Gönderen Konu: Azeri Türkleri mi?Azerbaycan Türklerimi?  (Okunma sayısı 59760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ALPERTUNGA61

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Azeri Türkleri mi?Azerbaycan Türklerimi?
« Yanıtla #20 : 08 Temmuz 2006 »
Bence onlara direk TÜRK dememiz lazım...

Çevrimdışı TÜRK-KAN

• Türkçü-Turancı
  • UÇMAĞA VARDI, TANRI DAĞLARINDA!
« Yanıtla #21 : 10 Temmuz 2006 »
Öncelikle Gence-Kazah- Tovuz bölgesi hususunda Türk_Aze Kandaşımın söylediklerine katılıyorum... Bu bölge Azerbaycan'da Türklük şuuru ve bilincini her daim önde tutmuş; gerek Çarlık Rusyasına gerekse Komünist Rusya'ya karşı Azerbaycan'da en yoğun direnişin bu bölgede gösterildiği bir tarihi gerçektir. Ermenilerle savaş esnasında da Gence-Kazah bölgesi destansı bir savunma örneği göstermiş, Ermeniler buradan geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Bu bölgeden olan Bozkurt Etibar(kendisi aliyev piçi tarafından hapseldimiştir, şu anda hapistedir) ve birliği, zaman zaman Ermenistan sınırını geçerek, ermenilere kan kusturmuşlardır.  Buraya kadar kendisiyle aynı fikirdeyim...

Ancak Azerbaycan'da sadece bu bölge Türk'tür demek çok yanlış bir yaklaşım tarzıdır. Çünkü bu ifade çeşitli yanlış anlaşılmalara ve diğer bölgelere mensup Azerbaycan Türk'ü soydaşlarımızın Türkçülük davasından soğumasına sebeb olabilir.

Azerbaycan'ın etnik durumu ile alakalı bildiklerimi ve gözlemlerimi şöyle açıklayayım:

Öncelikle Azerbaycan'da bilhassa Bakü ve Apşeron yarımadası bölgesindeki yerleşimlerde Tat, Talış gibi İrani kökenli haklar vardır. Bunlar bölgedeki ve Bakü şehrindeki Türklerle evlenerek, melezleşmişlerdir. Bugün Bakü'de yüksek bir melez nüfus vardır ve fakat bunlar kendilerini Azeri olarak tanıtmaktadırlar, Ancak Azerbaycan Türkçesini tam olarak konuşmamaktadırlar. Yarı Rusça yarı Türkçe bozuk bir lisanları vardır. Sovyet döneminde de Bakü şehrinde Rus, Ermeni, Yahudi vb. Gayrı-Türklerde çoktu(o zamanki şehir nüfusunun yaklaşık %60'ı) ve bunlarda şehirdeki Azerilerle aşırı derecede karışarak evlenmişlerdir.  Ancak bunların sayısı giderek azalmıştır(çoğu rusya'ya göçmüştür)... Sonuç olarak Azerbaycan'da en fazla Gayr-ı Tük ve melezleşmenin en fazla olduğu yer Başkent Bakü dersek yanlış yapmış olmayız...

Diğer bölgelerde Türklerin sayısal olarak ağırlıkları diğer azınlıklardan kat kat fazladır. Örneğin Talışların çokça yaşadığı Mugan bölgesinde de nüfus açısından Azerbaycan Türkleri onlardan fazladır. Bu bölgede bildiğim kadarıyla melez evliliklerde azdır.(Bakü şehrine oranla)

Şeki, Kuba, Haçmaz'da Azerbaycan Türkleri çoğunluktur.

TÜRK olmayan Kafkaslı toplumlar olan Lezgiler ve Avarların sayıları bellidir. Bunlar hiçbir bölgede çoğunluk değildir.  Lezgiler  170.000, Avarlar ise 35.000 civarında bir nüfusa sahiptirler. Lezgilerin ve Avarların yaşadığı bölgelere  1990'lı yılların başında 15.000 kadar Ahıska Türk'ü Azerbaycan Devleti tarafından yerleştirilmiştir.   

