Gönderen Konu: Azeri Türkleri mi?Azerbaycan Türklerimi?  (Okunma sayısı 59804 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Maday

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Azeri Türkleri mi?Azerbaycan Türklerimi?
« Yanıtla #40 : 21 Temmuz 2006 »
http://www.turan.info/forum/index.php

bu otaqda Qazaqstandan,Özbekistandan olan soydaşlardan az önce bahs ettiğim Adır sözü hakkında sora bilirsiniz.

Çevrimdışı Maday

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #41 : 21 Temmuz 2006 »
Azerbaycan anlamının Türkçe bir anlamı olduğunu kanıtlayan tek bir kaynak getir,göster de görelim o zaman.

Fezlullah Reşideddinin ünlü "Oğuzname" eseri.
hiç okumadın tabi ki.
Azerbaycan tarixi.1994-cü il,Azerneşr.sehife-16-18.

Çevrimdışı Asker

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #42 : 21 Temmuz 2006 »
Azerbaycan adı Türçedir veya değildir.Ama Azerbaycanda yaşayan Türklerin buraya 'Türkmenistan', Farslarında 'Türkmen Cenneti' dediğini biliyorum.Karabagda Kürtler yaşıyor olabilir.Ama Azerbaycanda ki en cesur Türkmen aşireti olan 'Cevanşir'lerin asırlarca Karabagda tek hakim oldugunu biliyorum.Ermenilere yardım eden Kürtleri biliyorum.Korkmadan Ermenilerin içine giren ve birkaçını geberten Türkleride biliyorum.

Bakülüler konusunda ise hatırladığım bir olay var;
18. veya 19. asırda Bakü Hanlığına gelen bir Rus vali veya generalinin başını Bakülüler kesip Moskovaya yolluyorlar.Şimdi bunu yapan Farsmı?

Çarlık dönemi Rus şehir içi güvenlik görevlilerinin korkusu olan 'Bakülü Kabadayılar' Farsmı?

Acemlik(Farslık) ile yıllarca Safevi ve Azerbaycan Türklerini suçalayan Osmanlı devşirmelerine en büyük hizmet bence bugün 'Azerbaycan Türk değildirTürk ve Fars karışımı Azerilerin ülkesidir' demektir.
Açık söyliyeyim bunu istisnasız her bilim adamı kabul eder Azerbaycanlılar civar bölgelerdeki Türklerden çok daha fazla 'Turanoid'dir.

Azerbaycan Türkdür.Ama Azerbaycanda yaklaşık bir asırdır Türk olamayan topluluklar maddiyat ve nüfus bakımından güçlenmektedir.

Çevrimdışı Maday

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #43 : 21 Temmuz 2006 »
Azerbaycan adı Türçedir veya değildir.Ama Azerbaycanda yaşayan Türklerin buraya 'Türkmenistan', Farslarında 'Türkmen Cenneti' dediğini biliyorum.Karabagda Kürtler yaşıyor olabilir.Ama Azerbaycanda ki en cesur Türkmen aşireti olan 'Cevanşir'lerin asırlarca Karabagda tek hakim oldugunu biliyorum.Ermenilere yardım eden Kürtleri biliyorum.Korkmadan Ermenilerin içine giren ve birkaçını geberten Türkleride biliyorum.

Bakülüler konusunda ise hatırladığım bir olay var;
18. veya 19. asırda Bakü Hanlığına gelen bir Rus vali veya generalinin başını Bakülüler kesip Moskovaya yolluyorlar.Şimdi bunu yapan Farsmı?

Çarlık dönemi Rus şehir içi güvenlik görevlilerinin korkusu olan 'Bakülü Kabadayılar' Farsmı?

Acemlik(Farslık) ile yıllarca Safevi ve Azerbaycan Türklerini suçalayan Osmanlı devşirmelerine en büyük hizmet bence bugün 'Azerbaycan Türk değildirTürk ve Fars karışımı Azerilerin ülkesidir' demektir.
Açık söyliyeyim bunu istisnasız her bilim adamı kabul eder Azerbaycanlılar civar bölgelerdeki Türklerden çok daha fazla 'Turanoid'dir.

