Gönderen Konu: İSA YUSUF ALPTEKİN  (Okunma sayısı 3589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OnTurk209

 • Türkçü-Turancı
 • ****
 • İleti: 138
 • Ayak bastığmız en küçük taş parçasına kadar...
İSA YUSUF ALPTEKİN
« : 22 Haziran 2011, 11:56:26 »
1901 yılında Doğu Türkistan'ın Kaşgar vilayetine bağlı Yenihisar kazasında dünyaya geldi.Öğrenimini Doğu Türkistan'da tamamladıktan sonra çeşitli memuriyet görevlerinde bulundu.

1926 yılında Batı Türkistan'a geçerek burada milli mücadele taraftarlarıyla irtibata geçti. 1931'de Hoca Niyaz tarafından başlatılan ayaklanma sırasında Doğu Türkistan'daki valilerin halka yaptıkları zulmü Çin hükümetine anlatarak, bu durumun önlenmesini, aksi takdirde ayaklanmanın yayılacağını, Rusya'nın işgalinin sözkonusu olacağını anlattı. Ayaklanma sırasında ve sonrasında milliyetçilik faaliyetlerini sürdürdü.

1936 yılında Çin Meclisi üyeliğine de seçildi. Mücadelesini daha çok siyasi alanda yoğunlaştırmıştı. 1944'de İli'de başlayan ayaklanma neticesi kurulan hükümete girmesini İlililer istemedi. Ancak 3 yıl sonra Doğu Türkistan Hükümeti'nin başkanlığı Türkler'e verildiğinde hükümetin genel sekreterliğine getirildi. Bir yıldan fazla kaldığı bu görev esnasında, milliyetçi, anti-emparyalist ve anti-komünist politikalar sebebiyle, Rusya'nın ve Çin'in tepkilerini üzerine çekti.

1949'da Çin'in Doğu Türkistan'ı işgali ile birlikte o günkü Hindistan'ın Keşmir eyaletine iltica etti.

1954 yılında Türkiye'ye geçti. Türkiye'ye gelir gelmez İstanbul'da Doğu Türkistan Göçmenler Cemiyeti'ni kurarak, bundan sonraki faaliyetlerini Doğu Türkistan davasının dünya kamuoyuna anlatılmasında yoğunlaştırdı. Yabancı ülke yöneticileri nezdinde olduğu kadar Türkiye hükümetleri nezdinde de Doğu Türkistan davasının anlatılması için mücadele verdi. Parti liderleriyle görüştü. Başbakan ve cumhurbaşkanlarıyla görüştü.

İsa Yusuf Alptekin’in bütün ömrü; mahrumiyetler içerisinde, esir Türkistan'ın hürriyet ve bekası için inanç ve azimle mücadele içinde geçti. Ve 17 Aralık 1995 gecesi vefat etti.
GEÇMİŞLERİN GECESİNDEN IŞIK ALIRIZ...

Çevrimdışı TÜRK-KAN

 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • İleti: 2182
Ynt: İSA YUSUF ALPTEKİN
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2015, 23:04:07 »
Doğu Türkistan Türklüğü'nün ve Doğu Türkistan Davası'nın kahraman önderi olan Merhum İsa Yusuf Alptekin'i vefatının yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyoruz. Aziz ruhu şad, mekanı cennet olsun.

"Kurtuluş sırası Doğu Türkistan'da! Doğu Türkistan Davasını sizlere emanet ediyorum."

GÖKBÖRÜ TÜRKÇÜLER DERNEĞİ

Çevrimdışı o.öcal

 • Türkçü-Turancı
 • *****
 • İleti: 556
 • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
Ynt: İSA YUSUF ALPTEKİN
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2015, 04:00:27 »
Sohbet etme imkanı yakalayamasam da şahsen tanımaktan gurur duyuyorum. Ruhu şad olsun.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!