Gönderen Konu: Kür Şad ve 40 Çerisini Anma Haftası?  (Okunma sayısı 9460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aybala-Kün

• Türkçü-Turancı
  • **
Dün okulda Çanakkale Şehitlerimizi anarken aklıma geldi, sizinle paylaşmak istedim: Şehitlerimizi anıyoruz, neredeyse bütün şehitlerimiz için böyle anma günleri mevcut. Ama düşündüm de, en büyük Türk kahramanlarından biri olan Kür Şad ve 40 çerisi için böyle bir anma günü/haftası bildiğim kadarıyla söz konusu değil. Tabi bu tam günün bilinmemesinden de kaynaklanıyor olabilir ama bence bir günü veya haftayı Kür Şad ve 40 Çerisi'ni anma haftası ilan etmeliyiz. Hem onları bir kere daha saygıyla anarız, aynı zamanda ırkımızın neler başarabileceğini de kendimize ve anlamak istemeyen diğer insanlara hatırlatmış oluruz. Üstelik okulda konuşurken anladım ki bir çok arkadaşım, Che'yi yok bilmem Deniz Gezmiş'i tanıyor ama Kür Şad dediğimde o kim dediler. Öyle kızdım ki... Nesil de bilinçsiz yetişiyor, neyse, bu anma günü veya haftasıyla yeni neslin dikkati de çekilebilir ve böylece onlar da ırkımızın ne kadar üstün olduğundan haberdar olurlar, Kür Şad'ı ve 40 Çerisi'ni yeni nesillere de aktarmış, tanıtmış oluruz. Resmi bir şey olmasa da, Türkçüler olarak aramızda böyle bir şey olabilir. Onları tabi ki her an anıyoruz ama böyle özel bir günün olması bence daha iyi olurdu. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Tanrı Türk'ü Korusun.

Çevrimdışı Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Ynt: Kür Şad ve 40 Çerisini Anma Haftası?
« Yanıtla #1 : 20 Mart 2013 »

Kür Şad ve 40 Çerisi'ni anma haftası ilan etmeliyiz.
Tanrı Türk'ü Korusun.

Güzel bir düşünce. Neden olmasın?
Bence bu öneri doğrultusunda bir etkinlik başlatmak ve bunu gelenekselleştirmek çok da güzel ve anlamlı olur!
Aybala-Kün kızımızı kutlarım.

Türkçülerin markalaşmış gün, kişi, kurum ve geleneklerinin çoğalması Türkçü fikrin kalıcılığı ve daha çok kişi tarafından kabul görmesi ve de gündem oluşturması açısından büyük önem taşımaktadır.
3 Mayıs önemli ölçüde Türkçü marka gün oldu ve her geçen yıl daha da markalaşmaktadır.
Aynı şekilde Gökbörü Türkçü marka olma yolunda epeyce mesafe almıştır.
Uluğ Bilge Atsız Ata'nın Türkçülük uğrunda tek başına temsil ettiği marka kişiliği bu güne dek Türkçülük coşkusunu kuşaktan kuşağa taşıyan en kuvvetli damar olmuştur.
Türkçü düşünüş ve yaşayışı özendirmek için var olan değerleri canlandırarak yeni markalar oluşturmanın gerekliliğine inanıyorum.

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Türkmenoğlu

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #2 : 20 Mart 2013 »
Büyük günler geliyor..Kıtlık olunca ay parçalanacak...Kara Kağan'ı öldürmeyeceksin...Onu tasa öldürecek...Bir ulu şehirde toplanmış kırk er görüyorum...Aralarında sen de varsın...Yağmur yağıyor...Irmağın kıyısında dövüşüyorsunuz...Budun kurtuluyor...Adınız unutulmayacak...1300 yıllık ölümden sonra dirileceksiniz...Acunun batımına dek adınız gönüllerde kalacak..."
(NİHAL ATSIZ /BOZKURTLAR)
KÜR ŞAD ve 40 ÇERİSİ.....
Börteçine kurdun adı,
Ergenekon yurdun adı,
Dörtyüzsene durdun hadi,
Çık ey, yüzbin mızrağımız!

