Gönderen Konu: Orhan Gazi'nin Eşi Kim?  (Okunma sayısı 20554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nil

• Türkçü-Turancı
Ynt: Orhan Gazi'nin Eşi Kim?
« Yanıtla #10 : 17 Ocak 2007 »
kastım Osmanlı Devleti bünyesinde yaşayan ve özellikle Anadolu coğrafyasında olanların ezici çoğunluğunun Türk olduğu anlamındadır.
Eğer Osmanlı Türk değildi gibi yanlış tabir kullanırsanız. Bu devletin bünyesini yani tebaasını Türk değildi derseniz başkalırının söylediklere yere varırsınız. yani Anadolu'da ya da balkanlarda Türk varlığını inkar edenlere malzeme vermiş olursunuz. Hanedan mensuplarında evliliklerle meydana gelen karışımlara rağmen Türk kelimesi yok edilmemiştir.
Anadolu Türk kimliğini hatta Balkanlar Türk kimliğini muhafaza etmiştir.

Sayın çi-çi yabgu , siz yazınızda ''uzun bir zaman ve coğrafyada yaşayanlar Türktür'' diyorsunuz.Ben de bunu kabul etmedim ,etmem de.Ayrıca Osmanlı üç kıtada hüküm süren bir İmparatorluktur.Anadolu'da,Balkanlar'da Türk varlığını inkar etmek tarihi bilmemek olur.Osmanlı Türk değildir derken ,neden bütün Türkleri buna dahil edersiniz.Osmanlı İmparatorluğu Türk milletinin yaşadığı yurdu yöneten bir ailedir.Sonuç olarak bir aileye için söylenmiş bir sözü, o ailenin hükümdarlığı altında yaşayan uyruk için yani TÜRK milleti için  düşünemeyiz.
  14 mart 1914 yılında Osmanlı İmparatorluğu resmi kayıtlarına göre, imparatorluk bünyesinde yaşayanların sayısı

müslüman     15.044.844
rum                1.792.206
ermeni            1.294.851
musevi               187.073
bulgar                 14.908               

Şimdi Osmanlı İmparatorluğu'nun  hüküm sürdüğü yerlerde uzun süre aynı coğrafyada yaşayanları Türk mü kabul edeceğiz?Üzgünüm ben kanı Türk olmayanları, Türk olarak görmüyorum, ırkçıyım.Sanırım aynı şeyleri düşünüyoruz ama aynı dili konuşamıyoruz.

Çevrimdışı TiginNoyan

• Türkçü-Turancı
  • Inançu Apa Yargan Tarkan Köl Tigin
    • Steppe History Forum
« Yanıtla #11 : 12 Ağustos 2007 »
Hânedânlıklarda karışık evlilikler olması son derece doğaldır.

Türük Oguz begleri bodun eşid: üze teŋri basmasar asra yir telinmeser Türük Bodun iliŋin törügün kim artatı utaçı erti? Türük Bodun ertin, ökün!

Çevrimdışı orhangazi

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #12 : 23 Ekim 2007 »
Evet bende bi kitap'ta okudum. Hatta Bala Hatun ,Orhan Gazinin Yarhisar Tekfuru'nun kizi (rum), Horofira'yla evlenmesine karsi cikmis. Cünkü , bir rum kizindan dogacak cocuklarin, gelecekte Begligin basina geleceklerin de saf Türk kanindan olmayacagini, tersi karislk kandan olacagindan dolayi Osman'li imparatorluguna feleketler getirecegini sezmisti. Ancak buna ragmen Osman bey o kizin Orhan Gazi ile evlenmesinden vazgecmemisti.

Çevrimdışı topuz

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #13 : 23 Ekim 2007 »
Evet bende bi kitap'ta okudum. Hatta Bala Hatun ,Orhan Gazinin Yarhisar Tekfuru'nun kizi (rum), Horofira'yla evlenmesine karsi cikmis. Cünkü , bir rum kizindan dogacak cocuklarin, gelecekte Begligin basina geleceklerin de saf Türk kanindan olmayacagini, tersi karislk kandan olacagindan dolayi Osman'li imparatorluguna feleketler getirecegini sezmisti. Ancak buna ragmen Osman bey o kizin Orhan Gazi ile evlenmesinden vazgecmemisti.

Şimdi bir yazı yazarken bilinçli olmak lazım...
Orhan Gazi'nin bir rum ilen evlenmesinin, devlete felaketler getireceğini sezmişti demişsiniz... Şunu unutmayın Osmanlı İmparatorluğu 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar ayakta kalmıştır. Üstelik imparatorluk 15. ve 17. yüzyıllar arasında kalan yaklaşık 300 yıl boyunca dünyanın hakimi olmuştur. Yani sonuç olarak bir rum kızıyla evlenmiş olmanın, imparatorluğa felaketler getirmediği ortadadır. Ancak;
Osmanlı devleti tam anlamıyla bir Türk devleti olmakla beraber, Osmanlı ailesinin Türk olduğunu söylemek güçtür. Nitekim Osman oğulları Türkleri hep küçümsemiş ve "Etrak - ı bî idrak" yani aptal Türkler adını vermiştir...
Sonuç olarak Osmanlı tarihi, şanlı Türk tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak Osman oğulları hanedanı Türklükten geri çevrilmiş, nitekim Türk oğlu Türk ATATÜRK tarafından, Türk ırkına verdikleri zararlardan dolayı, def edilmişlerdir...
Yurt dışında hak ettikleri gibi vatansız ve şerefsiz olarak son nefeslerini vermişlerdir.
Tanrı Türk'ü korusun!..
Kızıl Elmada Buluşalım!..

