Gönderen Konu: OTAĞIMIZDAKİ YAZIM HATALARI VE BOZUK TÜRKÇE KULLANANLAR!  (Okunma sayısı 14561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kök-Börü

• Ziyaretçi
HunTürk Türk Otağı,Türkçü-Turancı işlev açısından Büyük Türkeli genelinde en çok ziyaret edilen Otağlar arasındadır.Bizler Laik görüşlü,Türkçü-Turancı düşüncede,hiçbir siyasal hareketin bayraktarlığını yapmayan;Turana giden kutlu yolda mücadele eden çerileriz!

Türkçü-Turancı kişiler olarak Türkçeyi düzgün kullanmamızdan daha doğal birşey olamaz.Oysa Otağımızda eklenen bir çok iletide,özen göstererek yazılması gereken anadilimizin;Çok kötü bir Türkçe anlatım ve tamamen bozuk bir imla ile yazıldığını ve ifade bulduğunu görüyoruz.Şu andan itibaren bu tip yakışıksız Türkçe ile yazılmış iletiler ve içerik açısından boş konu başlıkları silinecektir!

Neticede Hun-Türk Türk Otağı bizim insiyatifimizde olup,kimseyi silah zoru ile Otağımıza üye yapmış değiliz.Bahsettiğim konular Otağımız genel kuralları içersinde yer almaktadır..Bu tip Anadilimize yakışmayan bozuk iletiler ve gereksiz konu başlıkları silinecektir.

Otağ içersinde görüntü kirliliğine hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecektir.Aksi davrananlar;İletileri yada konu başlıklarım nerde?neden silindi?diye sormasınlar artık!

Çevrimdışı saru_saltuk

• Türkçü-Turancı
  • **
Dil bayrağımıza özen göstermeliyiz.Söz uçup gider, fakat yazı kalır...
en büyük iftiharım Türk yaratıldığımdır!

Çevrimdışı Ziya Gökalp

• Türkçü-Turancı
  • TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!
Değerli HunTürk Otağı üyeleri;

Özellikle son zamanlarda Otağda inanılmaz imla hataları ve tümce bozuklukları görüyorum.Kendine Türkçü diyen bir kişioğlunun en başta diline sahip çıkması gerekir.

Lütfen otağa ileti eklerken Türkçemize özen gösterelim.

Muhteva ve dilbilgisi hatası olan iletiler silinecektir.

Esen kalın
TTK!

tungatonyukuk

• Ziyaretçi
Andalarım,bende çoğu yazımda kesinlikle hatalar yapıyorumdur.Artık yapmamaya özen göstereceğim.Türk Düzgündür

T.T.K

Çevrimdışı İgdirhan

• Türkçü-Turancı
Konuşuyoruz ama nece (neyce) konuşuyoruz ?
Yazıyoruz ama nece (neyce) yazıyoruz ?

Bir şarkıydı galiba ;güya konuşma dilimizdeki çarpıklıklara vurgu yapmak isterken ,ikazını da yine bozuk bir dille anlatıyordu.

