Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 171426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yaren9859

• Yeni Üye
  • *
kürtleşmiş türkler var mıdır ?
« Yanıtla #270 : 18 Ocak 2020, 22:14:21 »
Merhaba arkadaşlar, Ben zaza kökenliyim aslen sivaslıyım annem balkan Türkü ( ailemin söylediğine göre) ama asyalılara benziyorum, çekik gözlüyüm burnum ve dudaklarım türklere benziyor ama uzun boyluyum. sizce kürtleşmiş türklerden olma ihtimali var mı herkes zazayım dediğimde şaşırıyor özellikle yabancılar moğol musun veya asyalımısın diye soruyorlar. Isteyene özelden fotoğrafımı atabilirim) yanlış anlamayın amacım ırkçılık değil. Sadece bir soru, iyi akşamlar :) ( tabi hepimiz Türküz ama kökenimi sadece merak ediyorum)

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Ynt: kürtleşmiş türkler var mıdır ?
« Yanıtla #271 : 20 Ocak 2020, 14:28:05 »
Merhaba arkadaşlar, Ben zaza kökenliyim aslen sivaslıyım annem balkan Türkü ( ailemin söylediğine göre) ama asyalılara benziyorum, çekik gözlüyüm burnum ve dudaklarım türklere benziyor ama uzun boyluyum. sizce kürtleşmiş türklerden olma ihtimali var mı herkes zazayım dediğimde şaşırıyor özellikle yabancılar moğol musun veya asyalımısın diye soruyorlar. Isteyene özelden fotoğrafımı atabilirim) yanlış anlamayın amacım ırkçılık değil. Sadece bir soru, iyi akşamlar :) ( tabi hepimiz Türküz ama kökenimi sadece merak ediyorum)

Neden Balkan Türk'ü yanınızı ve Türklük çağrıştıran tipolojinizi ikinci plana atıp zaza tarafınızı öne çıkartma gayretindesiniz ki?
Türk olarak dünya gelmek Tanrı'nın kişi oğullarına bahşettiği en büyük nimettir.
Tabii salt Türk olarak doğmak yetmez.
Türk doğmak bir şanstır, ancak önemli olan Türk kalabilmektir.
Türk kalmak için Türk gibi düşünmek, Türk gibi yaşamak ve Türk gibi yüksek ülküler peşinde koşmak gerekir. Yani dilde, işte, fikirde, amaç ve erekde de Türk olmak lazım.
Soyu, sopu katışıksız Türk olduğu halde fikren ve vicdanen başka yerlere kayanları Türk sayabilmek olanaksızdır.

Sorunuzla ilgili olarak aşağıda köprülerini vereceğim otağ başlıklarından gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Oğuz Boylarına Mensup Toplulukların Yaşadıkları Yerler

ANADOLUDA YERLEŞEN TÜRK BOYLARI VE YERLEŞTİKLERİ BÖLGELER

TARİHTE TÜRK BOYLARI

Kürtlesmis Türkmenler?

Ayrıca ileti ekine Oğuz boyları ve Afşarlarla ilgili iki dosya ekledim. Bu dosyaları bilgisayarınıza indirerek ayrıntı olarak okuduğunuzda daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ne Mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Çağrıbey.

Çevrimdışı Tercan

• Yeni Üye
  • *
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #272 : 22 Ocak 2020, 13:53:53 »
Erzurum Köprüköy saltukogulları (Saltuk beyliği) hangi boya bağlı?

Cevaplarsanız memnun olurum

Esen kalın

Esenlikler BilgeKagan58 kardeşim.
Saltuklu Beyliği Anadolu'da kurulan ilk Türk devleti olup tarihi kayıtlarda bu beyliğin Malazgirt Savaşında çok önemli roller üstlendiği belirtilmektedir.
Soy ve secere kayıtlarına göre Saltukluların Oğuz topluluğundan ve Selçuklu hanedanına akraba olduğu kaydedilmektedir.

1-Osman Turan, Doğu Anadolu Türk Devletleri Tarihi,
2-Faruk Sümer, Selçuklular Devrinde Doğu Anadolu'da Türk Beylikleri
3-Veli SALTIK, Alevi Türkmen Tarihi ve Saltuklular
4-Abdulkerim Özaydın, "Saltuklular" (Akademik Makale)
5-Doç. Dr. Ali Ongül, "Saltuklular" (Akademik Makale)
Eserlerinde Saltukluların Selçukluların akrabası olduğu bilgilerine yer verilmiştir.

Ayrıca Gürcü kaynaklarında da Saltukluların Selçuklu hanedanının akrabası olduğu yazılmaktadır.
Buna göre Saltuklu Beyliği:
Oğuzlar / Üçoklar / Denizhanoğulları / Kınık boyuna mensuptur.

Umarım yardımcı olmuşumdur.
Sağlık ve esenlik dileklerimle..

TTK.

Erzincan/Tercan/Mamahatun Mahallesi sakinleri hangi boya mensup öğrenebilir miyim?

