Gönderen Konu: Azeri Türkleri mi?Azerbaycan Türklerimi?  (Okunma sayısı 59661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Asker

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
Azerbaycan tarihi Oğuz/Türkmen yurdudur.Hatta Dede Korkut hikayelerinde adı geçen yer adlarının Azerbaycanda olduğu M.F.Kırzıoğlu tarafından ispatlanmıştır.
Azerbaycan Türkleri için Bizanslılar Turkia,Farslar Türkmen Cenneti demiştir.
Osmanlı-Safevi kaynaklarında bile Azerbaycan ahalisi Türkmen  olarak geçer.
Ama 19.asrın sonunda Türk adının unutulması için Rus?Fars? kısacası Türk düşmanları tarafından 'Azeri' adında bir millet yaratılmıştır.Binlerce yıldır Türkmen olana bu insanlar kısa bir zamanda Azeri yapılmıştır.
Azerbaycan Hazar Batısı Oğuzluğunun merkezidir.
16.asra kadar dil-kültür olarak Anadolu Türkleri Azerbaycan Türklerine bağlıydılar.Bugün mezhep farklılığı sebebi ile Azerbaycan Türklerine karşı
Türkiyede bir ayrım görülür.Hatta Türkiyede asil Türk ırkını bölmek isteyen sürüngenler Türk arasına sünni-alevi-şii ayrımını sokup yıllarca sünni olmayan Türklerin Tıbbiye,Askeriye gibi kurumlarına girmesini engellemeye çalışmışlardır.
Bugün hain basın sürekli 'Azeri' terimini kullanıyor,ahmak tarihçilerde 'Azeri Türkleri' tanımın kullanıyor.
Azeri Türkü diye bir şey olmaz.
Azerbaycan Türkleri vardır.Tarihi anlamda Oğuz'un kadim yurdudur.

Şunu söyliyeyim ki ben Yaratıcı'ya kayıtsız ve şartsız iman ederim.Ama din,mezhep tanımam.
Yaratıcıdan dileğim Türk ırkını korusun.

• Ziyaretçi
Azeri Türkleri mi?Azerbaycan Türklerimi?
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2006 »
Peki Azeri,Azerbaycan sözcüklerinin kökeni nedir?

Çevrimdışı Asker

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2006 »
Azerbaycan kelimesi,Farsça bir kelime olan 'Adarbigan' kelimesinin Arab dilinde ki şeklidir.
Adarbigan-Azerbaycan-Azeri kelimelerinin Türk ırkıyla bir alakası yoktur.Ama Azerbaycan tarihi bir Türk yurdudur.
Adarbigan:Ateşperestler/Ateşperest ülkesi.
Azerbaycanlılık şuuru bölge Türklerinde 18.asırda belirdi.
Ondan önce ise bir yercilik(Azerbaycancılık) değil,Türkçülük vardı.
Anadolu Türkü ile Azerbaycan Türkününün arasına uyduruk olan(milli ad olmayan),Osmanlı,Acem,Safevi kavramlar sokuldu.

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2006 »
Başka otağlarda bu AZER sözcüğünün ODER(ATEŞ ERİ) gibi birşeyden kırma olabileceğini duymuştum da pek inandırıcı gelmemişti.Azerbaycan'ın başka bir adı var mı?Ona başka bir şekilde hitap edebilir miyiz?Oğuzeli örneğin ??

Çevrimdışı irfan

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2006 »
bu dediklerini anlamam ama ben gördüğümü ve gerçekleri bilirim..
1.)Türkün en büyük düşmanı yine türktür
2.)düşman dediğine de saygı duyacaksın onlar senin şerefinle şereflenmek için herşeylerini feda eder
3.)şerefli olmadıkları için Türk e hertürlü camuru atarlar
4.)düşman senin karşında boş durmaz dursaydı bu halde olmaz idik
5.)içimizden bu kadar hain çıkarmasaydık yine bu halde olmazdık
evet biz kendimizin ne olduğunu bilmeyen bir toplumuz..
yıl 2002 turizm sektöründe hırvat göçmeni bir vatandaşımız ile diyaloğa bakın..
akşam hırvatistan -Türkiye basket maçı var
maç izliyoruz adam resmen hırvatistanı destekliyo dedim abi ne yapıyorsun adam öğretmen 2 tane kızıyla ve eşiyle gelmiş buraya,, hem çalışıyor hem rehberlik yapıyor...dedi ne var kafam attı siz niçin bu ülkeye geldiniz şartlar onu göstermiş çocuklarda aynı kafa..sabır dedim..abi akıllı ol..eleman dayılaştı deim bu ülkeyi hem sevmiyorsun hem buranın ekmeğini utanmadan yemektesin adammısın sen dedi terbiyeli ol gerisini yazmayım herif şut,,,o.ç.a.g.d.u,,vs,,
neyse azeri arkadaş rehber başka bir zaman oda azeri ya onların ırzına ruslar geçmemiştiya adam bana rusları övmekte oda şut,,
azeri arkadaşıma soruyorum sen nesin diye eleman ben azeriyim diyor?
olum sen Türk değilmisin hayır ben azeriyim diyor dedim Türk boyundan gelmiyormusunuz eleman diyor ki biz azeriyiz Türk değiliz albaşına belayı..
arkadaşlar size tavsiyem şudur biz adolf hitler değiliz..biz sadece Türk oğlu Türküz başka şey bilmem atalarım kanımın içine başka soy almamış bende almam sizi bilmem?ben elime belime ve dilime sahip çıkarım çıkacağımda..
ve şunu da belirteyim allahtan gayrı hiç birşeyden korkmam birde kendimden korkarım geriside benim için boştur..20 -- 30 kadar kürt vatandaşımız oturmuş sohbet ediyor neymiş efendim ölen teröristlerde şehitmiş alayına daldım baktım hepsi kaçıyo de100 ler işte hepsi diş geçiremeyeceği adamı gördümü kaçmakta benki iran.islam.cumhryti.tüm generaline ve emrindekileri pıranga vurmaktan korkmayan kansız efe isem soyum belli dedelerim ve yanında büyüğüdüm abilerim şehit ise korkmam gayrı bu dünyada başka şeyden
bunlar benim yaşadığım gerçek olaylardır..ve benzerleriğ daha var ama fazla lafa gerek yok elbet istiklal mahkemeleri kalkmamak üzere tekrar kurulacaktır..
saygı ve sevgiler esenlikle kalın..
EFEDİR ADIMIZ
TÜRK OĞLU TÜRK OLMAKTANDIR ŞANIMIZ
YEDİ DEĞİL YETİMİŞ BİN OLSA DA DÜVEL
YİNE DE ÜSTÜNDÜR TÜRK OLDUĞUNU BİLEN
KANSIZ EFE