Azerbaycan'da en fazla sorun yaratan azınlıklar; Talışlar ve Lezgilerdir.. Bunların yanında kürtler de palazlanmaktadırlar.

- Talışlar: İrani bir toplulukur. Farsçy benzeyen bir dilleri vardır. En çok Mugan bölgesinde yaşamaktadırlar. Sayıları  yaklaşık 200.000'dir(melezleride eklersek 250.000). Karabağ Savaşı esnasında Lenkeran şehrinde bağımsız devlet kurmaya teşebbüs etmişlersede Azerbaycan Silahlı kuvvetleri bu isyanı 3 günde bastırmıştır.  Bazı Talışlar günümüzde İran tarafından desteklenen Azerbaycan İslam Partisinde yer almaktadırlar. Bu partinin ileri gelenleri İran hesabına casusluk yaptıkları için tutuklanmışlardır.

- Lezgiler: Azerbaycan ile Rusya Federasyonuna bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti sınır bölgelerinde yaşamaktadırlar. Azerbaycan'daki nüfusları yaklaşık 170.000'dir. Dağıstan'da da yaklaşık 220.000 Lezgi vardır. Ermeni savaşı esnasında Lezgiler Sadval adlı terör örgüt kurarak Bakü Metrosunu bombalayarak yüzlerce Azerbaycan Türk'ünün ölümüne sebeb olmuşlardır. Sadval adlı örgüt hem Rusya hemde Ermeni istihbarat örgütleri tarafından Azerbaycan'a karşı bir koz olarak kullanılmıştır. Amaçları Azerbaycandaki lezgilerin yaşadığı bölge ile Dağıstandaki Lezgileri birleştirerek bağımsız bir devlet kurmaktır.

-kürtler: Azerbaycan'daki kürtlerin çoğu şu an Ermeni işgalindeki Laçin bölgesinde yaşmaktaydılar. Bunların çoğu Bakü'ye göçmüştür. Son yıllarda Türkiye'den gelen pkklı kürtlerinde sayıları artmaktadır. Haydar Aliyev' de kürt ermeni kırması bir aileden gelmekteydi. O yüzden bu pkklı kürtleri ve laçinli kürtleri hep desteklemiş ve bunların palazlanmasına ön ayak olmuştur.  Laçinli kürtlerin sayısı 30.000 civarıdır(melezler dahildir) Türkiyeden ve diğer yerlerden gelen kürtlerde takriben 20.000 kişidir. Yani Azerbaycan da yaklaşık 50.000 kürt vardır.(Şahsi tahmin)

Görüldüğü gibi salt bölgek baz alınarak Azerbaycan'da Türkçülük yapılması bana göre çok büyük bir yanlıştır.  Bütün Azerbaycan Türkleri bölge, mezhep ayrımı yapılmaksızın kucaklanmalıdır ve Azerbaycanca, Azerilik gibi saçma sapan teorilere karşı propagandalar geliştirilerek halka yayılmalıdır.

saygılar

TTK 

23 EKİM 2023'DE, ELİM BİR TRAFİK KAZASI SONUCU, UÇMAĞA VARDI.
ŞİMDİ; TANRI DAĞINDA, ATALAR YURDUNDA, ATSIZ ATA MAKAMINDA, BAŞBUĞLAR OTAĞINDA, ERİNÇ İÇERİSİNDE!

Çevrimdışı Turk_aze

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #22 : 10 Temmuz 2006 »
TÜRK-KAN ırkdaşım,

Azerbaycanın diğer bölgelerinde de Türk var ama bu Türklerin sayısı o kadar fazla değil.Benim söylemek istediğim buydu.Mesela Bakünün Hatai bölgesinde ki merkezi bir bölge her mahallede en fazla 10 veya 15 temiz Türk aile çıkar.

Diğer bölgelerde yaşayanlar zaten Türk tarihini ve Türkçülüğü doğru dürüst bilmiyorlar.Bu gün Bakü merkezinde bu açık şekilde görülmektedir.Türküm diyen gençler sigara içerken bile rus sigarası içiyorlar ve rusça konuşuyorlar.

