ler, Anadolu'da genis alanlara yayilmis oldugunu biliyorum. Izmir'den Sivas'a, her yerde vardir. En fazla ise Giresun'da vardir.
Buraya iskanimizin sebebi, sanirim kökte Alevi olmamizdi; zaman içinde rum'larla yanyana yasarken Sünni'lestirme politikasi uygulasmis Osman'li yönetimi, bu Alevi kökler hala mevcut'tur; fakat Giresun'lu çepni'lerin hemen hemen tamami Sünni'lesmistir. Anadolu'da, insanlarimizin gözlerinin en fazla çekik oldugu illerimizin basinda'dir Giresun.
Giresun'un, 100 yil önce, %50'si rum, %5-10 ermeni'ydi. Giresun'lu bunlari kahramanca temizlemis; çetecilerimiz, Osman Aga'mizin önderliginde, rum ve ermeni çetecilerinin kökünü kazidik, ve diger illerdeki Soydaslarimiza yardim etmis'ler. Bu, çepni (= Savasçi-düsman'i görünce savasan)'nin yüksek karakterini gösterir.
TTK-çepni.
Swords shine, Wolves guide,
Our horses were our brothers.
We destroyed together legions of Rome
We invaded Anatolia, we called it home

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.

Çevrimdışı cepni77

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Çepniler hakkında...
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2008 »
çepni'ler, Anadolu'da genis alanlara yayilmis oldugunu biliyorum. Izmir'den Sivas'a, her yerde vardir. En fazla ise Giresun'da vardir.
Buraya iskanimizin sebebi, sanirim kökte Alevi olmamizdi; zaman içinde rum'larla yanyana yasarken Sünni'lestirme politikasi uygulasmis Osman'li yönetimi, bu Alevi kökler hala mevcut'tur; fakat Giresun'lu çepni'lerin hemen hemen tamami Sünni'lesmistir. Anadolu'da, insanlarimizin gözlerinin en fazla çekik oldugu illerimizin basinda'dir Giresun.
Giresun'un, 100 yil önce, %50'si rum, %5-10 ermeni'ydi. Giresun'lu bunlari kahramanca temizlemis; çetecilerimiz, Osman Aga'mizin önderliginde, rum ve ermeni çetecilerinin kökünü kazidik, ve diger illerdeki Soydaslarimiza yardim etmis'ler. Bu, çepni (= Savasçi-düsman'i görünce savasan)'nin yüksek karakterini gösterir.
TTK-çepni.

evet ayni fikirdeyiz seninle!
Benim de hep kafami karistiran da mezhep ayriligi, zaten baskilara dayanamayip kendinden ödün vermek istemeyenler de carey´i Güneydoguya siginmak`ta buldu!
Aslen ege bölgesinde yasayan Cepniler  yaklasik 150 sene önce Antep den göc etmisler!
bugün cem ayini sürebilmek icin ta Antep ten gelir Dedelerimiz! Ne kadar bilgin var bilmem ama, Bagli oldugumuz ocak köse Süleyman ocagidir, yani anlayacagin uzun yolu tepiyorlar ibadet sorunumuzu gidermek icin!
Antep de Araban cevresinde cok tur Cepniler!
ama Türküm diyen Türkcüyüm diyen Bütün Cepniler kucaklasmali bence!
Osmanli da birbirimizi kaybettik ama cumhuriyet dönemi bizi yeniden kavusturacak, inanclari ön plan da tutmazsak tabiki!
:-)

Ha bu ara aklima geldi, bundan yaklasik 10/15 sene önce hatirliyorum Giresunlu bir Alevi Cepniy`le tanistik, almanya ya iltica gelmisti!
Ben o zam,anlari ufak tim, babam görüsmüstü daha dogrusu!
O da sasirmisti Karadeniz bölgesinde Cepni mi var diye!
Benim bildigim Cepnilerin yogun olarak Trabzon da var, 50% diyorlar, dogru mu?

birgün mutlaka Karadeniz Bölgesine gelicem irkdaslarimla tanismak icin!
en büyük temennim, anadolu da bütün Cepnileri ayni cati altin da birlestirmek!

TTK
Melezliği ancak soframda kabul ederim! Türk mutfağı, alman mutfağı ve italyan mutfağı!