Çevrimdışı orhangazi

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #14 : 23 Ekim 2007 »

Şimdi bir yazı yazarken bilinçli olmak lazım...
Orhan Gazi'nin bir rum ilen evlenmesinin, devlete felaketler getireceğini sezmişti demişsiniz... Şunu unutmayın Osmanlı İmparatorluğu 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar ayakta kalmıştır. Üstelik imparatorluk 15. ve 17. yüzyıllar arasında kalan yaklaşık 300 yıl boyunca dünyanın hakimi olmuştur. Yani sonuç olarak bir rum kızıyla evlenmiş olmanın, imparatorluğa felaketler getirmediği ortadadır. Ancak;
Osmanlı devleti tam anlamıyla bir Türk devleti olmakla beraber, Osmanlı ailesinin Türk olduğunu söylemek güçtür. Nitekim Osman oğulları Türkleri hep küçümsemiş ve "Etrak - ı bî idrak" yani aptal Türkler adını vermiştir...
Sonuç olarak Osmanlı tarihi, şanlı Türk tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak Osman oğulları hanedanı Türklükten geri çevrilmiş, nitekim Türk oğlu Türk ATATÜRK tarafından, Türk ırkına verdikleri zararlardan dolayı, def edilmişlerdir...
Yurt dışında hak ettikleri gibi vatansız ve şerefsiz olarak son nefeslerini vermişlerdir.
Tanrı Türk'ü korusun!..
Bala Hatunun, kan karisiminin Türk soylu kimselere zarar verecegini ve  Orhan Gaziden sonrakilerin kaninin bozulacagini en az 500 yil önce sezmisti. sizin de dediginiz gibi "Osmanli ogullari Türkleri hep kücümsemis" eger bastakiler kan yönünden saf kan olsalardi o zaman öyle bi durum olmazdi.
Senin dediklerine aynen katiliyorum; "yazi yazarken bilincli olmak lazim..."
Esenlikler andasim

TTK
Evet topuz andasim; dediginiz "yazi yazarken bilincli olmak lazim" bende aynisini diyorum

Çevrimdışı Bozkurt Umut

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Ne Mutlu Türk'üm Diyene..!
« Yanıtla #15 : 14 Ocak 2008 »
Cok büyük bi hata yapılmıs Orhangazi bi rum kızıyla evlendirilerek...bir bizans kralımı tam bilmiyorum oda bir osmanlı padisahına akrabalık kurmak amacıyla kızını falan veriyor.eskiden böyle seyler varmış.akrabalık kurmak için kızını veriyorlar sonra çeyiz olarakta yer veriyorlar vs.

Çevrimdışı gurturk

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #16 : 14 Ocak 2008 »
Orhan gaziden itibaren padişahlar yabancı kökenllerle evlenmişler,orhan gazinin ilk eşi bizans kralı yoannis kantukuzions un kızı teodoro,sonrada yarhisar tekfurunun kızı horofira ile evlenmiş,horafira nilüfer adını almış ve oğlu murat tahta çıkmıştır.Bir yerde okumuştum ne kadar doğrudur bilemiyorum,son osmanlı padişahında TÜRK kanı %3 civarında deniyordu.

Çevrimdışı Bozkurt Umut

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #17 : 14 Ocak 2008 »
Orhan gaziden itibaren padişahlar yabancı kökenllerle evlenmişler,orhan gazinin ilk eşi bizans kralı yoannis kantukuzions un kızı teodoro,sonrada yarhisar tekfurunun kızı horofira ile evlenmiş,horafira nilüfer adını almış ve oğlu murat tahta çıkmıştır.Bir yerde okumuştum ne kadar doğrudur bilemiyorum,son osmanlı padişahında TÜRK kanı %3 civarında deniyordu.
son osmanlı padisahı vahdettin değilmi? vatan haini .... iste

Yönetici Notu:İletilerine dikkat et,burası aklına eseni yazabileceğin bir alan değil.

Çevrimdışı Deli

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #18 : 15 Ocak 2008 »
    Bozkurt Umut kandaşım ! ...

Vahidettin Han vatan haini mi yoksa vatansever mi , konusu çok tartışıldı. Ne olursa olsun , sevmesende bir vatan haini olarak görsende bir Osmanoğluna , açık alanda sövmemelisin. En azından Türklere 6 yüzyıl Başbuğluk yapmış bu hanedanın , herhangi bir ferdi Türkçü' den saygıyı hakeder. Eleştiri ayrı , küfür ayrı.

T.T.K. !

NE AMERİKA , NE RUSYA , NE ÇİN ,
HERŞEY MİLLİYETÇİ TÜRKİYE İÇİN ...

Çevrimdışı Bozkurt Umut

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #19 : 15 Ocak 2008 »
    Bozkurt Umut kandaşım ! ...

Vahidettin Han vatan haini mi yoksa vatansever mi , konusu çok tartışıldı. Ne olursa olsun , sevmesende bir vatan haini olarak görsende bir Osmanoğluna , açık alanda sövmemelisin. En azından Türklere 6 yüzyıl Başbuğluk yapmış bu hanedanın , herhangi bir ferdi Türkçü' den saygıyı hakeder. Eleştiri ayrı , küfür ayrı.

T.T.K. !

Haklısın Özür Diler,m ;)