Gönderen Konu: CHP NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR?  (Okunma sayısı 95 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kurtkaya

 • Otağ Sorumlusu
 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • İleti: 391
CHP NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR?
« : 16 Mayıs 2021, 08:29:27 »
Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kurduğu ve cumhuriyetin kurucu önder kadrolarının yer aldığı CHP neden iktidar olamıyor ve hatta oy yüzdesini bile artıramıyor?

Bunun bir çok nedeni var.
Ve bir kaç satırla açıklamak pek mümkün değil. Çok ayrıntıya girmeden ana başlıklar halinde sıralayacak olursak:
Bunlardan en önemli ve ilki; Atatürk'ün erken vefaat etmesiyle gerçekleştirmiş olduğu Türk Aydınlanmasını sahiplenecek ve kalıcılığını garanti edebilmek için bu süreci kararlılıkla sürdürecek yeterli ve yetkin kadroların olmayışıdır. Yani Atamızın yanında yer alan kadrolar bile o büyük hamleyi sürdürmek ve bu yükü taşımak için gereken fikri ve fıtri yeterlilikten yoksundur. Bu sahipsizlikten cesaretlenen DP iktidarı Türk Aydınlanmasını delik deşik etmiştir.
Devamında gelen 2. Dünya savaşı önemli bir kırılma noktasıdır. İnönü 2. Dünya savaşını yönetmekte başarılı sayılabilir ama, bu süreçte Amerika, Rusya, Almanya arasında çok git-geller yaşanmış ve bunlar gelişme ve olgunlaşma sürecindeki Türk Aydınlanmasını olumsuz etkilemiş, ve hatta kesintiye uğramıştır.
Devamen, Türk Aydınlanmasından en çok rahatsızlık duyan tekke, zaviye ve vakıf sahipleri kaybettikleri sosyal konum ve saygınlıklarını yeniden sağlamak için yeni yöneticilere Atatürk çizgisini lekeleyecek bir çok yanlışlar yaptırmaya muktedir olmuşlardır. Örneğin herkesin Kemalizm diye kabul ettiği 1938-1950 yılları arasındaki uygulamalar İnönücülüğün ta kendisidir.
Kemalizm adıyla icra edilen bu uygulamaların bütün faturası, sözünü ettiğimiz örtülü etki gruplarının gayretleriyle, millet nezdinde, Atamıza kesilmiştir. Millette travmaya neden olan en büyük uygulama din sahasında gerçekleşmiştir. Özellikle laiklik uygulamaları; din karşıtlığı, düşmanlığı şeklinde anlaşılacak ve algilanacak şekilde, oldukça yanlış ve istismara açık bir şekilde uygulanmıştır. Bundan, bu gün siyasal İslamcı dediğimiz, o günlerin kapatılan tekke, zaviye ve vakıf mensupları epeyce bir malzeme çıkartmış, süreç 1950 de DP nin iktidarına kadar, kademe kademe, Türk Aydınlanması aleyhine işlemiştir. DP dönemi ve sonrası malum.
Özetlersek gömleğin ilk düğmesi yanlış biçimde iliklendiği için sonraki düğmeler de yanlış yerlere iliklenmiştir.
1980 öncesi oluşan konjonktürde; Türkeş ve Erbakan vasıtasıyla yürütülen projelerle CHP kendini bile savunmayan, içerisine etnik ayrımcı ve marksistlerin doluştuğu Türk Milletinin dini ve milli mukaddesatına uzak ve hatta karşı bir duruma düşmüş / düşürülmüş olup CHP yi bu durumdan  kurtaracak ve üzerinde yüklü bulunan töhmetlerden arındıracak güçlü bir kadro ve söylem oluşturulamaştır.
Hattızatında Kılıçtaroğlu'nun, belli dönemlerde, gerçekleştirdiği bir çok hamle sonuç vermiş, millet ittifakıyla, mahalli idareler seçiminde akp'si mağlup edilmiştir. Şu an CHP yerel yönetimlerde iktidardadır.
İktidarı kaybetmemek için akp'sinin yaptığı dezenformasyon çalışmalarının başarılı olduğu muhakkak. Ancak bu CHP için mazeret olmamalı, yapılmamalıdır.
CHP nin yapacağı şey;
akp'si tarafından ustalıkla yürütülen ve özü; insanlara istenen bilgilerin verilmesi yerine, istenmeyen bilgilerin kısıtlanması sağlamak olarak izah edebileceğimiz karşı propagandayı bir kaç küçük dokunuşla kendisine uyarlayarak düşmanı, düşmanın silahıyla vurmayı becermektir. Bunda da belli ölçüde başarılıdır ama akp'sini yıkacak güçte değildir. Zira yaşanan sorunların sebebi, toplumun yarısına yakın kesiminde, 20 yıldır iktidarda olan akp'sin değil de, CHP nin kusuruymuş gibi gösterilebiliyor ki bence akp'sinin en büyük başarısı budur.
CHP dinle barışık olduğunu, toplumda travma yaratmış olan 1938-1950 yılları arası Kemalizm adıyla millete savaş açan, gerçekte ise, İnönücülükten başka bir şey olmayan o mirası terketmek, içine sızmış ve bizzat kendi seçmenini bile tedirgin eden kürtçü-marksist-mezhepçi-hizipçi unsurları yönetim kademelerinden uzaklaştırmak, bunların üstüne bir kaç güncel proje gerçekleştirmek, belki CHP yi tek başına iktidara taşımaya yetmeyecektir ama en az + % 10 oy artışını sağlayacaktır, görüş ve düşüncesindeyim.