Bahsettiğin Mugan bölgesi Azerbaycanın orta kısmıdır ve burada yaşayan insanların yüzde 70 den fazlası 5 dedesini sayamaz çünkü hepsinin kökeni farslara dayanıyor.Talışlar ise Azerbaycanın güneyinde yani Cenup dediğimiz bölgede yaşıyorlar ve çoğunluğu sağlamış durumdalar.Ben şahsen cenup bölgesinin merkezi illerini ziyaret ettim ve demografik açıdan vahim durumu kendi gözlerimle gördüm.

Kuba ( Guba ) az da olsa yahudi nüfusu barındırır ve Kuba nüfusunun önemli kısmı dağlıdır.Dağlılar Türk değildir.Dağlılar tat ve fars karışımı melez bir nüfustur.Şekide de etnik durum pek içaçıcı değildir.Haçmazda ise önemli bir lezgi nüfusu var.

lezgiler ve avarlar çoğunluk değil demişsin ama ben Azerbaycanın Gusar ilindeki nüfusu gördüm.sağa dönseniz de sola dönseniz de her köşede karşınıza bir lezgi çıkıyor.bence bölgeyi ziyaret etseniz daha iyi olur.lezgiler it gibi çoğalıyorlar.avarlar için de durum aynıdır.hızlı bir nüfus artışı var avar ve lezgilerde.

Bence salt bölgeyi baz almak en mantıklı olanıdır.Niye derseniz...arkanız sağlam olur derim.Omuz omuza savaştığınız bu bölge adamı sizi asla satmaz.Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki sadece Kazah-Gence bölgesi biz Türküz diyor.Geri kalan bölgelerde ise biz Azerbaycan Türküyüz diyorlar.

Kısacası Azerbaycan Cumhuriyetinde stratejik mevkilere sadece Kazah-Gence bölgesinin ahalisinden olan insanların getirilmesi şarttır.Bu bölge insanları idareyi ele alırsa Azerbaycan gerçek bir Türk devleti olur.

Çevrimdışı Maday

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #23 : 14 Temmuz 2006 »
Turk_aze

sen ne yazıyorsun be kardeşim ? bir yazdıklarını önce okusana.yahu ermeni bile bu kadar yalan-palan yazmadı,vallahi ermenilerden bile bu kadar yalan gömrmedim yahu.bu ne ya ? Turkforum.net-de biri vardı,aynen senin yazdıklarına benzer şeyler yazıyordu,sen o olmalısın.orda da izah etmişdim,aynı şeyleri tekrarlamaktan bezdim.kardeşim,Qazax ve Genceden başka Azerbaycanda Türk yoktur da ne demek ya ? sen ne yazdığının farkındamısın ? kimlere çalışıyorsun ? KESİNLİKLE TÜRK DEYİLSİN !!! VE AZERBAYCANIN ADINI KULLANMAYA SON VER !!!
ben Kelbecerdenim,hani senin şu kürd bölgesi ilan etdiyin yerlerden birisinden yani.Kelbecerde 150 köy var,onun 147-si Türk köyü ve Türkler yaşıyordular(ermeni işgaline kadar),3-de ise kürt mikropları yaşıyordular (onlar da kürdçe bilmiyordular).kürtlerin yaşadığı bu 3 köy toplam köylerin ve nufusun % 2-si eder ! şimdi bana izah et,hangi hakla bu 3 mikrop yaşayan köye göre benim Kelbecerimi kürt bölgesi ilan ediyorsun ?

Kelbecer hakkında yazdıklarım,senin diyer iller hakkında yazdığın yalanların boyutunu anlatmaya yeterlidir sanırım !

otaq yöneticilerine : lütfen bu Türk düşmanını,Azerbaycanın ve Türkün adını kullanakar yalnızca bu otaqda deyil başka otaqlarda da Türk karşıtı,Azerbaycan karşıtı propaganda yapan bu Türk olmayanın üyeliyini iptal edin ! aksi takdirde sizler de bilerekten veya bilmeyerekten(ben izah etdiyime göre artık biliyorsunuz) onun,yani bir Türk düşmanın bir Türk otağında Türk düşmanlığı propagandasına yardım etmiş olursunuz.Yazıları da mutlaka silinmelidir !bu yalanları okuyan,Azerbaycanı ve Azerbaycan Türkünü tanımayan birileri de bu Turk_aze adlı üyeyi de Azerbaycan Türkü sanar ve yazdıkları yalanlara inana bilir (bilgisizlikden her şey ola bilir).bunu önlemek için bu üyenin üyeliyi mutlaka iptal edilmelidir,lütfen.

