Gönderen Konu: OSMANLI TÜRKMENİ KÜRTE FEDA ETTİ  (Okunma sayısı 28872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilteris9

• Ziyaretçi
Ynt: OSMANLI TÜRKMENİ KÜRTE FEDA ETTİ
« Yanıtla #40 : 20 Ocak 2008 »
Osmanlı Devleti'nin tarihinde katliamlar olmamıştır.

Gāyet de olmuştur.

Türkçeyi kullanmayıp aşağılık kompleksi falan demişsin... O zaman dil milliyetçiliği yoktu arkadaşım.

Siz sanırım Karamanlı Beyliğini ve Türkçe eserlere, çevirilere ağırlık veren öbür Türk devletlerini duymamışsınız. Türkiye târihini yalnız Osmanlı'nın 16.-19. yüzyıllarından ibâret sanıyorsunuz.

İşte bu nedenle Osmanlı ilimde ve bilimde ilerlemişti.[/quote]

Türkçe şiir yazmak kolaydır

El-insaf! Nereye kolaydır?!

Al sana bir örnek:

Bu şehr-i Sitanbul ki bir misl ü behadır
Bir sengine yek-pare acem mülkü fedadır ( Nedim )

Bu İstanbul mis kokuludur, bir taşına Acem'in bir mülkü yani şehri fedadır diyor. Buyurun buna ne diyeceksiniz şimdi? Bunun gibi yüzlerce beyit eklerim ben size...

Gerektiğinden fazla Arapça ve Farsça sözcük barındıran Osmanlı Türkçesi bir metin.

Unutmayın, o zaman kullanılan Türkçe de Türkçedir. O zaman belki Türkçe bugün sizin tasavvur ettiğinizden daha fazla önemseniyordur. Sadece bugün bize yanlış gelen bir politika önemseniyordu...

Sanırım siz o dönemin Türkçesi'nden yalnızca Osmanlı yöneticisi sınıfının yazı dili olan Osmanlıca'yı anlıyorsunuz. Halkın Türkçesi, Eski Anadolu Türkçesi, konuşma dili gibi kavramlar hakkında bir bilginiz yok. Sanırım rahmetli Ziyâ Gökalp Usta'nın "Türkçülüğün Esasları" adlı çalışmasını bile okumamışsınız. Okumuş olsaydınız, Osmanlı sarayının yazı dili ile Türk halk tabakasının konuşma dilinin farklı olduğunu bilirdiniz. Belli ki siz Osmanlı saray kültürünü daha çok benimsiyorsunuz.

Çevrimdışı Kaan Fakılı

• Yeni Üye
  • *
    • Kaan Fakılı
« Yanıtla #41 : 20 Ocak 2008 »
Osmanlı Devletinde resmî bir katliam yoktur. Yapılanlar elbette olmuş olabilir bu da devletin gücünü kötüye kullanmak isteyenlerin işidir. Bunu da normal karşılamak lazım çünkü her devlette olan şeylerdir bunlar (katliamlar değil, devletin adını kullanan kişiler).

Karamanoğlu Mehmet Bey 1200'lerde yaşamıştır. Osmanlı Devleti ise zaten 1200'lü yılların sonunda kurulmuştur. Bahsettiğimiz olay Selçuklu dönemi ile alâkalıdır. Selçuklu ile Osmanlıyı birbirine karıştırmamak gerekiyor. Birisi beynelmilel, cihanşumul bir imparatorluk diğeri ise bir devlettir. Ayrıca biz Osmanlı Devleti üzerine konuşuyoruz.

Evet, Türkçe şiir yazmak kolaydır. Bugünkü şairler için demiyorum. Dönemin şairleri için kolaylık olarak görülmüştür. Yabancı dilde şiir vermeyi bir hüner olarak görmüşlerdir. Biz olaya bugünkü zihniyetimiz ile baktığımız için bunu kendimize yediremiyoruz.