Türkçülük Ülküsü için kan ve soy ne denli önemliyse ,dil ve yazın da öylesine yaşamsal öneme sahiptir.
Dil ;bir milletin geçmişini ,anını ve geleceğinin bütününü kuşatan en önemli araçtır.
Dilini koruyamayan milletlerin ;çok kısa bir süre sonra ,kimliklerini de kaybettiklerini tarih çokça kaydetmiştir.
Dilin yazıya dökülmesi de en az konuşma dili kadar önemlidir.
Okur-yazarlığın oldukça yüksek olduğu ülkemizde ,hele ki bu Otağa üye olup ,Türkçülük Ülküsüne hizmet etmiş kişilerin ,belli bir eğitim aldıklarını hesaba kattığımızda ,Sayın Kök Börü Beğ'in böyle bir başlık açmasına ve uyarıda bulunmasına gerek bile kalmamalıdır.
Kalmamalı ama ;ne yazık ki ,kalıyor !
Daha bir çoğumuz büyük harf ,küçük harf nerelerde kullanılır ,noktalama işaretleri nerelere konulur ,cümlenin anlam bütünlüğü bakımından yapısı nasıl olmalıdır ,yazının biçim güzelliği nasıl oluşturulur ;uzun ,kısa ve devrik cümleler nerede ve nasıl kullanılır ve bunlara benzer onlarca ,önemli husustan bihaberiz.
Bunlar çok ama çok önemlidir.
Dil ne kadar güzel ve zengin olursa olsun ,bu güzellik ve zenginlik ;o dili kurallarına uygun olarak konuşarak ve  yazarak korunup daha da geliştirilebilir.
Bazen görüyorum ve kan beynime sıçrıyor !
V harfi yerine W harfi ;iyi kelimesi yerine ii ,sağ ol kelimesi yerine saol ,tamam yerine oki ,ve daha neler neler....
Hele yabancı kelimeler yok mu ? İşte ;insan orada ,kopuyor.
Bir kelimenin Türkçe’si varken onun yerine başka dilden bir kelime kullanmak ,Türk Diline ihanettir.
Türkçe’mizi konuşup yazarken ;uyulması gereken kurallara uymamakta ,Türkçe’ye ihanete denk bir davranıştır.
Unutmamak gerekir ki hiçbir yabancı kelime Türkçe bir kelimenin taşıdığı anlam ,duygu ve hissi tam olarak karşılayamaz.
Türkçe’miz Türklüğün geçmişi ,bu günü ve yarı arasındaki köprü ve bizi biz yapan en önemli değerdir.
Bu değere sahip çıkıp  ;konuşmamızda ve yazınımızda gereken titizliği göstermek Türkçü olmanın önceliklerinden birisidir.
Bu arada ;Türkçe’mizi güzel konuşmak ve yazmanın yolu ,çokça okumaktan geçer…
Arı ,duru  ve anamızın ak sütü kadar güzel Türkçe’mize sahip çıkmak , en önde gelen görevimiz olmalıdır.
TTK.

Çevrimdışı tungaturan

• Türkçü-Turancı
  • ben TÜRK AZ_Sİ
Her zaman bu konuya dikkat çekiyoruz ama birşey değişmiyordu.Umarım bu tutum etkili olur.ATA mirası dilimizi kötü kullanmak onlara saygısızlık ve ihanettir.
Daha deniz daha ırmak,
Gök çadır güneş bayrak.

Kök-Börü

• Ziyaretçi
Sayın tungaturan,

Alınan karar her zaman olduğu gibi kesinlikle uygulanacaktır.Şüpheniz olmasın

Esenlikler Dilerim.

Kök-Börü

• Ziyaretçi
Demekki istenince Türkçemizi doğru kullanabiliyormuşuz!..Uyarı başlığı açıldıktan bu yana Otağımızın "Anadil" ile yazım ve anlatım kalitesi hemen hemen eski standartlara döndü..

Hülasa bozuk Türkçe ile yazılacak iletiler;Türkçü-Turancı öğretiye yakışmayan konu başlıkları,gene konu başlığı ile alakası olmayan sorular ve herhangi bir anlam ifade etmeyen anketler silinmeye devam edecektir.

Otağ içersinde görüntü kirliliğine hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecektir.Aksi davrananlar;İletileri yada konu başlıklarım nerde?neden silindi?diye sormasınlar artık..

Türkçü-Turancı,iyi eğitimli,çevresinde örnek kişilik olarak adeta parmakla gösterilen ve Türk'ün anadilinin tüm güzelliklerini kendi içinde yaşayan ve çevresindekilere de yaşatan kimsedir...

Çevrimdışı Akıncı Beyi

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Türkçemizi yerinde kullanalım... Doğru yazıp,okuduğumuzu doğru olarak anlayalım. 

Çevrimdışı İgdirhan

• Türkçü-Turancı
Saygıdeğer Türkçüler!

Vaktiniz oldukça, aşağıda verdiğim, köprüden faydalanmanızı önemle rica ediyorum.
İnanın hepimizin, Türkçemizle ilgili, öğrenmesi gereken çok eksiklerimiz var.

Eksiklerimizin olması bir ayıp değil ama, bu eksikleri gidermek için gerekli çabayı göstermemeiz ayıp ve hatta çirkindir.

Esenlikler dilerim...

TTK.

İşte, bu hususta hemen her şeyi bulup öğreneceğimiz, kaynağın köprüsü:

http://www.tdk.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EFD157CB4DF4A46466