Cevaplarınizı merak ile bekliyorum.

Esenlikle kalın.

Benim soruma da cevap verirseniz sevinirim

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #273 : 24 Ocak 2020, 17:35:22 »
Erzurum Köprüköy saltukogulları (Saltuk beyliği) hangi boya bağlı?

Cevaplarsanız memnun olurum

Esen kalın

Esenlikler BilgeKagan58 kardeşim.
Saltuklu Beyliği Anadolu'da kurulan ilk Türk devleti olup tarihi kayıtlarda bu beyliğin Malazgirt Savaşında çok önemli roller üstlendiği belirtilmektedir.
Soy ve secere kayıtlarına göre Saltukluların Oğuz topluluğundan ve Selçuklu hanedanına akraba olduğu kaydedilmektedir.

1-Osman Turan, Doğu Anadolu Türk Devletleri Tarihi,
2-Faruk Sümer, Selçuklular Devrinde Doğu Anadolu'da Türk Beylikleri
3-Veli SALTIK, Alevi Türkmen Tarihi ve Saltuklular
4-Abdulkerim Özaydın, "Saltuklular" (Akademik Makale)
5-Doç. Dr. Ali Ongül, "Saltuklular" (Akademik Makale)
Eserlerinde Saltukluların Selçukluların akrabası olduğu bilgilerine yer verilmiştir.

Ayrıca Gürcü kaynaklarında da Saltukluların Selçuklu hanedanının akrabası olduğu yazılmaktadır.
Buna göre Saltuklu Beyliği:
Oğuzlar / Üçoklar / Denizhanoğulları / Kınık boyuna mensuptur.

Umarım yardımcı olmuşumdur.
Sağlık ve esenlik dileklerimle..

TTK.

Erzincan/Tercan/Mamahatun Mahallesi sakinleri hangi boya mensup öğrenebilir miyim?

Cevaplarınizı merak ile bekliyorum.

Esenlikle kalın.

Benim soruma da cevap verirseniz sevinirim

Esenlikler Tercan Kandaşım,
Hoşgeldiniz, esenlikler getirdiniz.
Size geç yanıt verdiğimiz için kusura bakmayın. Sanırım diğer yöneticilerimizin biraz meşguliyetleri var. O nedenle size ben yardımcı olmaya çalışacağım.
Sorunuzun yanıtına gelince:
Tercan/Mamahatun ve çevresinde yer alan yerleşkeler Saltukluların yurtluğu olup Saltukoğulları; Oğuzlar / Üçoklar / Denizhanoğulları / Kınık boyuna mensuptur.
Zaman içerisinde anılan yerden başka yere, başka yerlerden Mamahatun'a gerçekleşen göçler nüfus yapısında önemli değişikliklere neden olmaktadır. Takdir edersiniz ki bu tür hareketlilikleri bilebilmemiz mümkün değil.
Saltukoğulları Beyliği Malazgirt zaferinde büyük yararlıklar göstermiş ve başta kendi yurtlukları olan Erzurum, Erzincan dahil olmak üzere Anadolu'nun Türkleşmesinde ve Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti olarak, silsileten, günümüze kadar gelen kadim Batı Türkili Devletinin kuruluş ve kalıcılığında çok önemli görevler üstlenmişlerdir.
Aynı zamanda Saltukoğulları Anadolu'da kurulan ilk Türk Beyliği olma özelliğine de sahiptir.
Yaşadığınız yere adını veren Mama Hatun Saltukoğulları Beyliğinin Kurucusu olan Saltuk Beğ'in kızıdır.
Tercan 1938 yılına kadar Mamahatun adıyla Erzurum'a bağlı bir yerken, 1938 de çıkartılan bir kanunla Tercan adıyla Erzincan'a bağlanmıştır.
Bu konu başlığı altında, bir kaç ileti yukarıda, verilen bağlantıları ve ileti eklerinde ekli dosyaları bilgisayarınıza indirip okursanız bu anlatılanlara ilave bilgilere de sahip olacaksınız.
Eğer başka bilgiler var ise bizimle paylaşırsanız o bilgilerden hareketle daha odaklanmış ve isabetli bilgiler verebiliriz.
Bazen çok önemsiz gibi görülen ufak bir ayrıntı büyük bilgi ve tarihi vesika niteliğinde olabiliyor ve bir çok bilinmezin aydınlanmasına katkı yapıyor. Örneğin aile adı, lakabı, yer veya coğrafi bölge adı, kullanılan eşyalardaki desen, motif, hayvanların kulaklarına vurulan tamgalar, düğün, cenaze merasim adetleri, oyun, halay, Türkü türleri vb.
Kesin olan şey ise; Tercan Mamahatun bölgesinin yerlilerinin Oğuzlar / Üçoklar / Denizhanoğulları / Kınık boyuna mensup olduğudur.
Dileriz tatmin edici yanıt verebilmişizdir.

Ne Mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla...
Çağrıbey.