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2008 »
Anda,
Trabzon'da ne kadar çepni var bilmem, fakat Trabzon'un Giresun sinirina dogru yasayan çepni'ler (Agasar-Salpazari) çepni kültürünün en iyi yasatildigi yerdir. Giresun'un%90-95'inin saf Türk soylu oldugunu düsünürseniz, sehrin en az %80'i çepni'dir. Ben, yalnizca karadeniz'den bahsetmiyorum, Türkiye'nin en çok çepni barindiran ili Giresun'dur. Giresun'un eski adi -dogu'su- Osmanli'da "çepni-ili" diye geçer. Trabzon'daki çepni'lere gelecek olursak, size diyecegim: Besikdüzü, Vakfikebir, Salpazari, Trabzon-Merkez (Atsiz Ata'da, kanaatimce, çepni'ydi)'dir. Diger ilçeleri bilmem. Trabzon genel etnik yapisina bakarsaniz, biraz'da rum dönmesi mevcuttur: Of-Sürmene, ve Maçka-Tonya hattinda, nüfusun tamami degil, göçlerde olmustur (örnek; Maçka'lilarin bir bölümü Torul köken'lidir). Belki laz'da vardir, haberim yok. Bildigim, çogunlugun Türk oldugu'dur.
Karadeniz sahilinde, nüfusun en homojen oldugu il, Giresun'dur.

Iste kaynak:
"Çepni" kelimesi düşmanla savaşan anlamında kullanılmıştır. Çepni boyunun özelliği "nerde yağu görse orda savaşır" olarak anlatılmaktadır. Karadeniz'de özellikle Giresun ve çevresinde Çepni boyundan insanlar yaşar.Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde mevcutturlar.

Çepniler, sayıları 24 olarak belirlenen Oğuz Boyları'ndan biri ve en kalabalık olanıdır. Üç - Oklar'ın Gök Han koluna bağlıdırlar. Bilindiği gibi Oğuzlar; Türkiye ve Azerbaycan Türkleri'nin, Türkmenistan, Irak ve Suriye Türkmenleri ile Gagauzlar'ın atalarıdır. Cümleden anlaşıldığı üzere Çepniler Orta Asya kökenlidir. Çepni isminin yer aldığı ilk yazılı metin, ilk Türk bilgini olan Kaşgarlı Mahmud'un 1070 yılında kaleme aldığı Divanü Lügati't-Türk isimli eserdir.Günümüze intikal eden kaynaklarda yer alan bilgiler, Çepniler'in, Osmanlı Hânedânı'nın mensup olduğu ve en önemli, en şerefli, en büyük Oğuz Boyu olan Kayılar'a yakın önemde bir boy olduğu kanaatini uyandırıyor. Ne var ki onların savaşçı karakterleri, önemlerini günümüze yansıtacak kalıcı ürünler meydana getirmelerini engellemiş. Çepniler'e ait kabileler, değişik tarihlerde farklı cephelerde savaşmışlar ve ordu ile gittikleri bölgelere yerleşmişler. Savaşlarda nüfusları azalmış. Belli ve kalıcı bir kültür oluşturamamışlardır. Çepniler; 1071'de Anadolu'nun, 1277 yılından itibaren de Sinop'tan Trabzon'a kadar olan Karadeniz Bölgesi'nin fethedilmesinde çok aktif görevler üstlendiler. 1277 yılında Sinop'a saldıran Trabzon Krallığı'nın ordusunu bozguna uğrattılar

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.

ilteris10

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2008 »
Altay Turan kandaşım yukarıdaki iletinizde Anadoludaki en fazla çeçkik gözlü olan yer Giresun yazıyor .

1. Ne kadar Türk olduğun ne kadar çekik gözlü olduüunlamı ilgili

2. Anadoluyu karış karış gezdindemi bunu böyle biliyorsun , hayatında kaç Terekeme kaç Maraşlı kaç

Yozgatlı tanıdın ki Anadolunun Antropolojisini yapıyorsun.