Azerbaycan Türkdür.Ama Azerbaycanda yaklaşık bir asırdır Türk olamayan topluluklar maddiyat ve nüfus bakımından güçlenmektedir.

Azerbaycan ve Azerbaycan Türklerinin hakkındakı  (otaqda da Turk_aze rumuzlunurçu tarafından yayılmaya çalışılan)  bu çirkin iddialar yeni deyil soydaşım.Bunların hepsi "aryan" teorisinin parçalarıdır.Bu hakda hazır bir makale var,ben de kendi fikirlerimi az-az yazacağım.bütün bunlar onyıllar önce düşünülmüş,hazırlanmış ve onyıllardır uygulanan Türk düşmanı bir siyasetin hisseleridir  ve bu Turk_aze gibi nurçulara,Türk düşmanlarına daha çok rastalayağız.Azerbaycan forumlarında olsaydınız bunun gibilerin ne kadar çok olduğunu görürdünüz.her gün bu "aryan" teorisine esaslanan bir sürü yazı yazılıyor Azerbaycan forumlarında.Ancaq burdakılar aryancıları(pan-iranistl) artık iyi tanıdıklarından bu çirkin propagandanın etkisinde kalmıyorlar (Türçüleri kast ediyorum).Türkiyedeki Türkçüler nasıl ki,bir pkk-lıyı heme tanırlarsa burdakı Türkçüler de bir pan-iranisti hemen tanırlar.Bu yılların mücadelesinin sonucudur.Ancak artık Türkiyede de pan-iranistleri ve Azerbaycanda da pkk-lıları tanımanın zamanı çokdan gelmiştir.Ülkelerimizdeki düşmanları çok iyi tanımalıyız.Türk düşmanları artık gördüyünüz gibi bütün Türk eline yayılmakta ve bu yüzden biz bütün düşmanlarımızı çok iyi tanımalıyız,yoksa etki altında kalıp mağlup ola biliriz.Fakat Türk mağlup olmak için deyil,mağlup etmek için yaranmıştır ! Biz yenilmek için yaratılmadık,Tanrı bizi yenmek için,yönetmek için yaratdı,bu seçilmişliyin deyerini bilelim ! sıradan cahil insanlar gibi etki altında kalacaksak,propagandaya uyacaksak biz nasıl Türçü ola biliriz ?

Hüseyin Nihal Atsız Hocanın sözlerini hatırlayın:

"Türkçü hiç şüphesiz, Türkten olur. Fakat her "Türkçüyüm" diyen Türkçü değildir. Samimi olması ve Türkçülüğün şartlarına uyması lazımdır.
Türkçülüğün en büyük görevi Türklüğe hizmettir. Bunun da baş şartlarından biri, çevresinde bulunanlara Türklük sevgisini aşılamaktır. O, yorulmadan, bıkmadan, Türk soyunun üstünlüğünü anlatacak yabancıların tehlikesini söyleyecek..."

Ne diyor Hoca ?
Türkçünün Türkçülüyün şartlarına uyması gerek diyor.Peki söyleyin bana,Türk karşıtı propaganda,Türk ülkesine karşı propaganda bir Türkçüünün yapa bileceyi bir işmidir ? Bir Türkçü böyle bir şey yapa bilirmi ? Bunu yalnızca Türk düşmanı yapar.

Hoca Türklüye hizmet diyor.
Peki,Türk ülkesini "fars yuvası" olarak tanıtmak istemek Türkçününü yapa bileceyi işmidir ? Türkçü bumudur ? Türklüye hizmet bumudur ? Bunun yalnızca Türk düşmanı yapar.