Çevrimdışı [Hun Türk]

• Türkçü-Turancı
  • TTK
« Yanıtla #24 : 16 Temmuz 2006 »
Başlık kiliti kaldırılmıştır..

Maday ırkdaşım biraz sakin olunuz..
Bana göre ticanilik, nurculuk, yobazlık, komünizm ve partizanlık gibi hastalıkların sebepleri, milli ülküden yoksunluktur.
Hüseyin Nihâl Atsız

TÜRK IRKI SAĞOLSUN !

Çevrimdışı Turk_aze

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #25 : 17 Temmuz 2006 »
Alıntı
sen ne yazıyorsun be kardeşim ? bir yazdıklarını önce okusana.yahu ermeni bile bu kadar yalan-palan yazmadı,vallahi ermenilerden bile bu kadar yalan gömrmedim yahu.bu ne ya ?

ermeni birşey yazmıyor.ermeni sadece siz Türksünüz biz de ermeniyiz ve 1915 soykırımının intikamını alıyoruz diyor.ermeninin tek yaptığı bu.ermenilerin bu güne kadar Azerbaycandaki qayri Türk ahali ile alakadar aktif çalışmaları olmamıştır.ermenilerin Azerbaycandaki qayri Türk ahali ile temasta olduğu doğru ama qayri Türk ahali daha çok Rusların kontrolündedir.Bunun en iyi örneğini de sadval sürüsü ve elikram hümbetov itinde gördük.her ikisi de rus desteğiyle bağımsız devlet kurmak için çaba gösteriyordu.

Alıntı
Turkforum.net-de biri vardı,aynen senin yazdıklarına benzer şeyler yazıyordu,sen o olmalısın.orda da izah etmişdim,aynı şeyleri tekrarlamaktan bezdim.kardeşim,Qazax ve Genceden başka Azerbaycanda Türk yoktur da ne demek ya ? sen ne yazdığının farkındamısın ? kimlere çalışıyorsun ? KESİNLİKLE TÜRK DEYİLSİN !!! VE AZERBAYCANIN ADINI KULLANMAYA SON VER !!!
ben Kelbecerdenim,hani senin şu kürd bölgesi ilan etdiyin yerlerden birisinden yani.Kelbecerde 150 köy var,onun 147-si Türk köyü ve Türkler yaşıyordular(ermeni işgaline kadar),3-de ise kürt mikropları yaşıyordular (onlar da kürdçe bilmiyordular).kürtlerin yaşadığı bu 3 köy toplam köylerin ve nufusun % 2-si eder ! şimdi bana izah et,hangi hakla bu 3 mikrop yaşayan köye göre benim Kelbecerimi kürt bölgesi ilan ediyorsun ?

benim bu sözlerimi başka forumlarda başka insanlar da diyebilir çünkü bu sözler ilk olarak Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey'in ağzından çıkmıştır.İnanmayanlar gidip Azerbaycanda Elçibeyin en yakın çalışma arkadaşlarına sorsun.Hatta ben yardımcı olmak amacıyla size isimler de vereyim.

Vurğun Eyyubov ( aktif hareket üyesi, Azerbaycan ÖSYM eski başkanı )
Rauf Arifoğlu  ( aktif hareket üyesi )
Ayvazalı Bey  ( Eski Vali )

Ben kimse için çalışmam.Sen Kelbecerdensin demek.Tamam Şamil Esgerov da Kelbecerden.Kelbecerden olan başka adamlar da var.Allah aşkına biriniz gidin Google da şamil esgerov yazın bakalım karşınıza neler çıkacak.

Kelbecere gelince...gelin köy isimlerine de bakalım....