Çevrimdışı cepni77

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2008 »
Anda,
Trabzon'da ne kadar çepni var bilmem, fakat Trabzon'un Giresun sinirina dogru yasayan çepni'ler (Agasar-Salpazari) çepni kültürünün en iyi yasatildigi yerdir. Giresun'un%90-95'inin saf Türk soylu oldugunu düsünürseniz, sehrin en az %80'i çepni'dir. Ben, yalnizca karadeniz'den bahsetmiyorum, Türkiye'nin en çok çepni barindiran ili Giresun'dur. Giresun'un eski adi -dogu'su- Osmanli'da "çepni-ili" diye geçer. Trabzon'daki çepni'lere gelecek olursak, size diyecegim: Besikdüzü, Vakfikebir, Salpazari, Trabzon-Merkez (Atsiz Ata'da, kanaatimce, çepni'ydi)'dir. Diger ilçeleri bilmem. Trabzon genel etnik yapisina bakarsaniz, biraz'da rum dönmesi mevcuttur: Of-Sürmene, ve Maçka-Tonya hattinda, nüfusun tamami degil, göçlerde olmustur (örnek; Maçka'lilarin bir bölümü Torul köken'lidir). Belki laz'da vardir, haberim yok. Bildigim, çogunlugun Türk oldugu'dur.
Karadeniz sahilinde, nüfusun en homojen oldugu il, Giresun'dur.

Iste kaynak:
"Çepni" kelimesi düşmanla savaşan anlamında kullanılmıştır. Çepni boyunun özelliği "nerde yağu görse orda savaşır" olarak anlatılmaktadır. Karadeniz'de özellikle Giresun ve çevresinde Çepni boyundan insanlar yaşar.Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde mevcutturlar.

Çepniler, sayıları 24 olarak belirlenen Oğuz Boyları'ndan biri ve en kalabalık olanıdır. Üç - Oklar'ın Gök Han koluna bağlıdırlar. Bilindiği gibi Oğuzlar; Türkiye ve Azerbaycan Türkleri'nin, Türkmenistan, Irak ve Suriye Türkmenleri ile Gagauzlar'ın atalarıdır. Cümleden anlaşıldığı üzere Çepniler Orta Asya kökenlidir. Çepni isminin yer aldığı ilk yazılı metin, ilk Türk bilgini olan Kaşgarlı Mahmud'un 1070 yılında kaleme aldığı Divanü Lügati't-Türk isimli eserdir.Günümüze intikal eden kaynaklarda yer alan bilgiler, Çepniler'in, Osmanlı Hânedânı'nın mensup olduğu ve en önemli, en şerefli, en büyük Oğuz Boyu olan Kayılar'a yakın önemde bir boy olduğu kanaatini uyandırıyor. Ne var ki onların savaşçı karakterleri, önemlerini günümüze yansıtacak kalıcı ürünler meydana getirmelerini engellemiş. Çepniler'e ait kabileler, değişik tarihlerde farklı cephelerde savaşmışlar ve ordu ile gittikleri bölgelere yerleşmişler. Savaşlarda nüfusları azalmış. Belli ve kalıcı bir kültür oluşturamamışlardır. Çepniler; 1071'de Anadolu'nun, 1277 yılından itibaren de Sinop'tan Trabzon'a kadar olan Karadeniz Bölgesi'nin fethedilmesinde çok aktif görevler üstlendiler. 1277 yılında Sinop'a saldıran Trabzon Krallığı'nın ordusunu bozguna uğrattılar

Biliyorum bu kaynagi!
Okudum bende de var!
Yalniz genis capida arastirmak gerekiyor ,yani tek yönlü degil!

Benim en cok üstünde durdugum kabilelere/ asiretler bölünmemiz!
Örnegin bizim Balikesir Cepnisinin apayri bir aile yapisi vardir, ben bunu önceleri inanca bagliyordum!

Bizde bir kiz evlendigi zaman gittigi aile ye bagli kalmasina önem veriliyor!
Yani kendi ailesini degil de gelin geldigi aileye düskünlügü isteniyor!
Örnegin benim esim sürekli kayinbirader ve kainbabamgile gelip gitse, abest kacar bizim cepnilerde!
Öyle gelinler varki yillarca ailesinin evine ayak basmayan bile var!

Önceleri Alivilikte bu var diyordum am, diger Alevilere aile yapimizi anlatinca "geri kafali misiniz?" diye yanit gelirdi hep!

Sizin aile yapi anlayisiniz nasil, onu merak ediyorum?
Melezliği ancak soframda kabul ederim! Türk mutfağı, alman mutfağı ve italyan mutfağı!