Verdiğim beyit için gerektiğinden fazla Arapça ve Farsça kelime vardır demişsin. Ben zaten diyorum ki, şiirler Farsça da Arapça da yazılsa Türk'ü Türk'e anlatmıştır. Siz formel unsurlara takılıp, şiirin muhtevasını bir kenara atıyorsunuz. Ayrıca Osmanlı Devletinde kullanılan Türkçenin fazlaca Farsça ve Arapça kelime barındırdığını hepimiz biliyoruz. Peki Eski Türkçe (Uygurca, Göktürkçe vs. ) içindeki yabancı sözcük varlığından haberiniz var mı ? Yani o zamanki Türkçe gerçekten ama gerçekten öz Türkçe midir sizce ?

Merak etmeyin Ziya Gökalp'in Türkçülüğü'nün Esasları'nı okudum. Eğer bu benim için bir referans ise okuduğumu söyleyim. Ama Ziya Gökalp'i bu konuda önder olarak kabul etmem gerektiğini bana kim söylüyor? Peki ya Ziya Gökalp yanıldıysa? Osmanlı Devletinin yazı dili ile halkın yazı dili ve konuşma dili aynıydı. Farklılık sadece şiir dilindeydi. Bugün şiir diline baktığınızda tamam belki yabancı kelime ile pek karşılaşmazsınız ama halkın konuştuğu dilden daha farklı olduğunu anlayabilirsiniz. Zaten şiir dili yani edebî dil halkın dilinden farklı olmalıdır. Çünkü halk dili ile edebî dilin ciddi anlamda farklılıkları vardır ve olması gerekir.

Çevrimdışı Akay

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #42 : 20 Ocak 2008 »
Değerli Kandaşlarım,
Konuya bakış, Osmanlı'yı kabul etmek ya da reddetmek olmamalı. Yanlışlara özeleştiri mantığı çerçevesinde bakmalıyız. Buradaki amaç gelecekte aynı ya da benzeri yanlışları tekrarlamamaktır. Osmanlıda mevcut olan ümmetçi yaklaşımı, bunun getirdiği yanlış uygulamarı eleştiriken onu yok sayamayız, ki bu gerçeği değiştirmez. Tarihimize kan davası mantığı ile bakamayız. Şunu unutmayalım Osmanlı Oğuz Boyundandır.(devleti yönetenlerin bazılarında karışım olması bu gerçeği değiştirmez). Anadoluda haksızlığa uğrayan Türkmenler de Oğuz Boyundandır. Türkçülerin kendi aralarındaki sorunlara ve olaylara yaklaşımı bellidir!
Diğer taraftan Osmanlıyı eleştirenlerin de Türklüğünü sorgulamak onaylanır bir yaklaşım değildir.
Esen Kalın.
T.T.K

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : 20 Ocak 2008 »
Karamanoğlu Mehmet Bey 1200'lerde yaşamıştır. Osmanlı Devleti ise zaten 1200'lü yılların sonunda kurulmuştur. Bahsettiğimiz olay Selçuklu dönemi ile alâkalıdır. Selçuklu ile Osmanlıyı birbirine karıştırmamak gerekiyor. Birisi beynelmilel, cihanşumul bir imparatorluk diğeri ise bir devlettir. Ayrıca biz Osmanlı Devleti üzerine konuşuyoruz.

O dönemde dil milliyetçiliği, dil bilinci yok demiştiniz. Tam tersine, beyliklerde ve 15. yüzyılın ikinci yarısına kadar Osmanlılar'da bu benlik ve dil milliyetçiliği vardı.

Verdiğim beyit için gerektiğinden fazla Arapça ve Farsça kelime vardır demişsin. Ben zaten diyorum ki, şiirler Farsça da Arapça da yazılsa Türk'ü Türk'e anlatmıştır. Siz formel unsurlara takılıp, şiirin muhtevasını bir kenara atıyorsunuz. Ayrıca Osmanlı Devletinde kullanılan Türkçenin fazlaca Farsça ve Arapça kelime barındırdığını hepimiz biliyoruz. Peki Eski Türkçe (Uygurca, Göktürkçe vs. ) içindeki yabancı sözcük varlığından haberiniz var mı ? Yani o zamanki Türkçe gerçekten ama gerçekten öz Türkçe midir sizce ?