Tanrı Yüce Türk'ünü Korusun!

Çevrimdışı Üçoklu Börü Kam

 • Otağ Yöneticisi
 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • İleti: 1986
  • https://www.hunturk.net
Ynt: CHP NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR?
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2021, 15:02:00 »
Sanırım Millet İttifakı genişleyecek.
Bu olumlu bir gelişme olur.
Ancak genişlemeyle birlikte ortak mutabakatın sağlanması da zorlaşır.
Öteden beri, Cumhur İttifakının, dolayısıyla da, Erdoğan'ın yeni bir seçim kazanmasının, ancak, Millet İttifakının yapacağı büyük hatayla mümkün olacağını, hali hazırda akp'sinin bırak seçim kazanmayı, gelecek dönemde siyasi varlığını bile sürdürebileceğinin zor olduğunu ifade etmekteyim.
Benim gibi düşünen milyonlarca insan var.
Gerek milli duyarlılık sahibi yazarların yazılarında, gerek TV ve basında yer alan haberlerden, Millet İttifakının, bir hata yapacağı gibi his uyanıyor.
Cumhur İttifakının, Millet İttifakını hataya sürükleme taktikleri var ve önümüzdeki günlerde daha da şeytani taktikler geliştirerek, Millet İttifakının insicamını bozmaya çalışacakları muhakkak.
Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar.
Elbette ki Kılıçtaroğlu da, Akşener de cumhur başkanı olmak isterler.
Hakları da. Ama siyasal ve toplumsal gerçekler böyle demiyor.
İşte tehlike burada başlıyor.
İktidar cephesince, el altından, Millet İttifakının liderlerinin nefislerinin okşanması ve onların da bu noktada zaaf göstermeleri her şeyi alt üst eder.
Maalesef Millet İttifakının kurmayları, özellikle de CHP kanadı, Türk Toplumunun nabzını tutmakta yetersiz kalıyor.
Akp'sinin en büyük başarısı; toplumun nabzını iyi tutması ve buna uygun söylem ve politikalar geliştirmesidir.
Buna algı deyin, beyin yıkama deyin, ne derseniz deyin ama gerçek olan şu ki, bu yöntemle, 19 yıldır kesintisiz olarak iktidarlarını sürdürmekteler.

Türk toplumu, sağ olarak tarif edilen, milliyetçi muhafazakar bir anlayışa sahip. Ve bunun toplamda oy karşılığı asgari % 60 - 65 bandında.
Türkiye'de sol diye adlandırılan yapının oy karşılığı % 20-30 arasında değişiyor.
Bu da gösteriyor ki, mevcut seçim sistemine göre, sol kimlikli bir cumhurbaşkanının seçilmesi zor.
Akşener aday olduğunda, Kılıçtaroğlu'nu göre, daha çok oy alır ama kazanmaya yetmez.
Zevzeklik mevzu ne kadar kayba yol açmıştır bilemem, ama çok insanı incittiği kesin.

Millet İttifakı içerisinde, doğal olarak sivrilen, iki isim var. Birisi Ekrem İmamoğlu, diğeri Mansur Yavaş.
İmamoğlu seçimi zorlar ama, CHP li kimliği nedeniyle kazanmak için gereken, Cumhur İttifakından gelecek sağ seçmen desteğini yeterince alamaz. Zira CHP ye oy verirsem elim kırılsın! diyen ciddi bir seçmen kitlesi var.
Geriye bir tek Mansur Yavaş kalıyor.
Aklın yolu birdir.
CHP blogunda bir zafiyet olmazsa Mansur Yavaş; İYİ parti, MHP, akp'si dahil hemen her kesimin rahatlıkla oy vereceği bir kişi olarak, tiranlık rejimini yıkabileceğimiz tek seçenek ve şans durumunda.
HDP seçmeninin Mansur Yavaş'a karşı bir mesafesi var ama, iyi bir taban çalışmasıyla, blok olarak tamamı olmasa bile, önemli bir kesimin oyunun alınabilme olasılığı yüksek.
Kişisel anketim söyle:
Kılıçtaroğlu % 30 - 35
Akşener % 33 - 38
İmamoğlu % 40 - 45
M. Yavaş % 52 - 58

Bu arada kimse Erdoğan ve Bahçeli'yi küçümsememeli.
Vallahi, bunlar arz-ı endam edeli, şeytan Türkiye coğrafyasını terk etti.

Kök Teñğri Türk'e Kut ve Utku Versin!
TTK
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Fatih

 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • İleti: 379
 • Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir
Ynt: CHP NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR?
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2021, 15:08:14 »
Ağlamaktan, şikayet etmekten başka bir şey yapmayan, Atatürk'ü dillerinden hiç düşürmedikleri halde, Atatürk'ü yeterince anlamamış olan, ağlak CHP lilere, kapak olsun!

Sizi kurtaracak birini bekliyorsanız, ben size, hiç birşey ögretememişim demektir!

M. Kemal ATATÜRK