Gönderen Konu: Parasını verelim arşivleri açın  (Okunma sayısı 3727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
Parasını verelim arşivleri açın
« : 20 Mayıs 2008 »
   20 Mayıs 2008
Sefa KAPLAN
Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu, Boston’daki Ermeni arşivinin tasnif edilip açılması için 20 milyon dolar yardım teklif etti.

Prof. Halaçoğlu, söz konusu arşivlerde, hem halen Anadolu’da yaşayan 500 bin civarında Ermeni hem de 1915’te yaşanan tehcirle ilgili çok önemli belgeler bulunduğunu iddia etti. Ancak Prof. Halaçoğlu’nun bu teklifine, şu ana kadar Ermeni diasporasından olumlu ya da olumsuz herhangi bir yanıt gelmedi.

DİASPORA Ermenileri’nin eleştirileri karşısında sürekli savunma pozisyonunda kalan Türk Tarih Kurumu ve Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu, çeviriler, belgeler ve raporlarla karşı atağa geçiyor. Bugüne kadar Türk tarafına yöneltilen "Arşivleri açın" çağrısını, karşı atakla diaspora Ermenileri’ne yönelten Prof. Halaçoğlu, 1915’te yaşanan olaylar hakkındaki en önemli kaynaklardan birisi olan Boston’daki Ermeni arşivinin açılması için, karşılıksız olarak 20 milyon dolar vermeye hazır olduklarını söyledi.

Kimseden ses çıkmadı

Prof. Halaçoğlu, "Taşnak arşivlerinin açılması için 20 milyon dolar para teklif ettim. Bu parayla arşivdeki belgeler rahatlıkla tasnif edilebilir, ama buna kimse yanaşmadı" dedi. Prof. Halaçoğlu, şöyle devam etti: "Boston’daki Taşnak arşivi son derece önemli. Bugün merak edilen pek çok sorunun cevabı orada var. Benimle görüşmeye gelen gazetecilere ve Amerikan Temsilciler Meclisi üyelerine teklifimi apaçık söyledim. Ayrıca, tarihçi Ara Sarafian’dan ve Hilmar Kaiser’den de bu teklifi oradaki arkadaşlara iletmelerini istedim. Bugüne kadar Taşnaklar, ’Paramız yok, arşivi tasnif edemiyoruz; tasnif edemediğimiz için de açamıyoruz’ diyorlardı. Ben bunun için açıkça, ’Ne kadar para gerekliyse biz verelim. Yeter ki arşiv açılsın’ dedim. Ama ses çıkmadı."

Bu arşiv çok önemli

Diaspora Ermenileri’nin bugüne kadar Osmanlı arşivlerinin açık olmadığına dair propaganda yaptıklarını savunan Prof. Halaçoğlu, şunları söyledi: "1915’te olup bitenleri, ne kadar Ermeni’nin öldüğünü, ne kadarının göç ettiğini anlamak istiyorsak, bu arşiv mutlaka açılmalı. Biz Amerikan, Rus, İngiliz, Fransız ve İran arşivlerine girdik, araştırmalarımızı yaptık, belgelerimizi topladık. Ben, ’1915’te Ermenilere ne oldu’ sorusunun cevabını arıyorum. Ne var ki, çok önemli üç arşivden faydalanamıyoruz. Çünkü Erivan’deki ve Boston’daki Ermeni arşivleri kapalı. Kudüs’deki Patrikhane Arşivi ise sadece belli kişilere açık. Bize Osmanlı arşivlerini hususunda demediklerini bırakmayanlar, bu arşivlerin kapalı olduklarını bildikleri halde ses çıkartmıyorlar."

Ermeniler yanaşmıyor

Arşivlerin açılması durumunda asıl tartışmanın başlayacağını belirten Prof. Halaçoğlu, "Bu doğrudan doğruya soykırım iddialarının tartışmaya açılması anlamına gelecek. Ermeniler bunu çok iyi bildikleri için istemiyorlar ve masaya oturmamak için her şeyi yapıyorlar" dedi.

Anadolu’da 500 bin Ermeni var

PROF. Yusuf Halaçoğlu, Anadolu’da yaşayan Ermenilerin sayısı konunusunda da ilginç şeyler söyledi. Lozan’daki anlaşmaya göre, azınlık statüsüne sahip 60 bin Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı Ermeni’nin yanısıra, Anadolu’da da 500 bine yakın Ermeni’nin yaşadığını iddia eden Prof. Halaçoğlu, şunları söyledi: "Arşiv kayıtlarına göre, 1915’teki tehcir sırasında 90-95 bin civarında Ermeni çocuk ve kadın, müslüman aileler tarafından korunuyor ve zamanla müslümanlaşıyor.

