Gönderen Konu: KÜRTÇE KUR AN KOMEDİSİ VE KUR AN A YAPILAN EN BÜYÜK SALDIRI  (Okunma sayısı 4867 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TARDU KAĞAN

• Türkçü-Turancı
Dün akşam tv ekranlarında  Egemen Bağış adlı zoraki merkep i mertebeli bakanın Kürtçü Kemal Burkaya Kürtçe Kur' an verirken düştüğü aşağılık  durumun görüntüleri vardı.Türkçe gibi zengin bir dille bile çevirisi ve yorumu binbir güçlükle yapılabilen Kur' an ın Kürtçeye  çevrilmiş halini gerçekten merak ettim.Vara vara  Muhammet,Filler Bawe  ebabil kuşe.... vs... vs...Kur an Kur an olalı böyle bir  hakaret görmüş olamaz.Zaten her türlü eleştiriye kolaylıkla imkan tanıyan Kur' anın ne derece ilginç anlamlara sirayet eden manalarda anlaşılabileceğini düşünebiliyormusunuz?Bence bu kutsal kitaba yapılan en büyük saldırı ve verilen en büyük zarardır.Hadi bu bahsi geçelim,Ekranda izlenen sahne oldukça komikti.Egemen bağış,kürtçe Kur anı öptü ve alnına koyduktan sonra,Burkaya uzattı.O an herkes aynı davranışı burkaydan beklediysede,Burkay kitabı elinde pırasa demeti varmış gibi tutarak bakana amerikalı patronlarırnın yaptığı köpek muamelesini yapmış,tabiri caizse itin kıçına sokuvermiştir.Artık Akp li kralcılar,kraldan çok kralcı olmanın kuyruk acısını hissetmişlerdir umarım.Çünkü o sahne Akp nin ne denli emperyal güçlerin politik uygulayıcısı olduğunu göstermiştir.

Çevrimdışı Kayberen

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tengri !
İçinde bulundukları durum neyi gerektiriyorsa anında onu yapıyorlar... bunlar değilmiydi dağlarda namazla dalga videoları çekip kendi paylaşım yerlerinde yayınlayan, şimdi KARILI KIZLI sokak ortasında namaz kılar olmuşlar :) daha kuralını bilmiyolar, bi bayanla erkek yan yana safmı tutar ? zaten rekâtını da yanlış kıldılar... Bunlar zamanı gelir, bi çıkarları olduğu için alınlarına pentagram çizer siyah sürmeylede dolaşırlar :) zamanı gelir tayyibi mehdi yapar ayaklarını yıkadığı suyu da içerler :)
Kırgızistan - Bişkek

Çevrimdışı Türkçü

• Türkçü-Turancı
  • **
Kur'an'ın bir dile çevirilmesi gayet doğaldır. Bunu kimse yadırgayamaz.
Belki bire bir anlam çıkmayabilir ama tefsirler ile, hadisler ile desteklendiğinde ya da günümüzde hiç birine gerek kalmadan açıklamalı mealler ile sorun çözülüyor benim nazarımda...

Bundan önce sorulması gereken "Kürtçe bir dil midir?" sorusudur.
Bu sorunun yanıtını cümle alem biliyor, dil bilimci olmaya gerek yok ya da  çıkıp biri "sizin önyargınız var, bundan kabullenmiyorsunuz" da diyebilir ama her yönü ile açık bir durum; KÜRTÇE BİR DİL DEĞİLDİR. Bir zümrenin iletişim aracı olabilir ama bu dil olduğu anlamına gelmez.

Korkarım, Türkçemiz de, dil olmaktan çıkacak böyle giderse...
Yabancı sözcükleri bu kadar barındırması, geliştirilmemesi bu sorunu doğuruyor.

Kürtçeye dil muamelesi yapan devlet olursa işimiz zor demektir. Hem Türkçe için, hem de kürtlere verilen tavizler açısından daha zor duruma düşeceğiz.

Alıntı
bi bayanla erkek yan yana safmı tutar ?

Tutar...
Eşiyle tutabilir.

Alevilerde de kadın erkek yan yanadır cemde...