1. Zar
2. Zivel
3. Venkli
4. Tirkeşevend
5. Keşdek
6. Şaplar
7. Hesenriz
8. Kolatağ

Burada sadece kelbecerden 8 köy ismi saydım..buyrun köy isimlerine bakın bakalım Türk ırkına ait bir anlam ve mana varmı bu köy isimlerinde?...

Şimdi de gelin Gence-Gazah bölgesinden bir örnek verelim..sovyet yonetiminde rusların bütün asimilasyon politikasına rağmen buyrun Gazah ta bulunan köy isimlerine bakalım...

1. Aslanbeyli
2. Demirçiler
3. Ceferli
4. Salahlı
6. Kosalar
7. Eskipara
8. Kemerli
9. Gaymaglı

Bu köy adlarında size ters gelen herhangi birşey varmı? bütün sovyet baskısına rağmen bu köy isimleri hala korunuyor ve her köyde de 1900 lerden kalma Türk mezarları var.Mezar taşlarının üzerinde bile köylerde yaşamış insanlarla ilgili kesin açıklamalar var.

Bu terbiyesiz,seviyesiz bana demişki izah et neden kelbecere kürt bölgesi dedin.bakın şamil esgerov adlı bir it bir zamanlar Azerbaycan Milli Meclisinde haydar aliyevci vekillerden biri olarak oturuyordu.

bu adamın adıyla hangi sitede arama yaparsanız yapın karşınıza pkk çıkıyor.bu it hayatı boyu kürd ansiklopedisi gibi çalışmalarla uğraşmıştır.Azerbaycan ve Rusyada faaliyet gösteren pkk yandaşı ronahi medeniyyet cemiyeti de bu iti çok muhterem bir zat olarak kabul ediyor.

ufak bir ilave...

Azerbaycanda yaşayan Türk Karabağda kovulduğu toprağına hasret ama ronahi cemiyeti üyesi kürtler rahat rahat karabağa gidiyorlar,ermenilerle kol kola sırıtarak resim çektiriyorlar.

niye biliyormusunuz? çünkü amaçları kurdistan a sor dedikleri kızıl kürdistanı kurmak.bu kızıl kürdistanın haritasında da kelbecer önemli bir yer tutuyor.

şimdi bunlar yalanmı? bu adam sadece biz de Türküz diyor ama bu kelbecerden çıkan 3 kişiden ikisi elinde kürdoloji kitabı ile çıkıyor.ronahinin de en faal üyelerinin çoğu kelbecerli.daha önce biz bu forumda kırmaları tartışıyorduk.işte en iyi örneği burada.

ermeniler bile biz kelbecere saldırırken fazla bir mukavematla karşılaşmadık diyor.bir zamanlar Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı görevini vekaleten icra eden Tuğgeneral Şahin Musayev ( 1992 Ocak-Mart ) aynen şöyle diyor ;

Goranboy ve özellikle karışık nüfusun çok olduğu yerlerde kırmalar bizim planlarımız mahvetti. asker ve subaylarımın çoğu bu kırmalar tarafından vuruldu.bölgedeki kırma nüfus askeri birliklerimize ermeniden daha fazla zarar verdi.

Alıntı
Kelbecer hakkında yazdıklarım,senin diyer iller hakkında yazdığın yalanların boyutunu anlatmaya yeterlidir sanırım !

diğer iller hakkında da buraya koyabileceğim kanıtlar var.ayrıca diğer illerde yaşayan canlı tanıklarım da var.

Alıntı
otaq yöneticilerine : lütfen bu Türk düşmanını,Azerbaycanın ve Türkün adını kullanakar yalnızca bu otaqda deyil başka otaqlarda da Türk karşıtı,Azerbaycan karşıtı propaganda yapan bu Türk olmayanın üyeliyini iptal edin ! aksi takdirde sizler de bilerekten veya bilmeyerekten(ben izah etdiyime göre artık biliyorsunuz) onun,yani bir Türk düşmanın bir Türk otağında Türk düşmanlığı propagandasına yardım etmiş olursunuz.Yazıları da mutlaka silinmelidir !bu yalanları okuyan,Azerbaycanı ve Azerbaycan Türkünü tanımayan birileri de bu Turk_aze adlı üyeyi de Azerbaycan Türkü sanar ve yazdıkları yalanlara inana bilir (bilgisizlikden her şey ola bilir).bunu önlemek için bu üyenin üyeliyi mutlaka iptal edilmelidir,lütfen.