İsim değiştiren çok

Bir de, tehcirden ve tehcir sırasında yaşanan saldırı ve katliamdan kurtulmak için kendilerini bölge halkından göstererek yerlerinde kalanlar var. Bunlar isimlerini değiştiriyorlar ve varlıklarını öyle sürdürüyorlar. Hrant Dink ve ailesi bu gruba dahildi. Bunlar 70’lerin ortalarında isimlerini değiştirip yeniden Ermenice isimler almaya başladılar. Anadolu’da kimin Ermeni olduğunu herkes bilir. Hrant bunların sayısının 500 bin civarında olduğunu söylüyordu. Amerikan arşivlerine filan bakınca bunu apaçık görüyorsunuz zaten."

ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.

Çevrimdışı Bögü Alp

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Parasını verelim arşivleri açın
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2008 »
Hiç kabul ederler mi?
Türk Irkı Üstündür.

Çevrimdışı motun yabgu

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2008 »
 "AMERIKAN ORTADOGU YARDIM KURULUSU"NUN TÜRKIYE SORUMLUSU MURAT APOYAN"A
GÖRE " SOYKIRIM" YAPILMISMIDIR? Murat apoyan 1315 (1899) dogumlu...
1915 olaylarini yasamis,1920li yilarda kurulan"amerikan ortadogu yardim
kurulusu"nun Türkiye sorumlusu olmus.
Gözlemlerini söyle acikliyor.
"ermenilerin,osmanli imparatorlugu döneminde,"devlet
icindedevlet"olduklarini,"bir tek bayraklarinin eksik oldugunu"söyleyen
apoyan:
Bana göre ermeni teröristler önce ermeni tarihini okusunlar,ondan sonra
isyan etsinler.ermeniler ecnebiden ciktilar ve 600 sene Türkler ile
kardes gibi gecindiler.Ben öksüzüm,babam borctan dolayiintihar
etmis.Bana Türkler baktilar.Geldigimde on param yoktuTürkler bana araba
buldular,vapur parasi verdiler ve Samsuna yolladilar.Annem ölünce,dört
öksüz kardesimi Türkler besledi. Bazi zengin ermeniler bize bakmadilar
bile. Zamaninda Fatih Sultan Mehmet dahi Istanbula yerlestirdigi
ermenileri" parcalamamistir.Öyleki ermenilerin bir bayraklari
eksikti.Tüccarlik bizde,para bizde bankaci bizde,toprak bizde. Hic bir
zaman böyle bir hayat bulunmaz.ermenilere her türlü kolaylik vardi.Türk
yurt disina cikmak icin ugrasirken ermeni simdi bile saniyede gidiyor"
demistir. ermenileri,bu durumdan ötürü rumlarin ve
yahudilerinkiskandiginida ifade eden apoyan,dis güclerin,bugün oldugu
gibi .dünde ermenileri,kendi amaclarina alet ettiklerini bildirdi.
Apoyan görüslerini söyle aciklamistir.
"ermenilere silah verdiler,dis gücler (Türkiyeyi parcalayip tarihteki
ermenistani size verecegiz ) dediler. Böylece ermenileri
kandirdilar.Kananlar da hep genclerdi. Bunlar 600 senelik Türkiyeyi
arkadan vurmaya basladilar.
Asker sunu demisti o vakit ( cephelere yakin bulunan ermenilerin yerini
degistirelim) Cünkü bunlar kacip düsmanla birllesiyorlardi. Fakat ordu
bu ise kesinlikle karismadi. Izmir ve Kütahya gibi illerin halki
 (biz ermenilerden memnunuz ) dediler (Burada komiteci yok)
dediler.
Istanbulda ise hicbirsey olmadi. Istanbulda yalniz süpheli
görülen,tasrali olan ve bekar olanlar yollandilar.
Disarda olanlardan, Istanbulun haberi yoktu o zaman.
Büyük devletler toplanip Türkiyeyi ortadan kaldiracagiz dediler. Iste
petrol meselesi var ya.Mesela irak,o kismi ingilizler alacak,diger
kisimlari fransa,italya,amerika alacak,yani bir koyun kesilecek.Ve
bunlar ermeni politikacilara dedilerki: Sizinde hakkinizi
verecegiz,sizlere ermenistan var Trabzonda wilsonun haritalari cikti.
Karadenizde Trabzondan tutda Adanaya ta bilmem nereye kadar. Bunlarin
istahlari acilinca harbe girdiler.Silah verildi ellerine.Bu inkar
edilemez. Fransiz askerleriyle birlestiler. Simdi kaba güc gecerli.
