Gönderen Konu: Orhan Gazi'nin Eşi Kim?  (Okunma sayısı 20552 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alpturan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
Orhan Gazi'nin Eşi Kim?
« : 02 Aralık 2006 »
Bir kitapta Osman Gazi'nin Yarhisar tekfuru'nun kızı Holafira(sonradan Nilüfer adını alıyor)oğlu Orhan Gazi'ye nikahladığı yazıyor.Bu ne derece doğrudur?Hem bunu öğrenmek istedim hem de bunu sizinle paylaşmak istedim.
T.T.K. VE EVRENE HAKİM KILSIN

Çevrimdışı ATASAGUN

• Türkçü-Turancı
  • Öğreniyor...
Ynt: Orhan Gazi'nin Eşi Kim?
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2006 »
Şimdiye kadar tersi bir bilgi duyduğumu hatırlamıyorum.

Çevrimdışı AttilaHun

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2006 »
Bilgi doğrudur. Orhan Gazi'nin eşi olan Nilüfer Hatun, Bizans tekfurlarından birinin kızıdır.

Bizans tekfurlarından biri, bir düğün düzenlemiş ve kızını bir başka tekfura vermiştir. Osman Gazi'yi de bu düğüne davet edip bu düğünde yok etmeyi planlamıştır. Tekfurların arasında olan Köse Mihal, durumu Osman Gazi'ye bildirmiştir. Osman Gazi de tedbirini almış ve Bizans tekfurunu etkisiz hale getirmiştir. O sırada Nilüfer Hatun kaçırılmış ve Söğüt'te bir süre misafir edilmiştir. Daha sonrasında ise Osman Gazi, Nilüfer Hatun'u oğlu Orhan Gazi'ye eş yapmıştır.

Çevrimdışı alpturan

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2006 »
Fakat bu durum da Osmanlı kanına tam olarak Türk diyemeyiz.Bu gerçekten kötü bir durum bence.

Çevrimdışı AttilaHun

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2006 »
Evet, bu da doğru. Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Orhan Gazi saf Türk'tür. Ama daha sonraki padişahlarda Rum, Ermeni, Rus ve başka milletlerin kanı da vardır.

Çevrimdışı çi-çi yabgu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 14 Ocak 2007 »
dostlar hanedan üyelerinin Türklüğü üzerinde durmak ayrı Osmanlı Devleti'nin mensupları hakkında yazmak ayrı olsa gerek. Çünkü uzun bir zaman ve coğrayada yaşayanlar kesinlikle Türktür. Osmanlı Türktür.

Çevrimdışı ATASAGUN

• Türkçü-Turancı
  • Öğreniyor...
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2007 »
Çünkü uzun bir zaman ve coğrayada yaşayanlar kesinlikle Türktür.

Örnek verir misiniz? Yada daha açık yazar mısınız?

Çevrimdışı nil

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2007 »
Çünkü uzun bir zaman ve coğrayada yaşayanlar kesinlikle Türktür.

Örnek verir misiniz? Yada daha açık yazar mısınız?

Irk ve kan dediğimiz kavramlara gerek yok yani, aynı coğrafyada yaşamak yeterli bir unsur.Hem de kesinlikle diyorsunuz.Ben de fazla yorum yapmaya gerek görmüyorum , siz yolunuzu şaşırmışsınız ya da diliniz sürçtü diyorum.

Çevrimdışı çi-çi yabgu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 16 Ocak 2007 »
kastım Osmanlı Devleti bünyesinde yaşayan ve özellikle Anadolu coğrafyasında olanların ezici çoğunluğunun Türk olduğu anlamındadır.
Eğer Osmanlı Türk değildi gibi yanlış tabir kullanırsanız. Bu devletin bünyesini yani tebaasını Türk değildi derseniz başkalırının söylediklere yere varırsınız. yani Anadolu'da ya da balkanlarda Türk varlığını inkar edenlere malzeme vermiş olursunuz. Hanedan mensuplarında evliliklerle meydana gelen karışımlara rağmen Türk kelimesi yok edilmemiştir.
Anadolu Türk kimliğini hatta Balkanlar Türk kimliğini muhafaza etmiştir.

Çevrimdışı çi-çi yabgu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 16 Ocak 2007 »
Nilsoydaşım tarzınızhoş değil. Aatasagun kardeşime gönderdiğim iletiyi okursanız. ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.