Otağ yöneticisinin kararına da saygılıyım ama burada söylemek istediğim birşey var..Türk olmayana Türk demenin anlamı yoktur ve bu çok tehlikeli bir konudur.Şahsen benim birçok akrabam Karabağ savaşında Azerbaycan ordusu üniformasını giyen askerler tarafından basılmıştır.Şimdi siz bir kırma ile omuz omuza savaşa gidermisiniz?

Bana Türk düşmanı diyenler...Karabağ savaşında biz Toprak Türk toprağı o zaman savaşalım dedik..Elimizden savaşa gittik ama ilk kurşunu kürtden,kırmadan yedik.Karabağda en çok şehidi öz Türk oğulları verdi.Karabağın çoğunluğu kırma ahalisi ise daha ermeniler ilk kurşunu atar atmaz yükünü toplayıp sırra kadem bastı.Yalanmı?

Ayrıca buradaki arkadaşlar da bilgisiz falan değil.Aralarında Tovuzlu Etibarı tanıyanlar ve Karabağda sacvaşmış olanlar da var.

Benim sana tavsiyem maday;

bana çamur atmadan önce ben dede toprağımı bir ermeni piçine bıraktım,geldi elimden toprağımı aldı ve dede mezarlarım orada kaldı de ve düşün acaba bir Türk olarak şerefli yaşamı hak ediyormusun?

Savaş zamanında askeri açıdan biz de kötü durumdaydık ama sadece 8 tane köy çatışma bölgesinde kaldı ki bu gün bile keskin nişancılarımız oraya ermenilerı bırakmıyor.

Kısacası lafla Türk olunmuyor,Türklük damarlarda akar !!!

Çevrimdışı Maday

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #26 : 21 Temmuz 2006 »
Azerbaycan adının ve Azerbaycandaki birçok il adının deyişdirilmesi mümkündür.Ne Azerbaycan sözünün Türklere dayanan sağlam bir temeli var.Bu konuda net bir bilgi de bulunmamaktadır.

nurçu,

Azerbaycanın adı ile bağlı açdığım mövzuya bak.oradakı yazını okumamışdınsa,nasıl teşekkür ediyordun ? bir de teşekkür etmişsin orada.

Azerbaycanın adı TÜRKCEdir !!!!

Çevrimdışı Maday

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #27 : 21 Temmuz 2006 »

Kelbecere gelince...gelin köy isimlerine de bakalım....

1. Zar
2. Zivel
3. Venkli
4. Tirkeşevend
5. Keşdek
6. Şaplar
7. Hesenriz
8. Kolatağ

Burada sadece kelbecerden 8 köy ismi saydım..buyrun köy isimlerine bakın bakalım Türk ırkına ait bir anlam ve mana varmı bu köy isimlerinde?...

men de sene Kelbecerin qalan kendlerinin adlarını deyim bax nurçu !

Qaraçanlı ,Yellice, Mollabayramlı,Dalqılınclı, Çıraq, Şurtan, Keştek,  Şaplar, Aşağı Ayrım, Daşbulaq, Milli, Hacıkend, Çaykend, İstibulaq, Qılmclı, Nadirxanlı, Sarıdaş, Başlıbel, Taxtabaşı, Tirkeşevend, Esrik, Zülfüqarh, Abdullauşağı, Almalıq, Ağcakend, Zivel,Mercimek, comerd, Demirçidam, Seyidler, Lev, Tekeqaya, Susuzluq, Çepli, Qamışlı, Yanşaq, Ağdaban, Bağlıpeye, Çerektar, Narınclar, Keremli. Güneşli, Zeylik, Zar

Bu adları iyice okuyun.

