Anket

solcular milliyetçi olabilirmi

olamaz
7 (36.8%)
olabilir
12 (63.2%)

Toplam Oy Verenler: 0

Oylama kapandı: 19 Nisan 2006

Gönderen Konu: solcularda milliyetçi olabilir mi?  (Okunma sayısı 46390 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Akata

• Ziyaretçi
solcularda milliyetçi olabilir mi?
« : 19 Nisan 2006 »
ya aslında hep nefret ettik bu adamlardan ama gerçekten benim çevremdede bazı sol görüşlü arkadaşlar var ve oldukça milliyetçiler onlara göre türklük sosyalizmle kurtulacak falan filan ama yinede onlarında ülkelerini sevdiklerini düşünüyorum ülkemizin düze çıkması için sağdayız ama solda gerekli değilmi soydaşlar vatansever sol yani bakıyorumda latin amerikada seçimi kazanan sosyalistlerin hepside milliyetçi neden bizim ülkemizdede böyle olmasın bu kürtler yüzünden solda gelişemiyor aslında sosyalizm o kadarda kötü bir sistem değil bence soydaşlar siz ne düşünüyorsunuz. saygılar

Çevrimdışı benturkum

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2006 »
aslında uzun zamandır takip ettiğim bu sitede ilk kez böyle bir yorum gördüm ve içimdekileri itiraf etmek istedim ben sol görüşlü biriyim ama Türkçülüğü de sonuna kadar savunuyorum en az sizin kadar ,bu güne kadar bütün ortamlarda idare ettim ama soldan da Türkçü olur be soydaşlar...[img]

pamir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2006 »
solculuk sağcılık olmaz Türkçüsündür.bende sağdan çok solu tercih ederim ama hangi sol.kominst değil tabiki.ama sağda değil .çünkü ben sentezci değilim.islama inanmıyorum artık.arap adetlerini istemiyorum çünkü.herkese saygılıyım ama ben ülkücü değil Türkçüyüm.hristiyan bir türkmü müslüman kürt mü deseler tabiki Türk derim.ama refahcılar,akpciler vs arap der.ben Türkçüyüm.ümmetçi değilim.herşey türklük için.

Çevrimdışı Kayrakan_GokBoru

• Türkçü-Turancı
    • KKGB
« Yanıtla #3 : 19 Nisan 2006 »
Sağ-sol tabirleri Türkçülük için çok sığ tabirlerdir.Atsız Ata 'Solcuyuz' şeklinde gelişen söyleme bir alternatif olarak sağcı olduğunu bir makalesinde ifade etmiştir.Ancak Atsız Ata'nın bu makalede yaptığı sağ-sol tanımlaması bilinen halden farklıdır.Ona göre sağcı demek milliyetçi solcu demek beynelmilelci demektir ki ümmetçileri de solcu saymıştır.Ancak bir süre sonra aynı dergide Nejdet Sançar Beğ "Biz sağcı değil Türkçüyüz" diye bir yazı yazmıştır.Yani ancak Fransız İhtilalinden sonra bir anlam kazanabilmiş SAĞ-SOL sözcüklerinin TÜRKÇÜLÜK gibi dışarıdan gelen hiçbir düşünce ile ilişkisi olmayan bir ülkülemi etkilemesi Türkçülerin tasvip edeceği bir şey değildir.

Bunun dışında ekonomi yönüyle sosyalizmin bir çok yönüyle haklılığı vardır.Ki Atsız Ata "Sağcı Biziz" makalesinde de bunu vurgulamıştır.Gerçek bir ulusçu ülke nimetlerinin ulus arasında eşit olarak paylaşılmasını ister.Hamasi ulusçuluk edebiyatı yaparken vahşi anamalcılıkla göbeğini şişirmez.Mesele bu açıdan doğrudur.

Bunun dışında bir arkadaş sol görüşlüyüm dedi.Bu konuyu biraz açmak gerek.Çünkü kavramlar kargaşasının yoğunlukla yaşandığı dilimizde bu deyim bir çok anlama gelebilir.

Sol görüşlüyüm derken neyi kastettiniz?Türkçüyüm dediğinize göre beynelmilelci değilsiniz?Ekonomik anlamda solu mu kastediyorsunuz?Yoksa antiemperyalist ve halkçı olduğunuzu mu?

