atsız gokturkce

TÜRK ELLERİ » Afganistan'da Yaşayan TürklerNüfusları 1.800.000 civarında olup yaşadıkları şehirler, Farab, Belh, Samangan, Kunduz, Tahhar ve Bedahşan'dır. Bunlar Özbekler, Türkmenler, Kazaklar ve Kırgızlar olarak alt gruplara ayrılmış olup sürekli bir iç savaşın yaşandığı ülkede durumları belirsizdir. Ancak Özbek General Raşid Dostum komutasındaki Özbekler, Taliban vb. gruplara karşı mücadele vermektedirler.
   
         Afganistan'da Türk dilini konuşanlar genel nüfusun % 10'unu kapsarlar. Türkçe burada üçüncü sırada dil grubudur. Afganistan'da sağlıklı bir nüfus sayımı yapılamadığı için verilen değerler tahminidir. Afganistan'daki Türk grupları şunlardır;
  Özbekler: Afganistan'da, Farab, Belh, Mezar-ı Şerif, Samangan ve Kunduz'da yaşamaktadırlar. Sayıları 1 ile 1.5 milyonu bulduğu sanılmaktadır. Çiftçilikle ve hayvancılıkla uğraşırlar.
  Türkmenler: Ülkenin Kuzeybatısında yaşarlar. Tahmini sayıları 200 bin civarındadır. Bunlar Teke, Şalar, Sarık, Çekra, Mavrı, Tarık aşiretleridir. Genellikle göçer vaziyette yaşamaktadırlar.
 
  Kırgızlar: Afganistan'ın kuzeybatısında Tahhar ve Bedahşan bölgelerine yerleşmişlerdir. Sayıları 90 bin civarındadır. Büyük çoğunluğu hayatlarını göçebe olarak sürdürmektedirler.
Kazaklar : Sayıları azdır. Tamamı göçebe olarak yaşarlar. Çin bölgesinden göçebe olarak geldikleri zannedilmektedir.Afganistan'da Türk dili konuşanların okuma-yazma oranları çok düşüktür. Ekonomileri pamuk ve şeker pancarına dayanmaktadır. Ayrıca hayvancılık önemli bir yer tutar. Karakul koyunu ve el halıcılığı revaçtadır.
7550 15/12/2006


Etiketler (afganistan'da, yaşayan, türkler, )

Yorumlar (1)

  1. Gönderen: Serkan (ziyaretçi) 14.03.2015 / 23:20:23

    Sayfanız gayet bilgilendirici lakin eksikler var Afganistanda yaşayan Türk halkları nüfusun % 15 civarındadır .Afganistan nüfusuda 30 milyondur yani Türklerin nüfusu 4 ila 4.5 milyon arasındadır. SAYFANIZ GÜNCELLENMELİ SAYGILARIMLA.

Esenlikler; ziyaretçi

Lütfen Türkçe harf ve kurallarına göre yorum ekleyeniz

Yorum Ekle!54.83.93.85
Benzer Başlıklar...

» Misyonerlik Türkiye ve Türklerle Niçin İlgilenmektedir?

» NOGAY TÜRKLERİNE SOYKIRIM 230.YILINDA

» Çinlilerden Uygur Türklerine saldırı

» Ahıska Türkleri

» Nogay Türkleri

» Kırım - Tatar Türkleri

» Moğolistan'da Yaşayan Türkler

» Bulgaristan'da Yaşayan Türkler

» Makedonya'da Yaşayan Türkler


Atsız