Esenlikler...
.....
"Ölüm değil bize tasa,
Biz kartalız, hayat ökse.
Yavuz düşman kılıç çalsa
Yumruğumla çelemem mi?

Kırgız atım yağız olsa,
Yol gösteren yıldız olsa.
Bahtiyarlık bir kız olsa,
Silâh çekip alamam mı?

BAHTİYARLIK BENİM TASAM,
FAKAT O BİR ZEHİRLİ SAM,
BİRŞEY BİLE YAPAMASAM,
ERCESİNE ÖLEMEM Mİ?"

Çevrimdışı Kayberen

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tengri !
Kur'an'ın bir dile çevirilmesi gayet doğaldır. Bunu kimse yadırgayamaz.
Belki bire bir anlam çıkmayabilir ama tefsirler ile, hadisler ile desteklendiğinde ya da günümüzde hiç birine gerek kalmadan açıklamalı mealler ile sorun çözülüyor benim nazarımda...

Bundan önce sorulması gereken "Kürtçe bir dil midir?" sorusudur.
Bu sorunun yanıtını cümle alem biliyor, dil bilimci olmaya gerek yok ya da  çıkıp biri "sizin önyargınız var, bundan kabullenmiyorsunuz" da diyebilir ama her yönü ile açık bir durum; KÜRTÇE BİR DİL DEĞİLDİR. Bir zümrenin iletişim aracı olabilir ama bu dil olduğu anlamına gelmez.

Korkarım, Türkçemiz de, dil olmaktan çıkacak böyle giderse...
Yabancı sözcükleri bu kadar barındırması, geliştirilmemesi bu sorunu doğuruyor.

Kürtçeye dil muamelesi yapan devlet olursa işimiz zor demektir. Hem Türkçe için, hem de kürtlere verilen tavizler açısından daha zor duruma düşeceğiz.

Tutar...
Eşiyle tutabilir.

Alevilerde de kadın erkek yan yanadır cemde...

Esenlikler...

Ama kandaş bunların alevi ya da birbirlerinin eş olduklarını zannetmiyorum ki o olayda değillerdi zaten, milletvekilleri falandı ve halktan kişilerdi işte... Aleviler olsa onlardan böyle şeyler beklemem, onlar Bayrağa ve Vatana saygılı insanlar oluyorlar genelde... bunlar gibi başkaldırı yapmıyorlar... Biz de Türk'üz biz de Türkiye'de yaşıyoruz, Bayrağımız AyYıldızlı bayraktır diyorlar... Cem evini taşlayan pkklılara ne olduğunu hatırlayın :)
Kırgızistan - Bişkek

Çevrimdışı Türkçü

• Türkçü-Turancı
  • **
Ben Aleviyim...
.....
"Ölüm değil bize tasa,
Yavuz düşman kılıç çalsa
Yumruğumla çelemem mi?

Kırgız atım yağız olsa,
Silâh çekip alamam mı?

BAHTİYARLIK BENİM TASAM,
FAKAT O BİR ZEHİRLİ SAM,
BİRŞEY BİLE YAPAMASAM,
ERCESİNE ÖLEMEM Mİ?"

Çevrimdışı kılıç

• Türkçü-Turancı
  • **
Ben Aleviyim...

Alevi olmana saygı duyarım ama alevilik ırk ayrımını ret eder ya yarım alevi tam Türkçü olursun yada tam alevi yarım Türkçü eksik kalırsın yol senin yolun tam olmayan her şeyi zaman yok eder.

Tanrı Türkü Korusun!

Çevrimdışı Türkçü

• Türkçü-Turancı
  • **
Alıntı
Alevi olmana saygı duyarım ama alevilik ırk ayrımını ret eder ya yarım alevi tam Türkçü olursun yada tam alevi yarım Türkçü eksik kalırsın yol senin yolun tam olmayan her şeyi zaman yok eder.Tanrı Türkü Korusun!

:)

.....
"Ölüm değil bize tasa,
Yavuz düşman kılıç çalsa
Yumruğumla çelemem mi?

Kırgız atım yağız olsa,
Silâh çekip alamam mı?

BAHTİYARLIK BENİM TASAM,
FAKAT O BİR ZEHİRLİ SAM,