Gönderen Konu: ENVER PAŞA'NIN TURAN'A ADANMIŞ HAYATI VE ŞEHADETİ!  (Okunma sayısı 100598 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Paşa bahsettiğin gibi Alman ordularını rahatlatmak için cephe ama sevdasıyla değil;Alman ordusunu ve gücünü arkasına alarak kafkasları kurtarma,ve Türk devletleri ile teması koparmama ülküsündedir.
Tarihe yalan söyletmek her zaman başvurulan ve istenilen sonucun da alındığı bir yöntemdir.
Ne diyelim, tarihe yalan söyletenler utansın.

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana...

tungatonyukuk

• Ziyaretçi
Mustafa Kemal’in “Enver bir güneş gibi doğmuş, bir gurûb ihtişamıyla batmıştır; arasını tarihe bırakalım.” ifadesinde anlamını bulan tarihin, yapraklarını aralamak vakti çoktan geldi. Hainlik safsatasıyla yıllardır uğruna şehit olduğu milletinden hakaret gören Enver Paşa’nın, Türk tarihinin en değerli şahsiyetlerinden birisi olduğunu Zeki Velidi ile birlikte teyit etmek her Türkçünün vazifesidir.

Soysuzun dilinde hain kaldı Enver! Bıraktığı neslin gönlünde sızı! Şahadet ancak sana bu kadar yakışırdı, ancak senin şahadetin yaşatırdı Turan ile aramızdaki bağı. Hakkını helal et Şehid-i Âlâ ve Gâzî-i Namdar...

“Hoş gelişler ola, kahraman Enver Paşa
Bir emir ver orduna, Kafkas Dağı'nı aşa…”

Çevrimdışı Kayberen

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tengri !
Oturulduğu yerden söylenmesi ve yazılan yazıların okunması kolay. Ben Sarıkamışlıyım ! Orda Şehit olan dedelerim, dedelerimin babaları var... Ben Annemin dedelerinden, amcalarından yıllarca dinledim olanları !

Enver Paşa ÜLKEMİZ için mücadele etmiştir ! Buna saygımız sonsuzdur. Ancak Enver Paşa'nın dik kafalık yapıp hayatının en büyük hatasını yaptığını ve 90 Bin şehidin vebalini aldığını da nedense hiçkimse bir türlü kabul etmek istemiyor !

Yanındaki komutanlar, yardımcılar kısaca yanındaki herkes Enver Paşa'ya bunun imkansız, bunun resmen intihar olduğunu söylemesine rağmen Enver Paşa hareket emri vermiştir. Atalarımda emre hiç karşı gelmeden, boyunlarını büküp giyecek giysileri yokken yola koyulmuşlardır. Enver Paşa'nın Alman hayranı olduğunu cümle alem biliyor ! Harekata hazırlanırken gelen en kötü haber ise Alman yardımının Ruslar tarafından Karadenizde batırılmış olmasıdır ! Elerine giysiler ulaşmayan Sarıkamışlılara Enver Paşa "Yine de yürüyün" emri vermiştir. Atalarımın hiçbiri emre karşı gelmemiş. Yıllardır orda yaşayan ve hava şartlarına tamamen hazır olduklarında bile o dağlara kışın hiç çıkmamış, uzak durmuş olan atalarım, bir parça giysileriyle ardlarına bakmadan o dağlara yürüdüler ! Sarıkamış dağlarına bir gidin, o nefis çam havasını bir içinize çekin dostlarım ! Uğultuları dinleyin, rüzgar orda bir başka eser !

Enver Paşa'ya bir düşmanlığımız yoktur. O da bizim Atamızdır... Ancak insanlar Enver Paşa bu ülkenin komutanı olduğu için hata yaptığını kabul etmez, Sarıkamış'ı hiçe sayar hale geldiler...

Benim memleketim hem öksüz hem yetim kaldı... Ama insanların ne düşündükleri umurumuzda değil...

Bizim Atalarımız kahramandır, biz bize yetiyoruz...

