Gönderen Konu: DEDE KORKUT HİKAYELERİ TV DE  (Okunma sayısı 7931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ARSLAN HAN

• Yasakli
  • Yeni Üye
  • *
DEDE KORKUT HİKAYELERİ TV DE
« : 16 Aralık 2006 »
ÇOK YAKINDA TRT 1 EKRANLARINDA YÜZDE YÜZ TÜRK YAPIMI OLAN DEDE KORKUT HİKAYELERİ DİZİSİ EKRANA GELECEK TRT Bİ SÜREDİR BU DİZİNİN REKLAMLARINI YAPIYOR REKLAMLARDA GÖSTERİLDİĞİ ÜZERE HARİKA BİR YAPIM OLACAĞI KESİN HELE ORDA BİR KOPUZ ÇALIYORLARKİ TÜYLERİNİZ DİKEN DİKEN OLUR  :turan: :turan: :turan: :turan:

Çevrimdışı ARSLAN HAN

• Yasakli
  • Yeni Üye
  • *
Ynt: DEDE KORKUT HİKAYELERİ TV DE
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2006 »
GENİŞ BİLGİ İÇİN TRT.NET.TR YE GİREBİLİRSİNİZ   GERÇEKTEN MUAZZAM BİR YAPIM OLACAĞI BELLİ  DEDE KORKUT UN DEDİĞİ GİBİ SOY SOYLADI BOY BOYLADI

Çevrimdışı tungaturan

• Türkçü-Turancı
  • ben TÜRK AZ_Sİ
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2006 »
Umarım TRT bu işi de yüzüne gözüne bulaştırmaz.
Daha deniz daha ırmak,
Gök çadır güneş bayrak.

Çevrimdışı TeomanHUN

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #3 : 03 Ocak 2007 »
Mutlu oldum Arslan Han kardeş bu haberden dolayı.Umarım anlattığın gibi güzel bir yapımdır.

Çevrimdışı barbaros_hızır

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2007 »
malesef ki bence trt bunu yine tüzüne gözüne bulaştırdı.Tanıtımlardaki kaliteyi ekranda göremedim çok baştan savma çekildiği yalnızca çekilmek için çekildiği belli genelde oyunculuğu pek fena olmasada zamanında 4. murat ı gay rolünde oynamış bir oyuncunun dede korkud gibi tamamen hamasi duygularımızı kabartan bir yapımda oynamasını içime sindiremedim.
ayrıca kostüm ve makyaj araştırılmadan yapıldığı belli bu konuda pek bilgim yok yanılıyorsam şimdiden özür dilerim ama dumrulun sakalı sanmam ki o zamanların sakal şekli olsun hatta o zamanlarda savaşçılar sakal bırakıyormuydu bilemem
ama en çarpıcı yanı dumrulun bismillah demesini de yadırgadım bence altında başka bir şey vardı
buna karşı değiliz ama sanırım onlarında islamiyetten önceki Türk dinine saygı göstermesi lazım
velhasıl bu dizi bu yapım bende büyük bir hayal kırıklığı yarattı

Çevrimdışı nil

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2007 »
   Ben de hayal kırıklığı yaşadım.Gerçi Cumhurbaşkanımız sayın Sezer'in defalarca kararnamesini geri gönderdiği,AKP tarafından ısrar ile TRT 'nin başına oturtulan, imamın genel müdür olduğu bir kurumdan başka birşey beklemek de hayaldi zaten.Çanakkale Savaşını anlatan Kınalı Kuzular adlı dizide kaç bölümdür Atatürk'ün adını bile anmıyorlar.Korkuyorum, Çanakkale'de yazılan destanı gökden savaş meydanına inen  yeşil cübbeli hayali askerlerin kazandıklarını söyleyecekler.Hele TRT Osmanlı ailesinin yurt dışındaki bireylerini anlatan bir belgesel hazırlamıştı , hallerine ben bile ağlayacaktım.Osmanlı ailesini çok masum , onları sürgüne gönderenler suçlu olarak görmemiz için bütün acıtasyonlar yapılmıştı.

Çevrimdışı çi-çi yabgu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 16 Ocak 2007 »
Eksikliklerin olduğu bir gerçek ancak, unutulmamalıdır ki uzun zamandır sadece mafya ve entrika dizileri ekranları kirletmekteydi. Hiç değilse Türk kültürünün bir ürünü canlandırılmakta ve yeni nesillerin tanıma imkanı olmaktadır.

Çevrimdışı bolubeyi14

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2007 »
Mafya yada etnik yapıdaki dizilerden kurtulacağız diyerek Türk töresine yada yaşamına dair yanlış olanlarıda kabul edecek değiliz.Bana göre TRT bu işi sulandırmaya çalışmaktadır

Çevrimdışı AttilaHun

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #8 : 19 Ocak 2007 »
Sevgili hemşehrim "bolubeyi14"e katılıyorum. Abidik gubidik yayınlardan kurtulacağız diye tarihimizle ilgili bir yapımda yapılan (muhtemelen kasıtlı) yanlışlara göz mü yumacağız?

Benim gildiğim Dede Korkut, İslam öncesindeki dönemleri anlatır. Ben de izledim yapımı ve birçok saçma sapan şey gördüm.

Çevrimdışı nil

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2007 »
Dün yine özledim.Özellikle araplardan alınmış şeyleri Türklerin geleneğinde ,töresinde varmış gibi anlatılıyor.Dün kız isteme töreni  '' Allah'ın emri, peygamberin kalvi'' diye başladı.Amaç Türk törelerini yok saymak.Sonuçta gerçekler ya hiç anlatılmıyor, ya da yanlış anlatılıyor.