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2008 »
Altay Turan kandaşım yukarıdaki iletinizde Anadoludaki en fazla çeçkik gözlü olan yer Giresun yazıyor .
1. Ne kadar Türk olduğun ne kadar çekik gözlü olduüunlamı ilgili
2. Anadoluyu karış karış gezdindemi bunu böyle biliyorsun , hayatında kaç Terekeme kaç Maraşlı kaç
Yozgatlı tanıdın ki Anadolunun Antropolojisini yapıyorsun.

Andam,
Ben sehrin genel etnik yapisindan bahsediyordum. Giresun'u ziyaret ederseniz, köylerine çikarsaniz söylemek istedigimi anlarsiniz.
çekik gözden anladigim, çin'liler kadar degildir elbet. Iste çekik gözlü Türk'ten anladigim:

Atsiz Ata, kuvvet ve muhtemeldir'ki çepni idi.

Sehrin genel oranina bakildiginda, Giresun'un en önde geldigini düsünüyorum. Maras ve Yozgat konusunda ise; tanidigim Maras'lilarin çogu kara tenli ve kürt, Maras'in tamami Türk degil'ki. Yozgat'a gelirsek, Bogazliyan'li arkadasim bana, orada ermeni dönmesinin'de oldugunu söylemisti, Sorgun'lularin epey çekik gözlü oldugunu biliyorum. Gözler'in fazla iri olmamasi yeterli'dir, az çekik veya çok çekik pek farketmez.

Giresun'u ziyaret ederseniz, söylemek istedigimi anlarsiniz; tabii sanssizlik eseri, gittiginiz her yerde, karsiniza gürcü veyahut laz çikarsa, bu sizin düsüncelerinizi degistirmesin.
Giresun'lular hakkinda insan'larin çok ön yargilari var, çogu zaman Giresun'lularin Giresun'lu olduguna insanlar inanmaz; benim'de basima geldi. "Giresun'luyum" dedim, adam "hadi ya, hiç laz'a benzemiyorsun (!), ben seni iç anadolu'dan zannetmistim, Nevsehir, falan" diye cevap veriyor.
Yozgat'i hiç ziyaret etmedim, maalesef. Türk nüfusun yogun oldugunu biliyorum, tipki kirikkale, çankiri, kastamonu, usak, ... gibi

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 28 Ocak 2008 »
Altay-Turan kandaşım, sana Kaz Dağları'nı öneririm. Ondan sonra antropolojik tespitler yap istersen.

Çepniler Balıkesir'de ve Çanakkale ilinin güneyinde, Edremit dolaylarında, Kaz Dağları'nda yaşamaktadırlar. Çoğu Alevîdir.

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
« Yanıtla #7 : 28 Ocak 2008 »
"Şalpazarı ilçemizde yaşayan eskilerden edindiğimiz ve öğrendiğimiz kadarıyla yaşayan halkın büyük bir kısmının Oğuz Türk’ lerinden olan Çepnilerden geldiği iddia edilir. Bölgede ki yazılı tarih ve yaşayan halkın söylevleride bunu doğru kılmaktadır. Burada ki amacımız , her ne olursa olsun ister ‘fetheden’ isterse ‘fethedilen’ olalım kimliğimize net olarak anlayabilmek ve gelecek kuşaklara bu konuda bir kaynak sunabilmektedir. Anadolu`da Çepni Yerleşimi Osmanlı Tarih defterlerine göre, Anadolu'da Çepni adıyla anılan 43 yer ismi vardır. Bu sayıyla Çepni kelimesi, Anadolu'da yer adı olarak kullanılan Oğuz boyları içinde, yedinci sırayı almaktadır. Bu gün yurdumuzda Çepni'lerin dağınık bir yerleşime gittikleri görülmektedir. Sivas, Zile, Yozgat, Ankara, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Bolu, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Manisa ve dolaylarında Çepni'lere rastlanmaktadır. Ancak Çepni'lerin en fazla yoğun oldukları yöre, Eynesil, Vakfıkebir, Kürtün, Şalpazarı, Gümüşhane Görele, Tirebolu, Doğançay, Espiye, Yağlıdere, Keşap, Dereli, Alucra, Giresun ve Ordu yöresidir. Eynesil, Görele, Tirebolu, Kürtün, Espiye, Keşap, Giresun, Dereli ve Alucra dolayları, ilk Osmanlı Tarih defterinde Çepnieli, Çepni ili, Çepni Vilayeti adları ile kaydolunmuştur. Bu nedenle, bu yörelerde Çepni'lerin yoğunlukla yaşadığını söyleyebiliriz. Oğuz elinin en büyük boylarından Çepniler'in Doğu Karadeniz Bölgesi'nde cereyan eden Türk yerleşmesinde oynadıkları en mühim rol, Trabzon'lu Şakir Şevket ve Tirebolu'lu Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'ın dikkatini de çekmiştir. Şakir Şevket, Çepniler'in İran'dan çıkarıldıktan sonra, onlardan 100.000 nüfusun Doğu Karadeniz bölgesine gelerek Tirebolu, Görele ve Vakfıkebir yörelerine yeleştirildiklerini bir rivayet şeklinde anlatır. * Faruk Sümer, Çepniler, s.95 Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, İstanbul 1992 * Binbaşı H. Avni Alparsalan ise, elinde bulunan sınırlı sayıdaki kaynaklara dayanarak, yörede Çepnilerin çok önemli bir görev üstlendiğini ifade etmektedir."