Bu arada Kürtler hakkında gerçekçi çözümlemeler yaptı diye aramızdan bir çok arkadaş TürkSolu dergisine sempati duyabilir.Hatta Türkçü olduklarını söyleyen Galiyevcilere de sempati duyan olabilir.Ancak bu kimselerin geçmişlerini biraz tetkik ederseniz o hiç sevmediğimiz nazımcı,gezmişçi-beynelmilelci vb. tayfanın olduğunu görürsünüz.Son zamanlarda milliyetlerine yapıştılarsa bu ya antiemperyalist damarlarının kabarmasından ya taşıdıkları kanın zaruri etkisinden yahut Türkçülüğü bulandırmak gibi kötü bir niyettendir..

Biz Türkçüler olarak her türlü yabancı fikre karşı tetikte olmalıyız.

Saygılarımla...

K.K.G.B

Çevrimdışı adembeg

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #4 : 19 Nisan 2006 »
EVET BU KONULARDA ATSIZ ATAYA BAŞVURMAK EN İYİSİ. ÇÜNKÜ BU KONULARDA EN DURU GÖRÜSÜ OLAN KENDİSİ.

Akata

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 20 Nisan 2006 »
bu konuda güzel cevaplar geldi ama bence yeterli değil arkadaşlar neden bu konudan kaçıyoruz bence çok az yorum yapılmış

Çevrimdışı ALP-ER-TUNGA

• Türkçü-Turancı
  • BU YOL KUTLUDUR;GİDER TANRIDAĞ'INA!
« Yanıtla #6 : 21 Nisan 2006 »
ATSIZ ATA SOLCULARA KARSI SAGCILIĞI BENİMSİYOR.NİYE CUNKU:
SOLCULUK(YANİ SOSYALİZM)DERKİ:
TUM İNSANLAR KARDESTİR İŞTE BU YUZDEN MİLLİYETLER ONEMSİZDİR VE YOK EDİLMELİDİR.VE RUSYA(SSCB)ZAMANINDA BUNU UYGULAMAYADA CALIŞMIŞTIR.GOC ETTİRİP KARIŞMAYI SAGLAMAYA CALIŞMIŞTIR.MİLLİYETSİZLİĞİ SAVUNMUŞTUR.
GELELİM BİZE BİZLER MİLLİYETCİLİĞİ SAVUNUYORUZ.ATSIZ ATA DİYORUZ.ONUN KİTAPLARINI OKUYORUZ.O ZAMAN SU SONUC CIKAR;
SOSYALİZM TURKE GORE DEGİLDİR!
AMA BİR SOSYALİST GORUS DEGİŞTİRİRSE VE ESKİ YAPTIKLARINA TOVBE EDİP TURAN YOLUNA SAVASA GİRİŞİRSE TURKCU OLABİLİR BUNUN ONUNDE HİÇBİR ENGEL YOKTUR.
TTK

ÜZE TENGRİ BASMASAR,ASRA YİR TELİNMESER,TÜRK BUDUN,İLİGİN,TÜRÜGÜN KEM ARTADI...

hasta_kurt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 21 Nisan 2006 »
öncelikle şu ayrımı bi yapalım arkadaşlar bizler bu sitede milliyetçiligi savunmuyoruz bizim savundugumuz tek şey TÜRK ırkçılıgıdır ve ıkısı aynı şey degildir gelelim dige konuya..
bazı arkadaşlar kimi solcu dergiler ve kurumların milliyetöi oldugunu söylemiş evet onlar milliyetçidirler ama Türkiye milliyetçisidirler eger ki ben Türk ırkıçısıyım dıyen bir solcu arkadaşınız bulunuyor ise o arkadasınız kesınlıkle kavram kargaşası yaşıyor demektır yada babasından ne görmuş ise onu konuşuor hesabıdır sosyalızm eşitlıge dayalı bir kavramdır onlara göre herkesın ve herşeyın eşit olması en güzel hediyedır bizler Türk ırkçısıyız derken Türk milletinin diger mılletlerden üstun oldugunu kabullenmış oluruz yani bi insan hem sol görüşlü olup hemde Türk ırkçısı olamaz olursada nasıl olur bu gun chp nasıl Atatürkçü ise (zamanında dehapın millet vekılı adayları ile iş birligi yapmıstır)sizde onlara benzer bir ırkçı olabılırsınız...

