Gönderen Konu: Sadun Köprülü'yü kaybettik  (Okunma sayısı 8757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
Sadun Köprülü'yü kaybettik
« : 21 Temmuz 2014 »

Irak Türkmenlerinin yetiştirdiği değerli bir dava ve mücadele adamı olan Sadun Köprülü Beğ geçirdiği ani bir kalp krizi sonrası Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Çektiği nice amansız sıkıntılara rağmen verdiği mücadeleden asla taviz vermeyen ve Irak Türkmenlerinin hakkını, hukukunu her ortamda savunan Sadun Köprülü'ye, Yüce Allah'tan rahmet, muhterem ailesine ve yakınlarına, Türkmen soydaşlarımıza sabırlar diliyoruz. Başımız sağolsun. TANRI TÜRK'Ü KORUSUN.

GÖKBÖRÜ TÜRKÇÜLER DERNEĞİ
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimiçi Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Ynt: Sadun Köprülü'yü kaybettik
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2014 »
SADUN KÖPRÜLÜ KİMDİR? (Kendi Kaleminden)

Kerkük’e bağlı Altunköprü ilçesinde 1957 yılında dünyaya gözlerimi açtım.

İlkokulu Kerkük’te, ortaokulu Bağdat’ta, liseyi Kerkük’te ve yüksek öğrenimimi ise Bağdat Üniversitesi Kanun Şeriat (Hukuk) Fakültesinde tamamladım.

Okuldan mezun olduktan bir hafta sonra, benim şeref madalyam olan Türkçülük, Türkmen ve Kerkük milli davalarından dolayı haksız yere hüküm giyerek; 17 yıl Abu Garip Hapishanesinde mahkûm kaldım.

Hapishanede geçen 17 yılda çektiğim sıkıntıları bir ben bir de Allah bilir!

Bir buçuk sene öyle vahşi işkencelere tabi tutuldum ki, anlatmaya kelimeler yetmez. Saddam rejimi beni haksız yere hapsettiği ve işkence ettiği yetmiyormuş gibi. Ayrıca tırnaklarımı dahi söktüler...

Bu benim ilk mahkûmiyetim değildi. 1967 yılında henüz 10 yaşında iken,

Süleyman Demirel’in bir Irak ziyareti esnasında kendisini, “Ağam Süleyman, Paşam Süleyman” Türküsüyle ve “Yaşasın Türkiye” sloganlarıyla karşıladık. Bu yüzden 8 ay tutuklu kaldım. Aynı olaydan ötürü anneme ve bana çeşitli işkenceler yaptılar.

1973 yılında Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün Irak’ı ziyaretinde ben yine hapishaneyi boyladım. Çünkü İstiklal Marşımızı okumuş yine “Yaşasın Türkiye” diye bağırmıştık. 6 Ay tutuklu kalıp çocuk yaşta büyük işkencelere maruz kaldım.

BM ve İnsan Hakları kuruluşlarının çabalarıyla 1996 yılında özgürlüğüme kavuştum.

Saddam rejimi beni öldürmek için çeşitli suikast girişimlerinde bulundu. Bu yüzden BM beni ABD’ye gönderdi. Orada kaldığım 6 yıl boyunca çeşitli kurslara katılarak kendimi geliştirdim.

Irak Türkmen Milli davası ve Türkiye sevgisi yüzünden 2003 yılında Türkiye’ye döndüm.

ITC’de görev aldım. 1 yıl ITC Türkiye Temsilcisi olarak görev yaptım. Halen Türkmen Araştırmaları ve Projeleri Koordinatörü olarak görev yapmaktayım.

Evli ve 4 çocuk babasıyım. Arapça ve İngilizce bilmekteyim.

Irak Türklerini Türk dünyasını ve Milli Davalarımızı konu alan, araştırmalarım,  şiirlerim, hikâye ve romanlarımın yanı sıra çeşitli konuları içeren makalelerim vardır. Basılmış 4, basılmayı bekleyen 3 kitabım mevcuttur.

Halen çeşitli gazete ve dergilerde makaleler yazmaktayım.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2014 »
Saflarımız seylerse de yine ileri!..
Düşenlerin kanlarından doğar bir şafak!
Haydi sarssın yeri, göğü cenk Türküleri;
Kanımızla burda yarın güller açacak!
.
                        Uluğ Bilge ATSIZ