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2006 »
Alıntı yapılan: irfan
1.)Türkün en büyük düşmanı yine türktür
..

Çıkardığımız hainlerin soyların bir araştır istersen..Biz esas bu yüzden Türkçülük yapıyoruz.Ha asimile olmuş bir kırmadır ya melezdir vs vs...Bu arada özür dilerim ama bunun Azerbaycanla ne ilgisi var.Yeni bir başlık açsaydın.

Çevrimdışı Asker

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #6 : 21 Şubat 2006 »
Alıntı yapılan: KumanBatur
Başka otağlarda bu AZER sözcüğünün ODER(ATEŞ ERİ) gibi birşeyden kırma olabileceğini duymuştum da pek inandırıcı gelmemişti.Azerbaycan'ın başka bir adı var mı?Ona başka bir şekilde hitap edebilir miyiz?Oğuzeli örneğin ??

Azerbaycan'ın yalnızca Dede Korkut hikayelerinde adı Oğuz Eli'dir.
Ama benim bildiğim Romalılar bölgeye kısmen 'Albanya' derdi.

Çevrimdışı Asker

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #7 : 21 Şubat 2006 »
Birde şunu belirteyim;
Bugün Güney Azerbaycan daki Türklerde Türklük şuuru yüksektir.
Hatta ve hatta bir kişi orda;
Merkit,Oyrat,Kıpçak,Galaç,Calayır v.b. gibi eski Türk aşiretlirini bilir ve bunlara mensup olduğunu bilir.
Güney Azerbaycanda ki Türklük şuurunun Kuzeyden çok daha yüksek olmasının sebebi,Farsların yıllarca Güney Azerbaycan Türkünü 'Torki Her(Eşşek Türk)' olarak aşağılamısıdır.Türklük şuurunun hakarete karşı tepkisidir.Ama kuzeyde Rus akıllı davranmış sürekli Azerbaycanlılığı desteklemiş  ve Azerbaycanlıların sanatkar,tüccar olarak yetenekli olduklarını söyleyip Türklüğü  ve cengaverliği unutturmuştur.
Ruslar Genceye yürüdükleri zaman demişller ki 'Arslanlar gibi savaşıyorlar'.Bu Rus kaynaklarında aynen böyle geçer.Ama Askeri Sanayi cesaret üstün gelmiş ve Ruslar Gence(Azerbaycan)yi almışlardır.İlk işleri şehirde ki ticari hayatı canladırıp öfkeyi azalmak olmuştur.
Bugün aynı durum Türkiyede vardır.
Nereye baksan sanat ile alakalı bir faaliyet var.Sanatın millete yararlı olabilmesi için sanatın konusunun önceliği milli hisleri kuvvetlendirmeğe yönelik olmalıdır.

Çevrimdışı Dengizik Borçu

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #8 : 01 Mart 2006 »
"AZERİ" sözcüğü "HAZAR"dan gelmiyo mu?
Büyük Hun Kağanı İdil'in (Attila) oğlu...

Çevrimdışı Maday

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #9 : 04 Mart 2006 »
öncelikle şunu söyleyeyim,azeri sözü kesinlikle yanlışdır ve farslar tarafından uydurulmuş bizim guya fars olduğumuzu ispat etmek maksadıyla uydurulmuş bir sözdür.bu yanlışa lütfen sizler de kapılmayınız.sovyet işaline kadar Azerbaycanın quzeyinde ve şimdiye kadar Azerbaycanın güneyinde milletimizin adı şöyledir-TÜRK.fakat Türk dedikde genel olarak bütün dnüya Türklüyü de anlaşıla bileceyinden karışıklık olmasın diye Türk boylarının adları bazen yaşadıqları yerlerin adıyla bağlanarak da söyleniyor.Azerbaycandakı Türkler de bu şekilde Azerbaycan Türkleri olarak da adlandırıla bilinir.kısacası ya Türk ya da Azerbaycan Türkü.
Azerbaycan adının yaranmasıne gelince Dengizik Borçu soydaş,söylediyin fikir de bilimde mevcut fakat daha inandırıcı olanını aşağıdakı bağlantıdan okuya bilirsin.Azerbaycanın adı kısaca söylersek,Yükseklikde yerleşen dağlık ülke anlamına geliyor.

http://hunturk.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=275

============================
ne Azerbaycan Türklerinin ne de Azerbaycanın ve onun adının farslarla ve ya herhangi Türk olmayanlarla bağlılığı yoktur !
Azerbaycan Türklerin ülkesidir ! her zaman böyle oldu ve böyle de qalacaqdır !
Tanrı Türkü Qorusun !