kaynak: kalayli.com

Ben saçmalamiyorum Andam.

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.

ilteris10

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 29 Ocak 2008 »
Altay-Turan sana şimdi birşey söyleyeyim belki ağır olur ama yerinde olacağını düşünüyorum.

Biliyorsan konuş ibret alsınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar.

Nedenine geleyim yukarıdaki yazında maraşlıların çoğu kara tenli ve kürt demişin bu gülünç bu tamamen

uyduruk ve bol keseden savurmaktır Maraş bölgesinde kürt var ama buı çoğunluk değil bilakis çok azındır

kara tenli olmalarına gelince maraş merkezin geneli beyaz tenli kumral çekik gözlü orta boyludur ilçeler

Elbistan Afşin Göksun Ekinözü Nurhak soğuk sert karasal iklimin hakim olduğu yerlerdir ve esasında beyaz

olan bu kişiler ayaz çalığı dedikleri bir esmerleşme vardır ki bu kara lık değildir be bu bölgeler Bayat boyu

Türkmendir  Kahramanmaraş'ın merkezinde memur öğrenci değilse yerleşik bir tek kürt bulamazsın .

Biryer hakkında atıp tutmadan önce araştır.

Çevrimdışı Altay-Turan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • Last Seljuk
« Yanıtla #9 : 29 Ocak 2008 »
Kendimi anlatamiyorum veyahut siz anlamiyorsunuz. Giresun'un genelinden bahsettigimi söyledim. Ve bu genel bakis açisindan, Maras'taki Türk nüfus, Giresun'daki yogun degil diyorum. Niçin anlamak istemiyorsun kardesim ? Hem Türk, Hem Kürt, hatta biraz'da Arap oldugunu biliyorum. Evet, tanidigim Maras'lilarin çogunun teni kara kürt, hiç Maras'li Türk görmedim. Ben Türkiye'de yasamiyorumki Fakat Maras'ta Türk oldugunu hem biliyorum, hemde TV'de, Maras'la ilgili yayinlarda görüyorum.

Son derece açik bir sekilde "Maras'in tamami Türk degil" diyorum". Ve Kürt nüfus'tan bahsediyorum. Bu, hiç Türk yok demekmi? Asla, bunu, dikkatli okuyan herkes anlar.
Giresun'un tamami'da elbet Türk degil'dir. Laz'da var, Gürcü'de var, tek tük'te olsa Rum dönmesi'de var. Fakat ezici çogunlugu Türk'tür. Maras'inda, tam emin olmamakla birlikte, çogu'nun Türk oldugunu biliyorum. Türk'ün bugday tenli olabilecegini'de biliyorum; Günes insanlari kizartir, karartir. Fakat, Türk, ne kadar kararsada, ve hatta kürt'en dahada fazla bronz'lasmis olsada, kürt'ten kendini ayirir.

Yani kisaca söylemek istedigim su idi: Maras'taki Türk nüfus, Giresun'daki kadar yogun degil.

Lütfen, yazilarimi dikkatli okuyun, dogru algilayin. Kimse'ye çamur atmam. Türk'e asla çamur atamam. KAHRAMAN olan Maras Türk'üne ise hiç atamam.

Saygilar ...

Our Culture is nature,
Our Religion is Sky.