Verdiğiniz şiir Türkler için değil, Osmanlı saray görevlileri için yazılmıştır. Türklerin (burada halkı kastediyorum) Osmanlıca'yı anlayacak hâli yoktu. Halbuki beylikler ve erken Osmanlı dönemlerinde beyler için yazılan eserler bile halkın anlayacağı biçimdeydi. Arapça-Farsça sözcükler gerektiğinden fazla barındırılmıyordu. Arapça-Farsça sözcüklerin gereğinden fazla kullanılmaya başlaması 15. yüzyılın ikinci yarısında başlamış, 16. yüzyılda hız kazanmıştır. Ondan önce dilde elbette Türkçe olmayan sözcükler vardı, ancak o dönemde halkın ve yönetici sınıfın dili farklı değildi. Farklılaşma daha sonradan başlamıştır.

Merak etmeyin Ziya Gökalp'in Türkçülüğü'nün Esasları'nı okudum. Eğer bu benim için bir referans ise okuduğumu söyleyim. Ama Ziya Gökalp'i bu konuda önder olarak kabul etmem gerektiğini bana kim söylüyor? Peki ya Ziya Gökalp yanıldıysa?

Ziya Gökalp'i kabul etmeyenin aramızda yeri yoktur.

Osmanlı Devletinin yazı dili ile halkın yazı dili ve konuşma dili aynıydı. Farklılık sadece şiir dilindeydi. Bugün şiir diline baktığınızda tamam belki yabancı kelime ile pek karşılaşmazsınız ama halkın konuştuğu dilden daha farklı olduğunu anlayabilirsiniz. Zaten şiir dili yani edebî dil halkın dilinden farklı olmalıdır. Çünkü halk dili ile edebî dilin ciddi anlamda farklılıkları vardır ve olması gerekir.

Kusura bakmayın ama sağlam zırvalamışsınız. 13.-15. yüzyıllar arasında hükümdarlar için yazılmış eserler ile halkın anlaması için yazılmış eserler arasında fark yoktu. Ne zaman gereğinden fazla Arapça-Farsça yönetici sınıf arasında yaygınlaştı, o zaman halkın dili ile yöneticinin dili de farklılaştı. Siz hiç 16. yüzyıldan önceki ve sonraki metinleri karşılaştırdınız mı? Siz hiç Dede Korkut'un 15. yüzyıl nüshalarına göz attınız mı? Siz hiç 16. yüzyıl ve sonrası arşiv belgelerini incelediniz mi? Sanırım hayır. Çünkü hâlâ 16. yüzyıldan sonra sarayda ve yönetici sınıf arasında kullanılan yazı dilinin halkın diliyle aynı olduğu zırvasında diretiyorsunuz. Gidin biraz yazma, belge, vs okuyun da öyle gelin.

Daha dilin dönemlendirilmesinden bile habersizsiniz. Pes diyorum.

Çevrimdışı Kaan Fakılı

• Yeni Üye
  • *
    • Kaan Fakılı
« Yanıtla #44 : 20 Ocak 2008 »
TÜRK BÜYÜKLERİNE SÖVDÜĞÜNÜZ İÇİN ÜYELİĞİNİZ İPTAL EDİLMİŞTİR.

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : 20 Ocak 2008 »
Yeteri kadar saçmaladınız. Güyâ arşiv belgelerini okuduğunuzu söylüyorsunuz, ama Türk dilinin gelişiminden habersizsiniz.

Ayrıca, Türkçü Hareket, Ziya Gökalp'i başlıca önderlerden kabul etmektedir. Bunu yalnızca ben değil, bütün Yöneticiler ve Otağ Sorumluları da söyler.