Çevrimdışı o.öcal

• Türkçü-Turancı
  • TANRI DAĞINDA, UÇMAĞA VARDI...
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2013 »
Bu konudaki şahsi düşüncem; neden olmasın? Bütün belirli gün ve haftaların kutlanışı, veya anma günleri bir girişim sonucu ve bir şahsın düşüncesinden ortaya çıkmıştır. Aybala Kün kardeşimiz düşünceyi ilk öne süren bir Türkçü konumundadır. Buradan hareketle bu düşünceyi gerçekleştirme yoluna gidebiliriz.

Konu ile ilgili kaynaklarda bazı ipuçları var. Havanın bol yağmurlu, gecenin karanlık ve fırtınalı olması, Vey ırmağının taşması, Çin hükümdarının geceleri dışarıya gezintiye çıkması bana Anadolu ikliminde bahar mevsimini hatırlattı. Yani bu olay büyük ihtimalle bahar mevsiminde gerçekleşmiş olabilir. Benzer hava şartları son bahar mevsiminde de olabilir. Yalnız baskın başarılı olsa ve sağ kalsalar idi o günün şartlarına göre bir müddet doğada açıkta kalmaları gerekirdi ki önlerindeki gelecek günlerde hava şartlarının buna elverişli olması gerekirdi. Buradan hareketle bu olay bir ilkbahar mevsiminde gerçekleşmiştir diyebiliriz.

'19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı' Görüldüğü gibi bir bayramda iki ayrı etkinlik birlikte yapılıyor. Benzer şekilde Nevruzla veya 3 Mayıs Türkçülük bayramıyla birleştirilip de yapılabilir ayrı bir anma günü olarak da yapılabilir.

Konu ile ilgili olarak bir bildiri hazırlayıp bir anma programı düzenleyip gerçekleştirerek Gökbörü Türkçüler derneği bir ilke imza atabilir.

UÇMAĞA VARDI..!
TANRI DAĞINDA...
ATSIZ ATA OTAĞINDA, ULU ATALAR HUZURUNDA DİZ VURMAKTA!

Çevrimdışı TANRIKUT

• Türkçüler mutlak kurulacak olan, "Turan İmparatorluğunun" mimarlarıdır.
  • Otağ Sorumlusu
  • Türkçü-Turancı
  • Gökbörü Türkçüler Derneği
    • TÜRKÇÜ GELECEK BİRLİĞİ
« Yanıtla #4 : 21 Mart 2013 »
Gerçekten güzel bir düşünce,
Genel başkanımızın fermanı ile derneğimiz bu işin öncüsü olabilir...

Çevrimdışı Yüzbaşı Sançar

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #5 : 21 Mart 2013 »
Çok güzel fikir. Şayet hayata geçirilebilirse özgün bir uygulama olur.
Bence böyle bir etkinliği başlatmak için hiç ikileme düşmeye gerek yok. Bir başlangıç yapıldığı takdirde her geçen sene daha da iyiye gidecektir.
Sayın Osman Hocamızın önerileri doğrultusunda bir gün belirlenerek hemen bu yıl başlanmasından yanayım.
Tanrı Türkü ve Türk yurtlarını korusun.
Yüzbaşı Sançar Uçmağa varalı on üç yüz yıldan çok oldu. Onun düştüğü meçhul yerde, ay ışıklı yaz gecelerinde hâlâ ıztıraplı kahkahalar ve şeref ilahileri işitilir. Bu ilahiler rüzgârın çıkardığı sestir. Onu herkes işitir. Fakat o ıztıraplı kahkahaları herkes duyamaz. Onun yankılarını uzak, yakın ellerden, ancak içinde Tanrı Dağı’nın odu yanan gönüller sezer. Bu ıztıraplı kahkahalar Yüzbaşı Sançar’ın soyu, onun düştüğü yerde zafer töreni yapıncaya kadar yıllarca, belki yüzyıllarca sürüp gidecek…

Çevrimdışı KÜR ŞAD 2023

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2013 »
Atsız Atanın konuyla ilgili bir makalesi olduğunu kesinlikle hatırlıyorum ama hangi makale olduğunu tarama yapmadan söyleyebilmem mümkün değil. Kür Şad için görkemli bir anıt ve anma günü/haftası düşüncesini dile getirmişti bir makalede; lakin Çanakkale şehitlerini dahi anmaktan aciz durumlara düştüğümüz için bu öneri unutuldu. Hatırlatan ülküdaşımıza teşekkür etmek lazım. Atsızın mirası gibi düşünüp hayata geçirmekte fayda var.
TÜRK'E KEFEN BİÇENİN ÖLÜMÜ KORKUNÇ OLUR!