Arkadaşlar,soydaşlar,kandaşlar,Nihal Atsız hocanın de dediyi gibi,Türkçüler ülkedeki,yurddakı tehlikeyi ilk duyanlardır,o tehlikeyi anlatanlardır,Sizler Türkçü olarak bur Turk_aze rumuzlu nurçunun Türk karşıtı propagandasını duymazsanız,anlamazsanız,diyer sıradan insanlardan ne bekleyelim ? Bir Türkçü Türk düşmanını tanımadıkdan sonra,sıradan insan ne yapsın ?

Türk oğlu,düşmanını tanı ! Gözü açık ol! Dikkatli ol ! Her yazılıp-çizilene kanma ! Çirkin propagandayı ilk önce sen duymalısın !

Çevrimdışı Turk_aze

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #44 : 21 Temmuz 2006 »
benim anlatmak istediğim şu..Azerbaycan Türkiye gibi Türklerin çoğunlukta olduğu bir ülke değildir.Bunu da şahsi fikirlerime dayanarak değil Elçibeyin açıklamasına dayanarak söylüyorum.Elçibeyin aynen şöyle bir açıklaması var:

Azerbaycanda gerçekten Türk arıyorsanız o zaman Gazah-Gence arasındaki bölgeye bakın.Azerbaycandaki gerçek Türkler bu bölgede yaşar ve bu bölgenin devamı olan Borçalı bölgesi de Gürcistan sınırlarında kalmasına rağmen halen gerçek Türklerin yaşadığı bir yerdir.

Bu açıklamayı yapan Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey.Bunun dışında gidin Azerbaycanı bir gezin bakalım hangi bölgede kaç kişi ben Türküm diyor?

Asker bey,

Bakülüler konusuna gelelim...Azerbaycanın ilk Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade bile tat soyundandır.Baküde bu gün Ben Bakülüyüm diyen insanlarla konuşun bakalım kendi tarihleri hakkında size neler anlatacaklar.Bu insanlarda iran mescidlerine ve ayetullaha karşı oldukça sağlam bir ilgi var ve bunun da sebebi bu insanların kökeninin FARS olmasıdır.

bakünün köylerini de ziyaret edin.oturun bakünün köylü nüfusuyla konuşun.o zaman durumu daha iyi anlayacaksınız.

bir fars baş kesemez mi? keser niye kesmesin.pkk lı itler de az buçuk eğitimle ermenistandan aldığı füzelerle 97 de bir helikopterimizi düşürdüler. yani her milletin içinden gözü kara insanlar çıkar.

Bakın Osmanlı devşirmesi diyorsunuz ama Osmanlı ordusu Azerbaycana geldiğinde bile Osmanlı ordusuna karşı en fazla pislik Şirvan ve Bakü bölgesinde yapılmıştır.Bu konuda özellikle Nuri Paşanın çok sağlam anıları var.

Ben Azerbaycan bir fars ülkesidir demiyorum.Ben diyorum ki Azerbaycanda Türk olmayan nüfus da var ve bunlar büyük tehlike arz ediyor.Yarın bir gün soyu sopu belli olmayan bu adamlar devleti içten yıkacaklar.Bunun örneklerini de Azerbaycan Karabağ savaşı zamanında defalarca görmüştür.

Bir yerlerden tarih uydurmakla Türkleştirme olmuyor.

sovyetler zamanında Türk olmayanlar Türklere çamur atarak komunist partinin Türkleri sürgün etmesini sağlıyorlardı.1991 de Azerbaycan bağımsız oldu ve sovyetlere yalakalık yapanlar bir anda Türk oluverdiler.

