Gönderen Konu: Türk fenotipi hakkında bir soru.  (Okunma sayısı 9713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aybala-Kün

• Türkçü-Turancı
  • **
Türk fenotipi hakkında bir soru.
« : 04 Mart 2015 »
İyi akşamlar kandaşlarım. Bir süredir beni rahatsız eden bir konuyu açmak istiyorum biraz da kişisel bir mesele ama görüşlerinizi almak istedim. Şimdi ben normalde kesinlikle Türkmen olduğumu biliyorum ama ne zaman biriyle karşılaşayım bana siz göçmen misiniz diyorlar. Normalde böyle bir şeyi sormazdım ama artık vallahi canıma tak etti. Yugoslavdan tutun daha başka başka yerler... Gerçekten beni rahatsız ediyor. Bunun sebebi sizce benim gerçekten Türk gibi görünmemem mi yoksa onlar mı bilmiyorlar? Ben orta boylu koyu kumral saçlı beyaz tenli biriyim. Görüşlerinizi bekliyorum. Sizce ben mi farklı görünüyorum? Esenlikler...  :trbayrak

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
Ynt: Türk fenotipi hakkında bir soru.
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2015 »
Bunun sebebi sizce benim gerçekten Türk gibi görünmemem mi yoksa onlar mı bilmiyorlar? Ben orta boylu koyu kumral saçlı beyaz tenli biriyim. Görüşlerinizi bekliyorum. Sizce ben mi farklı görünüyorum? Esenlikler...  :trbayrak

Cevabı kendiniz vermişsiniz zaten...TÜRKLÜĞÜN ne anlama geldiğini çoğu insan bilmiyor. Kaldı ki fenotip meselesi, Antropoloji bilim dalının içerisinde olan bir konudur. Sıradan insanların yüzeysel ve cehalet içeren yorumlarını kaale almaya, üzerinde durmaya bunlar yüzünden kendinizi üzmeye hiç gerek yoktur.

Kazak, Kırgız ya da Uygur soydaşlarımızı, çinli ya da japon zanneden bir ton insan olduğu gibi sarışın, beyaz tenli, kumral olan Tatar, Balkan Türklerine de rus diyenler var.

Son olarak Irak'taki savaşta kaçarak Ankara'ya sığınan Telaferli Türkmen soydaşlarımıza bile kürt, arap, suriyeli vs. diye hitap eden, sanan aklı kıt kişiler fazlasıyla mevcuttur.

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2015 »
Sayın Aybala-Kün Kardeşim,

Şimdi ben normalde kesinlikle Türkmen olduğumu biliyorum.

Demişsiniz.
Önemli olan sizin kendinizi bilmenizdir. Gerisi ne derse desin sizi başka bir şey yapmaz.
Genelde halk arasında saç, göz, ten vs. rengine bakarak, gerçekle alakası olmayan, çeşitli yakıştırmalar yapılır. Bu yakıştırmalar çoğu kez insanın canını da sıkar.
TÜRK-KAN beyin de değindiği gibi Suriye'den ülkemize sığınan ve arı, duru Türkçe konuşup ben Türkoğlu Türküm diyen bazı soydaşlarımızı Türk olduklarını beyan etmelerine rağmen "kürt, arap, suriyeli vs. diye hitap eden, sanan aklı kıt kişiler fazlasıyla mevcuttur."
Bunlara çok da itibar etmeye gerek yok. Sadece gerekli olduğu hallerde-ki eğer bir faydası olacaksa- bir takım bilgilendirici açıklamalar yapılabilir.

Otağımızda yer alan:

1 - GENETİK ve TÜRK GENETİĞİ

2 - Turan çıkıntısı

3 - Arkadaşlar kafamın arkasındaki çıkıntı

Adlı konuları okursanız sorunuza yanıt bulacağınızı umarım.

Sağlık ve esenlik dileklerimle.

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 07 Mart 2015 »
Aybala-Kün kardeşim kandaşım,

Ben yanılmıyorsam sen Adanalı olduğunu söylemiştin.
Ben kendim Adanalı olduğum için bu konuda elimden geldiğince araştırma yaptım.
Muhacir ve göçmen sözcüğü Çukurova'da 1865 sonrası ortaya çıkan sözcüktür.
Çünkü Kırım işgali ile Balkan üzerinden içinde Balkanlardan gelen Türkmenlerinde olduğu birçok oymağımız Çukurova'ya geldiler.