Çevrimdışı KÜR ŞAD 2023

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2013 »
Sefil ihtirasların ve baykuş seslerinin söndüğü yarınki Türkelinde Kür Şad için ulu bir anıt düşünüyorum. Gösterişsiz, sade fakat metin, kayadan bir anıt… O anıtın önünde Kür Şad”a ve arkadaşlarına saygı olarak börk ve çizme giymiş, kılıç ve sadak takmış Türk gençlerinin, birbirine perçinlenmiş sarp bir yığın gibi dik adımlarla geçit resmi yaptığını düşünüyor ve 1300 yıllık gençler olan Kür Şad”la arkadaşlarının da, yaralarından hâlâ dinmeyen kanlar sızdığı halde, kendilerine çevrilen başlara gülümseyerek selam aldıklarını görür gibi oluyorum…
http://www.nihal-atsiz.com/yazi/en-buyuk-turk-kahramani-kursad-h-nihal-atsiz.html
TÜRK'E KEFEN BİÇENİN ÖLÜMÜ KORKUNÇ OLUR!

Çevrimdışı Egenin Efesi

• Gökbörü'nün izinde Tanrı Türk'ü korusun!
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #8 : 23 Mart 2013 »
Sefil ihtirasların ve baykuş seslerinin söndüğü yarınki Türkelinde Kür Şad için ulu bir anıt düşünüyorum. Gösterişsiz, sade fakat metin, kayadan bir anıt… O anıtın önünde Kür Şad”a ve arkadaşlarına saygı olarak börk ve çizme giymiş, kılıç ve sadak takmış Türk gençlerinin, birbirine perçinlenmiş sarp bir yığın gibi dik adımlarla geçit resmi yaptığını düşünüyor ve 1300 yıllık gençler olan Kür Şad”la arkadaşlarının da, yaralarından hâlâ dinmeyen kanlar sızdığı halde, kendilerine çevrilen başlara gülümseyerek selam aldıklarını görür gibi oluyorum…
http://www.nihal-atsiz.com/yazi/en-buyuk-turk-kahramani-kursad-h-nihal-atsiz.html

Aybala-Kün'ün önerisi aynı zamanda Atsız Bey'in bir nevi vasiyeti olarak görebileceğimiz dileklerinin de hayata geçmesi anlamına gelmektedir.
Bu ülkenin çocukarı gerçek tarihlerini ve kahramanlarını bilmedikleri, tanımadıkları için Latin kırması Che, şehir eşkiyası Deniz, katil çingene Yılmaz Güney Türklüğün düşmanlarınca kahramanlaştırılmış ve bu sahte kahramanlar kahraman olarak yutturulmuştur.
Türk çocukları tarihlerini ve gerçek kahramalarını bilip öğrendiklerinde yabancı, köksüz, soysuz ve sahte kahramanlara tenezzül etmeyecektir.
Türklüğün en büyük kahramanlarından olan Kür Şad ve çerilerinin yanık ruhlarını ferahlatmak için "Kür Şad ve 40 Çerisini Anma Haftası" nın hayata geçirilmesini ve kesintisiz olarak kutlanarak kalıcılığının sağlanması fikrine olumlu bakıyor, destekliyor ve bu iş için üzerime düşeni yapmaya hazır olduğumu bildirmek istiyorum.
Gökbörü'nün izinde Tanrı Türk'ü korusun!
Dün Efe'ydik, Zeybek'tik; bu gün: GÖKBÖRÜ'dür Adımız!

Çevrimdışı azakoğlu

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2014 »
Ne güzel bir öneri.Destekliyorum.
TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!
TÜRK ZATEN YÜCE!