Bunlara verilen silahlar devletlerde yok.Simdi olan olaylari
televizyonda gördünüz. Iste o vakit ayni isi ermenilere
yaptiracaklardi"
Türklerin sistemli bir soykirim uyguladiklari yolundaki iddialari
"yalan" olarak niteleyen apoyan,bunu bir örnekle söyle anlatmistir.
"Bir miralay,kiliselerin kapisi önünde,kapi kapalida olsa dua ederdi.
Soruldugunda(ben allaha inanirim) derdi. Zengin birisiydi. Ama bu
miralay amele taburundan topladigi 20 askeri ormanliga götürüp
öldürtmüs.Sabah olunca onbasi amele taburunda eksik oldugunu
görüyor.Ariyorlar soruyorlar ve tahkikati da binbasi yürütüyor.Sonunda
meseleyi anliyorlar. Jandarmalarin ifadesine göre bunu vali emretmis.
Bunun üzerine 3cü ordu kumandani Vehip pasa,namuslu biri,tam disiplin
veya ölüm diyerek,bir mahkemeden sonra,miralayi idama mahkum ediyor. O
vakit ordu kumandanlarinin yetkisi var. Ama valiyi kaciriyorlar. Yoksa
valide asilacak.Ordu kumandani(siz benim askerime nasil el atarsiniz)
diyor.Bu olayi  benim yasimdaki sivaslilar bilir.
Ben otomobil taburunda oldugum icin cok gezdim.
Yollarda daglarda,yalniz ermenileri degil,Türkleride soyuyorlar,kiz
kaciriyorlardi. Bunlar ufak vakalardi. Yalniz sinemalarda filmlerde
gördügümüz,yahudilerin kirimi gibi seyler olmadi Ancak,yer degisimi
sirasinda yollarda perisanlik oldu.
Sonra M.Kemal pasa Sivasa geldigi zaman önce sokmadilar. Bende orada
daire vekaletinde vazifeliydim.
1919da bir ermeni muavenet komisyonu kurulmustu.
Bana orada görev verdiler.Birde amerika sarki karib muavenet heyeti
var,onlarda bana iki vazife verdiler.Bu heyet ermenilerede
Türklerede,harpten gelen sefil ailelere yardim ediyordu.Bu görev icin
vali Ali Haydar bey bana jandarma verdi. Buradaki köylere gitmemi
istedi.
Buralarda eskiya coktu. Ama halk bitkindi. Sürgünden geri gelenlerin
evleri ,eski idare yani sultanlik zamaninda baskalarina verilmis.Ama
M.Kemal pasa söyle dedi (Bir adam sag ise ve memleketindeyse,evi
baskasina satilamaz). Bunu bilmeyenler iki üc altina satmislar.Bu cok
para idi.Fakat jandarma gelen ermeniye,evini bosaltip teslim
etti.Sivasta Erzincanda Hafikte ve bildigim bircok yerde oldu bu
olaylar. Hatta bir keresinde,bir Türk kadini cocuklarina bakiyor.
Kocasi,oglu yok,gelini ölmüs ve ben ne yaparim diye agliyor.O zaman
harp vardi.Türk ailelerde dul kaldilar perisanlik cektiler 
Apoyan mütarekeden sonra geri gelen oldumu Istanbula,seklindeki soruya da
Evet,hatta o görevi bana verdiler,Istanbul ermenilerle doldu,Samatya,Ortaköy,yüzbinlerce ermeni cevabini vermistir.
Nereden geliyordu bunlar? seklindeki soruyu?" cevaplandiran apoyan,tehcir sirasinda öldügü sanilan,ermeni sayisininda,gercekte daha az oldugunu,düsündürecek ifadeler kullandi.Apoyan,kayip veya öldü denen pek cok ermeninin,M.Kemalin insani davranislari üzerine,Anadoluda "mantar" gibi ortaya ciktiklarini,bu kisilerin,Türk komsular tarafindan saklandigini söylediApoyan yukaridaki soruya:
Oralardan kesilmis kaybolmus denilenler hep ortaya cikiyordu.M.Kemal pasa emir varmis bu konuda ve isteyen ermeniler,arzu ettigi yere gidebilir demis,Türk ailelerin yaninda kalabilir demis.Sivastaki amerikan teskilati onlara büyük bir mektep acmislar,orada besliyorlar okutuyorlar,Türkler bazi cocuklari alip 22 yasina kadar büyütmüsler,ama bazilarida adlarini degistirmis,bazi yerdeki kiliseleri kapatmislar,Mesela benim kardesimin adi avsak,ama tutup adini hilmi olarak degistirmisler,ancak M.Kemal pasa bu yarayida kapatti,ve bunlar artik olmayacak dedi. ermeni kiliseleri acilacak,eskiden adlari neyse,yine ayni olacak,dedi ve M.Kemal pasa yeni birsey yaratti,bu sivas kongresinde cevabini vermistir.