Saygılar... T.T.K.
Kırgızistan - Bişkek

Çevrimdışı alper_bozkurd

• Türkçü-Turancı
  • **
Bu fotoğraflara bakınca zamanın daha da hızlı bir şekilde aktığını anladım. Herşey sanki dün gibi. 4 Yıl çok çabuk geçmiş ama Türkçülük akımı daha da güçlenmiş.
TÜRK TÜRK'Ü TANRI SADECE TÜRK'Ü KORUSUN!!!

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
 Türk Milleti'ne hizmet etmiş, hatasıyla sevabıyla Türklük için son nefesine kadar çarpışmış, Tarihe malolmuş bir Türk büyüğünü, kahramanını anma başlığını, alelade bir tartışma ortamına çevirmek saygısızlığında bulunmasanız olmazdı değil mi?

Enver Paşa'yı ve onun dönemini, Tarih bölümünde başka bir başlık açıp tartışılabilir. Tabii herkes fikirlerini saygı çerçevesinde ifade eder, Türkçü ise etmelidir de !

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Türkmen Şah

• Yeni Üye
  • *
  • Türküm, Türkçüyüm, Atatürkçüyüm !
90.000 şehit olayı gerçek olsa dahi Azerbaycan ve diğer Kafkas Türkleri için değmez miyid? Yapılması zorunlu olan bir hareketti ve yapıldı. Enver Paşa'nın tüm girşimlerine rağmen İstanbul'dan herhangi bir kışlık giysi, erzak, cephane filan da gönderilmedi. Suç Enver Paşa'nın mı oldu şimdi. Müdahele etmeseydi de eminim ki "Bizim ordumuz kahramandır, Türklük için ölüme gider neden Enver Paşa müdahele etmedi." derlerdi. Lakin benim tartışmaya açmak istediğim konu bundan ziyade Enver Paşa - Atatürk çekişmesidir. Dikkatinizi çekmek istiyorum düşmanlık değil bu. Hiç bir zaman Atatürk ve Enver Paşa düşman olmadı ama hep rakiptiler. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların bizi aydınlatması gerekir diye düşünyorum.

Çevrimdışı KUTLUG

• Türkçü-Turancı
  • **
Sarıkamış Kuşatma Harekâtının ; Düşman kuvvetlerinin arkasına düşmeyi hedef alan başarılı bir plan olduğu ; Ancak strateji faktörlerinden çok zaman ve iklim şartları iyi değerlendirilemediği için bu sonucun kaçınılmaz olduğu ve şehit sayısının bahsedildiği kadar yüksek olmadığı;Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 2007 yılında yayınlanan "Sarıkamış Harekatı" bilgileri ile açıklığa kavuşturulmuştur... İlgili Başlık Genelkurmay Başkanlığı örütbağında incelenebilir..

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Osmanlı Devleti Karadeniz'deki Rus Donanmasına ve limanlarına saldırmış, bunun neticesi olarak I.Dünya Savaşı'na dahil olmuştur.

Savaş felaketle noktalandığı için genellikle "Sebepsiz yere Ruslara neden saldırdık?" denilir...

Oysa bu saldırı yapılmasaydı, Çanakkale Savaşı başladığında Rus Donanması da kuzeyden İstanbul'a saldıracaktı!

Bu durum nedense düşünülmez!

Tarih üzerine yorum yaparken o günün şartları düşünülmelidir. Boğaz'da rakı içerek tarih yorumlanamaz! (Ayrıca bilgisayar başında atıp tutmak da kolaydır!  :wink: )

Enver Paşa'yı eleştirenler kendilerine baksınlar!
Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!

Çevrimdışı Türkmen Şah

• Yeni Üye
  • *
  • Türküm, Türkçüyüm, Atatürkçüyüm !
Rus limanlarını bombalayan Osmanlı bandıralı Alman gemileridir ve bu hareket Osmanlı yönetimi'nden habersiz olarak yapılmıştır. Osmanlı bizzat bombalamamıştır yani Rus limanlarını. Osmanlı'yı sevmeyen biri olmama rağmen Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek lazım. Ayrıca az yukarda da dediğim gibi bence asıl konuşmamız gereken konu Enver Paşa-Atatürk rekabetidir.

Çevrimdışı Böri

• Türkçü-Turancı
Enver Paşa'nın bilgisi dahilinde...

Osmanlı'yı neden sevmiyorsunuz?
Türkiye'ye ihanet edenler cezalandırılmalıdır!