Gönderen Konu: Doğu Türkistan - Gulca Milli Ayaklanmasının 15. Yılı  (Okunma sayısı 4845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • İleti: 2183
http://www.hurgokbayrak.com/

Gulca Milli Ayaklanmasının 15. Yılı Münasebetiyle…

4 Şubat 2012

Mehmet Emin BATUR

             Doğu Türkistan Türklerinin Çin esaretine duçar oldukları 1949 yılından bu güne kadar Çinli işgalcilere karşı vere geldikleri istiklal mücadelelerinin en önemlilerinden biri Gulca Milli ayaklanmasıdır.

1997 yılının 4 Şubat’ı 5 Şubat’a bağlayan kadir gecesinde meydana gelen bu milli ayaklanma, sayıları büyük-küçük çaplarda olmak üzere günümüze kadar devam eden 500’ün üzerindeki milli istiklal hareketlerinin dünya kamuoyunda ve işgalci Çin üzerinde en etkili olanlarından biri olmuştur…

Doğu Türkistan’ın Gulca vilayetinde kadir gecesi münasebetiyle bir grup Doğu Türkistanlı kadının kuran okumakta oldukları bir eve, Çin polisleri silahlı baskın düzenlemişlerdir… Adeta gözleri dönmüş olan Çin polisleri zaten öteden beri kin, nefret ve intikam hisleri besledikleri Doğu Türkistan Türklerinin söz konusu evde bulunan kadınlarını ağır derecede darp ederek hepsini birden Çin polis merkezine götürmüşler ve burada iki Doğu Türkistanlı kadını öldürmüşlerdir…

 Bu açık tahrik ve vahşete tepki göstererek polis merkezi önünde eylem yapan savunmasız durumdaki Doğu Türkistan Türklerinin üzerlerine polis merkezi içerisinden yaylım ateşi açılması sonucunda birçok Doğu Türkistan Türk’ü olay yerinde hayatını kaybetmiş ve böylece artık olaylar önlenemez bir şekilde hızla büyümüştür…

Modern silahlarla mücehhez işgalci Çin güçlerinin vahşice saldırılarına karşı taş, sopa kazma-kürek gibi ilkel savunma gereçleri ile günlerce mücadele veren kahraman Doğu Türkistan mücahitleri bir milli bağımsızlık savaşına dönüşen bu savaş sırasında Çinlilerden ele geçirdikleri silahları da kullanarak Çin polis ve askerlerini bütünüyle dehşete düşürmüş ve perişan etmişlerdir.

Kısa sürede Gulca’ ya çevre illerden ve hatta Çin’den de hava yolu ile takviye güç sevke eden işgalci Çinliler Doğu Türkistan Türklerine yönelik olarak tam anlamı ile bir katliam başlatmışlardır.

O günlerde tesadüfen o bölgede bulunan bazı yabancı turistlerin gözlemlemeleri sonucunda verdikleri malumatlara göre, Çinliler Doğu Türkistan Türklerini insanlık dışı cinayet yöntemleri kullanarak katletmişlerdir. İşte terörist, katil ve işgalci Çin devletinin Türklere uyguladıkları öldürme yöntemlerinden bazıları: Çin asker ve polisleri yakaladıkları Doğu Türkistanlıları hangar ve benzeri yerlere adeta balık istifi gibi topladıktan ve çıplak hale getirdikten sonra üzerlerine tazyikli su sıkıp öylece bırakmak suretiyle toplu halde dondurarak katletmişlerdir.

Çinli keskin nişancılar yüksek yerlere yerleşerek gelişigüzel şekilde hedef olarak seçtikleri Türkleri birbirleri ile bahis oynayarak katletme yarışına girmişlerdir.

Bazı Doğu Türkistanlıları da, günlerce aç bıraktıkları köpeklere parçalatarak şehit etmişlerdir. Çinli yetkililer bütün hastanelerdeki doktorlara kesin talimat vererek yaralı olarak gelen hiçbir Doğu Türkistanlıyı tedavi etmemeleri gerektiğini bildirmişler ve bu emre uymayanların da idamla cezalandırılacaklarını ilan etmişlerdir. Bu sebeple birçok yaralı Doğu Türkistan Türk’ü kan kaybından ve tedavi edilmemekten dolayı hayatlarını kaybetmişlerdir… Tabii ki 1997 yılının kadir gecesinde meydana gelen bu milli kıyam hareketi sırasında Doğu Türkistanlıların Çinli katiller ordusu tarafından katledilme yöntemleri sadece bunlarla sınırlı değil…

Dünya basın ve yayın organlarında “Gulca Katliamı”, “Gulca milli ayaklanması”, “Gulca İstiklal hareketi…” Gibi adlarla geniş çaplı olarak yer alan bu Gulca olayları Doğu Türkistan Türklerinin hiçbir zaman ve hiçbir şart altında esarete boyun eğmeyeceklerini bir defa daha bütün dünyaya haykırışıdır…

Anayurt dışındaki ülkelerde yaşamakta olan Doğu Türkistan Türkleri olarak her yılın Şubat ayında Doğu Türkistan’ın Gulca vilayetinde meydana gelen istiklal hareketi hakkında sadece kalıplaşmış söylevleri tekrar ederek avunmakla vakit geçirilmemelidir.