Çevrimdışı Kayrakan_GokBoru

• Türkçü-Turancı
    • KKGB
« Yanıtla #8 : 21 Nisan 2006 »
Alıntı yapılan: hasta_kurt
öncelikle şu ayrımı bi yapalım arkadaşlar bizler bu sitede milliyetçiligi savunmuyoruz bizim savundugumuz tek şey TÜRK ırkçılıgıdır ve ıkısı aynı şey degildir gelelim dige konuya..
bazı arkadaşlar kimi solcu dergiler ve kurumların milliyetöi oldugunu söylemiş evet onlar milliyetçidirler ama Türkiye milliyetçisidirler eger ki ben Türk ırkıçısıyım dıyen bir solcu arkadaşınız bulunuyor ise o arkadasınız kesınlıkle kavram kargaşası yaşıyor demektır yada babasından ne görmuş ise onu konuşuor hesabıdır sosyalızm eşitlıge dayalı bir kavramdır onlara göre herkesın ve herşeyın eşit olması en güzel hediyedır bizler Türk ırkçısıyız derken Türk milletinin diger mılletlerden üstun oldugunu kabullenmış oluruz yani bi insan hem sol görüşlü olup hemde Türk ırkçısı olamaz olursada nasıl olur bu gun chp nasıl Atatürkçü ise (zamanında dehapın millet vekılı adayları ile iş birligi yapmıstır)sizde onlara benzer bir ırkçı olabılırsınız...

Kavramlar iyice karışıyor.Atsız'a göre Türkçülük Türk milliyetçiliğinin özel adıdır.Ve Türkçülüğün iki kolu vardır.Biri ırkçılık biri Turancılık...Biri "Ben milliyetçi değilim sadece ırkçıyım" diyorsa bir sorun var demektir.Elbette milliyetçiyiz."Ben milliyetçiyim ama ırkçı değilim" diye ne dediğinin farkında olmayanların söylemleri bir şeyi değiştirmez.Bizim anlayışımızda ırkçılık sadece Türk milliyetçiliğinin bir ayağıdır.Diğer ayakları (milli) dilcilik,kültürcülük,törecilik vb. milleti millet yapan şeylerdir.Birisi benim milli dil,tarih ile vb.  ilişkim yok ben sadece ırk ile ilgileniyorum diyorsa ilgilendiği şey sadece bir cesettir.Kavram ayırımlarını iyi yapalım.

TTK

Çevrimdışı adembeg

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #9 : 21 Nisan 2006 »
ATSIZ ATA SOLCULARIN BEYNELMİLELCİLİKLERİNDEN BAHSEDERDİ TABİİ BU BEYNELMİLELCİLİK RUSYANIN YA DA HERNEYSE BAŞKA MİLLETLERİN AMAÇLARINA HİZMET ETMEKTEYDİ DOLAYISIYLA TÜRKÇÜLÜĞÜMÜZÜ OLUMSUZ ETKİLİYORDU. KENDİ İFADESİYLE KOCA KOCA MİLLETLERİN BİRLEŞECEĞİNE İNANIP TÜRK BİRLİĞİNE ACINACAK DERECEDE BAKANLARA ATSIZ ATAMIN BAŞKA BİR GÖZLE BAKMASI DA DÜŞÜNÜLEMEZDİ. SOLCULAR İLK ÖNCE  ŞU HALKLARIN KARDEŞLİĞİ SAÇMALIĞINI BIRAKIP GERÇEKLERİ GÖRMEDEN MİLLİYETÇİ OLMALARI TABİİKİ MÜMKÜN DEĞİL. ŞU AN ADI KONMAMIŞ BİR SOLCULUK HÜKÜM SÜRÜYOR ÜLKEDE ZATEN, KALDI Kİ BİRİNİN BEN BU YAPILANLARA KARŞIYIM BEN SOLCUYUM GİBİ İFADELER KULLANMALARI HATTA TAYYİPE MİLLİYETÇİLİĞİN BABASI GİBİ YAKIŞTIRMALAR YAPMALARI YERSİZ VE GÜLÜNÇTÜR. BİLAKİS TAYYİP GİBİLERİ ATSIZ ATAM SOLCULARDAN AYRI KOYMAMIŞ ÜMMETÇİLERİDE SOLCULARLA AYNI HİZAYA OLMALARI GEREKEN NOKTAYADA KOYMUŞTUR. TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!!!