Çevrimdışı Maday

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #28 : 21 Temmuz 2006 »

Şeki-Zagatala bölgesine gelelim..sadece Zagatalada 31 tane Türk olmayan millet var.Azerbaycanın kuzey sınırında Balakenden başlarsak Balaken,Zagatala,Gah,Şeki,Oğuz,Gebele illerinde sadece Şeki ve Oğuz belirli bir Türk nüfusa sahiptir.Bu bölgede ağırlıklı olarak gürcü,udin,lezgi nüfusu var.

sen daha Azerbaycanda neyin nerede kimin nerede yaşadığını bile bilmiyorsun :-D Şeki-Zaqatalada gürcülermi çoğunluk ? :-D :-D :-D yahu yalan uydururken biraz gerçekçi olmasına çalış bari.Azerbaycanda toplam 15.000 gürcü var,Şeki Zaqataladaysa yüzbinlerce ahali var.
Şeki-tamamen Türk.(bütün köyler Türk köyü)
Qax-büyük çoöunluk Türk,2 gürcü köyü var,biri müslüman olanlarınkı biri hrıstiyanlarınık.
Oğuz-nedeyse hepsi Türk.
Qebele-büyük çoğunluk Türk.dağıstana yakın yerde 1 ya 2 lezgi köyü var.
Balaken ve Zaqatala...ha işte senin Azerbaycanı hiiiiiiiiiç tanımadığını gösteren bu konuda yazdıkların.
azınlıkları sanki çok iyi biliyormuşsun gibi görünmeye çalış bir de Balakendeki avarlar hakkında bir kelime bile söyleme.sen Azerbaycanı nasıl tanıyorsun be ?
Balaken-şehirin %85-i Türk,14%-ü avar.
köy yerlerinin %63-ü avar,%35-i Türk.Azerbaycanda toplam 50 bin avar var.(toplam nufusun %0.5-i kadar yani)

Zaqatala-şehirin %53-ü Türk,%25-i avar.kalanı lezgi,saxur.

daha bir yalanın belli oldu nurçu.bir dahaki seferi Azerbaycanın adından böyle yalan şeyler yazmaya kalkıştığında İYİCE düşün nurçu.

Çevrimdışı Maday

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #29 : 21 Temmuz 2006 »

açıkca söyliyim bu çok şaşırtıcı.

birisi çıkıp ta Samsunun %99-u araplardan ibarettir,hiç Türk yoktur dese şaşırmazmıydınız soydaşım ? işte bu nurçunun dediyi yalan da aynı onun gibi bir şey.Her Turk rumuzu alanın Türk olduğu nerede görünmüş ? rumuzla Türk olunurmu ? bir kürd gelip te burata Atatürk adını rumuz alsa şimdi o da Türkmü oluyor ? onun da dedikerine inanacaksınızmı ? peki bunun dediklerine niye inanıyorsunuz ? Azerbaycan hakkında ağzına geleni yazıyor ve sizde rahat-rahat inanıyorsunuz,niye ?
Birisi Azerbaycan forumunda Türkiye arazisinin çoğunluğunda araplarŞkürdler,çerkezler yaşıyor,Türklerse Karadenizin ortasında küçük bir adada yaşıyor dese biz ona inanalımmı ? ne zor bir şey ki,forum bulmak da zor deyil,üye olmak da,bu saçmalığı yazmak ta.eee ? biz şimdi böyle bir şey olsa "birinci ağızdan"dır deyip inanalımmı ona ?

Alıntı
kürtcü sitelerde yayımlanan uyduruk haritalar ve demografik verilerde bile Nahcıvan'daki kürt kimliğiyle ilgili hemen hemen hiç bir bilgi yok.Birinci ağızdan Nahcıvan'ın kürt nüfus yoğunlukta olan bir ölge olduğunu öğrenmeseydim inanmazdım.

Naxçıvanda yoğunluk olan TÜRKLERDİR ! kürd psilikleri Türkiyeden ve "iran"dan geliyorlar.Naxçıvanın %99-u TÜRKDÜR.geriye kalan %1 ise son 10-15 yılda Türkiyeden ve irandan gelmiş kürdlerdir.
Naxçıvan TÜRKDÜR !!!!
bu saçma propagandaya inanacaksanız Türkye hakkında da aynı saçmalıklar söylendiyi zaman ona da inanmalısınız !