Bütün ömrünü ve varlığını Türkmeneli Türklüğüne adamış gerçek bir dava ve uğraş adamı olan Sayın Sadun Köprülü Bey'in daha genç sayılacak bir yaşta uçmağa varışı bizleri ve bütün Türk dünyasını derin bir üzüntüye boğmuştur.
Aziz dava adamı ve dünya-ahiret kardeşim Sadun Bey'e Yüce Tanrı'dan rahmet; ailesine, sevenlerine ve Türk Dünyasına başsağlığı dilerim.
Ruhu şad; durağı Teñğri Dağları ve Türk Uçmağı olsun!
TÜRK IRKI SAĞOLSUN!!!
TTK.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 21 Temmuz 2014 »
Merhum Bozkurt Sadun KÖPRÜLÜ'nün cenazesi 23 Temmuz Çarşamba Günü Ankara Kocatepe Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecektir..
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 21 Temmuz 2014 »
Türkmeneli Türklüğünün yılmaz savaşçısı, yiğit dava adamı ITC (Irak Türkmen Cephesi) Türkiye Temsilcisi, yazar, Sayın Av. Sadun KÖPRÜLÜ Bey 3 Mayıs Türkçüler Günü etkinliklerinde Gökbörülerle birlikte...

3 Mayıs 2013 Türkçüler Günü etkinliklerinde Bozkurt yüreği ve duruşuyla el ele, omuz omuza, gönül gönüle bir ve beraber olarak Türklüğün umudu, düşmanların korkusuyduk!!!
TTK.

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2014 »
Yiğit Türkmen beği,Bozkurt ruhlu Türk soylu Sadun KÖPRÜLÜ büyüğümüzü kaybettik..1957 yılında başlayan yaşamı Türklük aşkıyla,Türkçü görüşüyle kayıp ve esir Türk yurtların da Kerkük de "YAŞASIN TÜRKİYE,YAŞASIN TÜRK IRKI" diye Korkusuzca TÜRK olduğunu haykırdıktan sonra 17 yıl acıyla,ızdırapla,kederle,ve işkenceyle geçen bir ömür...Irak lı Türk düşmanları baas rejiminin özelliklede Saddam hüseyinin üvey kardeşi Berzan Tikriti denen soysuz tarafından en ağır işkencelere tabi tutulmuş."‘Dünyada bir tane iyi Türk gösterebilirmisin ki? Türkmen’im diye inat ediyorsun’ diye en aşığılayıcı kelimelere karşın "BEN TÜRK'ÜM..BEN TÜRKMENİM" diyerek asil ve vakur bir duruş sergileyerek 29.1.1980 de girdiği bağdat Abu garip Siyasi Hapishanesinden babasının "af çıktığını" söyleyerek 30 kasım 1995 de esaret günü son bulur ..12 kişilk KÖPRÜLÜ ailesinin Saddam tarafından güneye sürgün edilmesini öğrendikden sonra Çok değerli Annesi vasıtasıyla Türkiye ye kaçarlar ve kendi söylemiyle " Bir yolunu bularak Haburdan Türkiye’ye geçtim ilk iş olarak eğildim bir avuç toprak aldım kokladım öptüm ağladım aklıma kollarımda can veren Enver Neftçi geldi 1993 yılı ocak ayında kollarımda can verdi. Türkiye’de en büyük yardımı Enver ağa beyin oğlu Aras Neftçiden gördüm bu dramatik konuşma boyunca fotoğraf çeken Arasa bakıyorum çünkü bu Aras hapishane zindanlarında can veren Sadun’un kollarında ebedi hayata kavuşan işte o Enver Neftçinin oğlu.."..
Davası davamızdır..
O hiç ölmedi..
O bir BOZKURT..
Bozkurtlar ölmez,Çünkü onlar bengüdür..

Kutlu tini şad,mekanı Tanrı dağların da Türk Uçmağı olsun..
BÜTÜN TÜRK SOYLU KANDAŞLARIMIZIN,TÜRK DÜNYASININ VE DOĞUP BÜYÜGÜĞÜ TÜRKMENELİNİN,KERKÜĞÜN,ALTUNKÖPRÜ deki sevenlerinin,ırkdaşlarımızın ,eş,dost ve akrabalarımızın BAŞI SAĞOLSUN..

TÜRK IRKI SAĞOLSUN.TTK
https://tr-tr.facebook.com/GokboruTurkculerDernegi
http://www.gokboru.org/

(Türkçü şehit Mehmet KORKMAZ adına S.KÖPRÜLÜ tarafından yazılmıştır-1984-Abu garip Siyasi Hapishanesi-Medrese)