Çukurova kâh Dulkadiroğulları dönemi, kâh Memlük dönemi, kâh Ramazanoğulları, kâh Karamanoğulları ve kâh Osmanlı dönemi farklı Yörük boylarıyla dolup taşmıştır.

Sana onlarca örnek verebilirim tek tek köy köy oymak oymak neredeyse tamamı Türk kökenliler gelmiştir.
Fakat az derecede çerkezlerde gelmiş. Ki Ceyhan'da birkaç çerkes aile var birkaç köyde yer edinmişler ve Türkleşmişler.

Ben senin köyünü filan bilsem detaylı cevap verebilirdim.
Mesela Ceyhan'ın Mangıt köyleri belde olmuşlar şimdi. Kendilerine muhacir derler ama özbeöz Yörüktürler, Mangıt beğ zaten Balkanların Yörük Ali Efesidir tabiri caizse.
Mesela Ceyhan'ın yellibel köyü muhaciriz derler bildiğin Nogay'dırlar, koca Çukurova'da yani Adana Mersin Hatay Antep ve Maraş'ta Türk olmayan yer çok azdır, çoğu son dönemlerin ürünüdür.

Son diyeceğim de şudur ki, mesela biz Oğuz'un esmer ve kumral-sarışın boylarını sayarken bazı boyların altkollarında renk farklılıklarına rastlarız, buna en güzel örnek Atatürk'ün mensubu olduğu altkoldur ki, Bayat boyu esmerdir tüm altkolkarıyla, sadece Kocacık ve diğer adı ile İnallu dediğimiz Atatürk'ün boyu sarışın-kumraldır.
TTK

Çevrimdışı 4_hilal

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2015 »
Son olarak Irak'taki savaşta kaçarak Ankara'ya sığınan Telaferli Türkmen soydaşlarımıza bile kürt, arap, suriyeli vs. diye hitap eden, sanan aklı kıt kişiler fazlasıyla mevcuttur.

Sayın Türk-Kan Kandaşım,

Çok doğru ifade etmişsiniz.
Birçok kandaşımız biliyordur belki bilmeyenler de vardır.
Suriye'deki Türkmen varlığının belli sebepleri var aslında tarihte.
Bu sebepleri ben birkaç ana başlıkta sunmak isterim izninizle.
Bu konuyu eski tarihten ziyade Abbasi'ler dönemine yani son bin seneye indirgeyerek bakıyorum.

-Selçuklu hanedan ailesinin rekabetleri ve atabeyler çekişmesi
-Memlüklerin Türkmenlere aşırı güveni ve Türkmenlere tanınan sınırsız ültimaslar
-sonraki beylikler döneminde (Artuk, Dulkadir, Karamanlı ve Ramazanoğulları) Türkmenlerin özel statüsü.

En önemli başlık Suriye'deki Türkmen varlığına dair ise şudur,

-Osmanlılar'ın Avşar'ların bazı altkollarını sürekli Rakka'ya, Hama'ya, Humus'a, Lazkiye'ye sürmesi... Ve Halep'in vilayet yapılıp, tüm Çukurova'nın Halep merkez sancağına bağlanması...
Antep, Adana, Osmaniye (cebelibereket), İçil (İçel) hatta Dulkadir (Maraş)(Zülkadir)'ler Halep merkez vilayet sancağına bağlıydık.
TTK

Çevrimdışı Aybala-Kün

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2015 »
Bu arada eğer yardımı dokunacaksa, babam Karaisalı, Barakdağı köyünden  :trbayrak

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #6 : 27 Ağustos 2015 »
Bu arada eğer yardımı dokunacaksa, babam Karaisalı, Barakdağı köyünden  :trbayrak

Köyünüzün ismi ağırlıklı olarak Gaziantap ve civarında ayrıca Suriye'nin kuzeyinde yaşayan Barak Türkmenlerini andırmaktadır. Belki geçmişte onların kurduğu bir oba olabilir. Tabii bu bir varsayım...Kesin net bilgi değildir.
23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!