Gönderen Konu: RTE'nin Soyu  (Okunma sayısı 11324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ATASAGUN

• Türkçü-Turancı
  • Öğreniyor...
RTE'nin Soyu
« : 23 Nisan 2007 »
Kendisi

Babası

Anası

Karısı

Kaynak: tckimlik.nvi.gov.tr

Alıntı
Elimde Recep Tayyip Erdoğan’ın aile nüfus kütüğü var. Devletin resmi belgesi.

Bu belgede "baba tarafından çeşitli kimselerin anneleri" olarak şöyle isimler geçiyor:

"Havuli... Farfuli... Fatuli..."

Örneğin, Ahmet ve Yunus Erdoğan’ın ana adı Havuli.

Fatuli Erdoğan’ın ana adı Farfuli, Vesile Erdoğan’ın ana adı Fatuli.

Emin Çölaşan

Alıntı
Bu kelimelerin hangi dilden gelmiş olabileceğini bölgeyi yakından tanıyan insanlara sorduk. Rize doğumlu gazeteci Ömer Lütfi Mete, Doğu Karadeniz'de Fatma'ya Fatuli, Havva'ya Havuli denildiğini belirterek, "-li eki Gürcüce'den geçmiş olabilir. Zaten biliyorsunuz, Türkçe ve Gürcüce'nin karışımından, araya Ermenice kelimelerin de girmesiyle ortaya çıkan dile bölgede Lazca ismi verilir" dedi.

Doğu Karadeniz'de Lazca Türküler derleyen ve Türkçe'yi sonradan öğrenen Rize-Pazar doğumlu müzisyen Birol Topaloğlu da, Ömer Lütfi Mete'nin dediklerini doğruluyor. Topaloğlu da, bölgede, özellikle kadın isimlerine bu tür eklerin takıldığını, zamanla hece düşmesiyle Havuli, Fatuli, Farfuli şekline dönüştüğünü söylüyor. Ermenice ve Rumca'da ise böyle kelimeler bulunmuyor.

Hürriyet

Çevrimdışı gokturkhan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Ynt: RTE'nin Soyu
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2007 »
Gürcüstan gezisinde ailesinin 1800 lerde batum dan   gelen gürcü kökenli bir aile olduğunu ifade etti ama bizim basına pek yansımadı.

Çevrimdışı tungaturan

• Türkçü-Turancı
  • ben TÜRK AZ_Sİ
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2007 »
soyu bellisizin önde gideni işte.ne Türk ne gürcü ne rum.hepsinden biraz var ama Türk ırkıyla alakası yok.
Daha deniz daha ırmak,
Gök çadır güneş bayrak.

Çevrimdışı ÇEPNİ_TÜRKÜ

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 09 Ağustos 2007 »
Gürcüstan gezisinde ailesinin 1800 lerde batum dan   gelen gürcü kökenli bir aile olduğunu ifade etti ama bizim basına pek yansımadı.

gokturkhan, tam olarak nerde rastladın bu bilgiye ben de çok duyuyorum ama bir belge olacakki ben de bunu tartıştığım kimselere gösterebileyim. İftiradır diyip geçmelerine izin vermemeliyim.   Ya da nerde yayınlandığını bilen arkadaşlar varsa söyleyebilir mi?
'Biz doğrudan doğruya Milliyetperveriz ve Türk Milliyetçisiyiz.'
'Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır!'

ATATÜRK

Çevrimdışı İgdirhan

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 09 Ağustos 2007 »

gokturkhan, tam olarak nerde rastladın bu bilgiye ben de çok duyuyorum ama bir belge olacakki ben de bunu tartıştığım kimselere gösterebileyim. İftiradır diyip geçmelerine izin vermemeliyim.   Ya da nerde yayınlandığını bilen arkadaşlar varsa söyleyebilir mi?

Ergün POYRAZ'ın, "Musa'nın Çocukları Tayyip ve Emine" adlı kitabında, aradığınız ve başkaca merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacaksınız.
Okumanızı ve herkese de okutmanızı, öneririm.

Esenlikler dilerim.
TTK.

Çevrimdışı ÇEPNİ_TÜRKÜ

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2007 »
Sayin igdirhan çok teşekkürler. Mutlaka okuyacağım ve okutacağım...
Esenlikler...
'Biz doğrudan doğruya Milliyetperveriz ve Türk Milliyetçisiyiz.'
'Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır!'

ATATÜRK

Çevrimdışı SabutaY

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Türk Budunu Ulusun;Tanrı Türk'ü Korusun!!!
« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2007 »
RTE katıldığı bir programda Türkiye nin yüzölçümü 782 bin km2 dir.Ben kendim gürcüyüm karımda arap,Türk üm demekten kocunmayanda kendini Türk olarak tabir edebilir demiştir!Bu zaten ne kadar soysuz olduğunu ayan beyan ortaya koyuyor!!!
Tanrı Türk'ü Korusun Ve Yüceltsin...