Konuyla baglantili olarak sorulan " 1915 de,ermenilerkesildi bicildi ermeni kaldi",diyor dista olan ermeniler. Siz o zaman acenta iken kac muhacir getirdiniz? sorusunu apoyan "Gelen 40 bin yolcu idi,ama bence daha fazla.Meshur zaven patriginn bir kagidi var bende.Gemilerle kac muhacirin geldigini yazmis. Sivastan Samsuna Trabzona gelir oradan yüklerlerdi.Istanbulda muhacirhaneler vardi.Kiliseler okullar muhacir ve yetimlerle dolmustu.Mesela kuleli askeri okulu,ingilizler alip ermenilere vermislerdi.10 000 yetim cocuk vardi diye cevaplamistir.Apoyan asagidaki sorulara su karsiliklari vermistir.
s" Nereden geldi bu cocuklar?"
C"Bunlari Türkler teslim etmisler"
S"Anneleri,babalari ne olmus?"
C"Kimi askerde, kimi sürgünde.Ama gidenler yaslilardi.Gencler orduda oldugundan kurtuldu.Bu cocuklar 15-20 yaslarindaydi.Babalari askerde veya sürgünde idi.Türkler evlerde ermenileri saklarlardi.Her evde samanlik vardi. Türkler kendi komsularini saklarlardi"
Bir baska olayda su: Birgün Ali Fuat bey telefon edip "Gel 34 asker var onlari al dedi" Fuat bey benimle saka yapma,askerle ne isim var dedim.Gittim baktim,yer olarak simdiki defterdarligin üzerinde.Kapida sarhos Ziya karsiladi beni.Temiz asil bir adamdir."Türk iyisi hicbir yerde yok" Icerde seritli yunan askeri Bunlar yunan ordusuna gönüllü girmisler.Esir düstüklerinde bakiyorlar,icinde rumda var ermenide,Türk bile(Cerkez) var.Parayla alinmislar.ermeniler ifadelerinde diyorlarki : Biz gönüllü gelmedik,zorlandik mecburen yunan ordusuna karistik ve Türklerle harbettik.30 kisinin idamlari millet meclisinde onaylandi. Atatürk ermenilerin ifadelerine inanmistir,Atatürk bunlara inandigindan beraat ettirir.Iste bunlar bana teslim edilmisti.Zayif kalmislar ve bitlenmislerdi. Onlari önce karantina dairesine götürdüm.Sonra Ortaköydeki muhacirhaneye devrettim.Iskembeci atik diye birisi var.Beni oraya götürmüslerdi. O da Atatürkün afettigi ermeniler arasinda imis(Siz benim hayatimi kurtardiniz dedi) Aslinda ben degil, M.Kemal kurtarmis hayatini. M.Kemalin yaptigini amerikami yapar fransami,yoksa ingilteremi? Atatürkün büyüklügü hicbir yerde yok.
Apoyan tercümana verdigi özel demecinde,1ci dünya savasi sirasinda,1915 den sonrasinda bile,orduda cok sayida ermeninin görevli oldugunu söyleyerek,Osmanli yönetiminin,ermenilere güveninin 1915 sonrasinda bile sürdügünü,diger bir ifadeyle sistemli soykirim yapan bir hükümetin,katlettigi kisileri,ordusunda barindirmayacagi gercegini ortaya koydu.Apoyana bu konuda sorulan sorular ve cevap söyle.
S"Harp zamani siz neredeydiniz?"
C"Ben her cephedeydim Cünkü otomobil taburunda görevliydim.Enver pasanin,Said halim pasanin otomobili vardi,Talat pasanin yoktu
S"Size orduda kötü davrandilarmi?"
C"Hayir ordu ermenileri tutardi ve severdi. Askeri hastanelerde hep ermeni doktorlar vardi.Her cephede ermeni subaylar vardi.
S"Orduda o zaman sizin gibi cok ermeni varmiydi?"
C"Evet cok vardi,kimisi erzincanda kimisi canakkalede,kimisi Sivasta.Türkler her zaman asker olan aileye is verdiler baktilar.

Kitaptan alintidir TANRI TÜRK´Ü KORUSUN
ÜZE TENGRI TEMÜR CIDA OKLAR BIRLE BIR BULUT

BASBUGUMUZ TANRIKUTTUR TANRIKUTTUR

TANRIKUT.

Çevrimdışı gurturk

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2008 »
Öküz altında buzağı arıyorlar,ama şu varki techir sırasında sıkıyı görüp  müslüman olan ermeni köyleri var ,özellikle Tuceli  ve yöresi bu konuda başı çekiyor.

ilteris9

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2008 »
Ermeni itlerinin işine gelmez.