Çevrimdışı ataman1

• Türkçü-Turancı
  • **
  • Nerde Bozkurt qoy bağırsın uranı Savaş sesi bürüs
Ynt: Azeri Tьrkleri mi?Azerbaycan Tьrklerimi?
« Yanıtla #45 : 27 Ağustos 2006 »
Birincisi bunu bildirmek istiyorum ki,yer yuzunde iki cur uluslar var olmakdadir.Boyuk uluslar ve kucuk uluslar.Boyuk uluslarin adlari kisa olmakla oz boyuklugunu asrlar boyu deyismez saklayir.Kucuk uluslarin adlari ise onlari daha da kucuk gostermek icin uzun yazilir.Adlari da parcalanir ve bir nece yere ayrilir.Bu bir formula.Indi gelek Azerbaycan meselesine,AZERBAYCAda bir cok uluslar yasayir.Coxunlyk olusturan ulus ve azinliklar.Coxunluk ozunu tarix boyu adlandira bilmemis.Konsular onu adlandirmis oz kendi cikarisi icin.akirda da soviet ler toponimik ad koymuslar yani azerbaycanli .Simdi de siz diyjsunuz ne olsun Azeri turkumu ,Azerbaycan turkumu.ikisi de yanilis.Ne doneme kadar TURKleri boleceyiz yasadiklari yerlere gore.Ne bilim kibristurku,ahiskaturku ve baskarari.Bunlar bizleri birlesdirmir,bizi bir birimizden ayirir.Men AZERBAYCANda doquldum ve TURKem.Men boyuk ulus yolunu secdim.Bes sizler?
Nerde Bozkurt qoy bağırsın uranı
Savaş sesi bürüsün EL-Turanı
Korkud Dedem seslendirsin qopuzu
Oyandırsın ölü yatan Oğuzu

Çevrimdışı TeknikTürk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #46 : 29 Ağustos 2006 »
Birincisi bunu bildirmek istiyorum ki,yer yuzunde iki cur uluslar var olmakdadir.Boyuk uluslar ve kucuk uluslar.Boyuk uluslarin adlari kisa olmakla oz boyuklugunu asrlar boyu deyismez saklayir.Kucuk uluslarin adlari ise onlari daha da kucuk gostermek icin uzun yazilir.Adlari da parcalanir ve bir nece yere ayrilir.Bu bir formula.Indi gelek Azerbaycan meselesine,AZERBAYCAda bir cok uluslar yasayir.Coxunlyk olusturan ulus ve azinliklar.Coxunluk ozunu tarix boyu adlandira bilmemis.Konsular onu adlandirmis oz kendi cikarisi icin.akirda da soviet ler toponimik ad koymuslar yani azerbaycanli .Simdi de siz diyjsunuz ne olsun Azeri turkumu ,Azerbaycan turkumu.ikisi de yanilis.Ne doneme kadar TURKleri boleceyiz yasadiklari yerlere gore.Ne bilim kibristurku,ahiskaturku ve baskarari.Bunlar bizleri birlesdirmir,bizi bir birimizden ayirir.Men AZERBAYCANda doquldum ve TURKem.Men boyuk ulus yolunu secdim.Bes sizler?
Aramıza hoşgeldin...

Çevrimdışı ataman1

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Azeri Tьrkleri mi?Azerbaycan Tьrklerimi?
« Yanıtla #47 : 31 Ağustos 2006 »
Bunu bildirmek isterdim ki, Kuzey Azerbaycan soviet doneminde TURKluyunu cok yaksi korumustur.Memmed Emin Resulzade ve Ali Bey Huseyinzade TURKculuyun devlerindendir.TURANcilik bizlerde yaranmis bir ulkudur.Guneydeki kardaslarimiz bizim kulturumuz olmasa yok olurdular.Hep kuzeyle ilham almislar.Sovetler yikildikdan sonra Azerbaycanda cok guclu TURKculuk vardi.O donemde tanidik bizlerde BOZKURTlari.Ne yazik ki,su anda TURKculuk ve TYRKler kalmamis.

Çevrimdışı ataman1

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #48 : 02 Ocak 2008 »
Azerbaycan   As Er Bay Can demekdir  yeni as erlerinin bay olmuş veteni

Çevrimdışı ataman1

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #49 : 02 Ocak 2008 »
abşeron belke avşarandır  şirvan  barseli sözünün kalkasıdır o ki qaldı başka bölge adlarına onlaeı araşdıemak lazımdır tez telesik fars sızü demek lazım deyil