 Bu milli kıyam hareketinin öncesindeki-sonrasındaki bütün milli kalkışma hareketlerinden gerekli ilhamı ve dersleri alarak, içinde bulunulan şartlara uygun planlar, stratejiler de üretilerek en etkili şekilde icra edilmeye çalışılmalıdır…


 

Çevrimdışı TÜRK-KAN

 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • İleti: 2183
Ynt: Doğu Türkistan - Gulca Milli Ayaklanmasının 15. Yılı
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2012, 23:44:29 »
 Kızıl Çin istilasına karşı onca imkansızlıklara karşın başkaldırarak esaret zilleti yerine şehadeti seçen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz.

 Umuyoruz ki Gök Bayrak Urumçi semalarında bir kez yükselecek ve sonsuza dek inmeyecektir.

 Doğu Türkistan Türk'tür ve sonsuza kadar Türk'ün kalacaktır.

 Doğu Türkistanlı Şehitlerimizin aziz ruhları şad, mekanları cennnet olsun.
 
 TTK

Çevrimdışı TÜRKİYEM

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • İleti: 137
Ynt: Doğu Türkistan - Gulca Milli Ayaklanmasının 15. Yılı
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2012, 21:06:47 »
Katliam bu değilse nedir?.... EYY TÜRK KANDAŞINA YAPILANI UNUTMA UNUTTURMA ...60 yıl önce Çin işgal ettiğinde nüfusu yaklaşık 25 milyon iken aradan geçen sürede nüfusu 8 milyona inmiş.soykırım tanımınında ötesinde..HALBUKİ 60 YIL ÖNCE BELKİDE TÜRKİYEDENDE FAZLA NÜFUSA SAHİP OLAN UYGUR TÜRKLERİ ŞİMDİ 8 MİLYON DEĞİL 88 MİLYONDAN FAZLA OLMALI İDİ DEMEKKİ ÇİNLİ KATİLLER EN AZ 80 MİLYON DOĞMUŞ VE DOĞACAK OLAN UYGURLU TÜRKLERİN KANINA GİRMİŞ ACABA DÜNYA TERİHİ BOYUNCA BU ŞEKİLDE BİR SOYKIRIM OLMUŞMUDUR ..UTANIN EYY DÜNYA İNSANLIĞI UTANIN!! VE GÖZLERİ ORTADOĞUDAN FİLİSTİNDEN BAŞKA YERLERİ GÖRMEYENLERİN ÇOĞUNUNN URİMÇİDEN ÇİN ZÜLMUNDEN HABERLERİ BİLE YOKTUR, SİZDE UTANIN!!
TÜRK'ÜN KALBİNİN ATTIGI HERYERDEYİZ

Çevrimdışı TÜRK-KAN

 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • İleti: 2183
Ynt: Doğu Türkistan - Gulca Milli Ayaklanmasının 15. Yılı
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2015, 14:53:29 »
5 Şubat 1997'de GULCA'da işgalci komünist çin sürülerine karşı isyan eden, hürriyet uğruna şehit düşen, gazi olan ve de kızıl çin zindanlarında hala zulüm çeken DOĞU TÜRKİSTANLI YİĞİT SOYDAŞLARIMIZI selamlıyoruz.

ONLAR ESARET ZİLLETİ YERİNE ŞEHADETİ SEÇTİLER!

İŞGALCİ KIZIL ÇİN! TÜRKİSTAN'DAN DEFOL!

Çevrimdışı emir25

 • Türkçü-Turancı
 • **
 • İleti: 28
 • Türk'ün kalesi Erzurum'dan esenlikler...
Ynt: Doğu Türkistan - Gulca Milli Ayaklanmasının 15. Yılı
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2015, 23:00:39 »
Mademki unuttunuz Kür Şad adlı çeriyi...
Yine hatırlatırız yağmur kokan geceyi...

Tanrı Türk'ü ve Türk yurtlarını korusun...
Tanrı Türk'ü korusun ve yüceltsin...

Çevrimdışı TÜRK-KAN

 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • İleti: 2183