Şehit Mehmet KORKMAZ

Türkmen Kifri’nin, gülü mert Korkmaz
Senle ümitler, senle güneş doğan
İbrahim Ali, TÜRK yolundan bıkmaz
Ulu şehitsin, millet yazdı destan
• • •
Uğrunda dökeriz, Korkmazım kanlar
Senle güvenir, TÜRK TURAN alanlar
Adını dağ taşta, mertlikle yazdık
Yolundan dönmez, kardeş Türkmenler
• • •
Korkmaz Memadım, Türklüğün eri
Candan severdin, her Türkmen diyarı
Türk öğretmendin, erler yetirdin
Satmadın düşmana, toprağı yeri
• • •
Sen bir gül idin, bahçede bir tek sin
Yolumuz ışığı, ümit dilek sin
Fatih Şakırla, çalışıp, yoruldun
Gelecek kurmaya, bize erek sin
• • •
Her yanda Türkmen, cana kıyarlar
Kerkük, Kifri, Tuza canlar koyarlar
Sen yaşarsın diye, gelmen beklerler
Yer altından kalkıp, sesin duyarlar
• • •
Sen şehit oldun, Türk tarihte izin
Çalıştın diktin, mert millete gözün
Her yerde koşardın, Türkmen dadına
Bir tek eriydin, milli duygumuzun
• • •
Yiğit bir Türkçüydün, gözünden belli
Adın söylerdi, Telafer Mendili
Kerkük’ü, Erbil’i, ayrım yapmazdın
Her Türkmen yurduna, açtın gönüllü

1984-Abu garip Siyasi Hapishanesi-Medrese

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2014 »
Allah rahmet eylesin...
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir
« Yanıtla #7 : 23 Temmuz 2014 »
Milletimizin başı sağolsun.
Acımız derin, kaybımız büyüktür.
Yakınlarına sabırlar dilerim.
Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir.

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #8 : 19 Ekim 2014 »
Geçtiğimiz cuma günü (17 Ekim 2014) günü değerli dava adamı Ali Güngör ağabeyimize karşı son görevimizi yapmak üzere Karşıyaka Mezarlığına gitmiştim.
O yürek yakan tören esnasında Ali Ağabeyimizin değerli Türkçü Sadun Köprülü Beğ'e mezar komşusu olduğunu görmek içime tarif edemediğim bir ferahlık ve güven duygusu verdi.
Türklüğün bu iki yılmaz ve yıkılmaz savaşçı Bozkurt oğulları dirlik zamanlarında gönül gönüle olan dava birlikteliklerini sonsuza dek yan yana yatarak da perçinlemişlerdir.
Değerli Sadun Beğ'in mezarı gayet sade ve bir o kadar da güzel bir şekilde yapılmış.
Bu vesileyle aziz kardeşim Sadun Bey'e sonsuz rahmetler dilerim.
Ruhu şad, durağı Tanrıdağları ve Türk Uçmağı olsun!

TÜRK IRKI SAĞOLSUN!!!

TTK.

Çekmiş olduğum bir kaç resmi paylaşıyorum:

Çevrimdışı İL TEGİN

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2014 »
 Biri Kerkük, diğeri Toros Türkmenlerinin yetiştirdiği iki büyük dava adamını, mücadelelerinde olduğu gibi kabirlerinde de yan yana olması, bütün Türk Milliyetçilerinin ders alması gereken bir hakikattir.

Sadun Beğ'in vefatını öğrendiğimde çok üzülmüş ve dünya denen bu çarkıfelekin adaletsizliğine isyan etmiştim. Onun kaybı, sadece Irak Türkmenleri için değil, Suriye ve Ortadoğu'da yaşayan tüm Türkmenler ve bilhassa Türkiye'deki Türkçü-Türk Milliyetçileri içinde büyüktür. Teessüf ki;  onlar bunu kavrayabilecek çapta ve idrakte değiller. Olsalar da çok geç!

Zaten Millet olarak yaşarken kıymetini bilmediklerimizi ancak kaybettikten sonra sahte bir velvele ve çığırtkanlıkla yadetmek, anmak gibi araptan farstan rumdan bizanstan geçme hastalıklarımız var. Tedavisi de kolay kolay ıslah olacak cinsinden değil.

İki büyük Türk'ü, dava adamını, ağabeylerimi; rahmet ve minnetle anıyorum. Bize yalan dolan riya bırakmadıkları; tertemiz bir dava aşkı ve taşıdıkları asil kan gibi tamamen saf bir Türklük-Türkçülük-Türk Dünyası sevgisi bıraktıkları için...Üstad Yahya Kemal Merhum "Rindlerin Ölümü" adlı muhteşem eserinin son kıtasını yazarken muhakkak Merhum Sadun Köprülü ve Ali Güngör gibi inandıkları değerler uğruna sahip oldukları herşeylerini kaybetmek pahasına, kendilerini zorlu yollara ve ateşe atan Serdengeçtileri tarif etmek istemiştir.

Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde;
  Gönlü her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter.
  Ve serin serviler altında kalan kabrinde
  Her seher bir gül açar;her gece bir bülbül öter.