Gönderen Konu: Göktürkçe Dövme-GökTürk Alfabesiyle Yazı Yazmak  (Okunma sayısı 263748 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Umut Emre

• Yeni Üye
  • *
Selamlar, Öykü için de alabilirmiyim üstadım.
Çok teşekkürler

Çevrimdışı Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Çok teşekkürler

İstediğiniz Göktürkçe tamga aşağıya resim olarak eklenmiştir.
Göktürk abaçasını öğrenmek için iletinin altında ekli olan TÜRK YAZISI word dosyasını bilgisayarınıza indirerek çalışabilirsiniz.
Bu dosyada Göktürk-Orhun abaçasına dair temel kurallar ve bilgiler yer almaktadır.
Ayrıca otağımızın ORHUN - GÖKTÜRK TÜRK YAZISI ÖĞRENME KILAVUZU ilişimini inceleyiniz.
Göktürk Yazı fontunu bilgisayarınıza indirmek için ORKUN ABACASI İÇİN FONT DOSYASI ilşimine gidiniz.

Sağlık ve esenlik dileklerimle..

TTK.

Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Fatih

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir
AKP denen ihanet şebekesinin Türk Aydınlanmasının en önemli kilometre taşlarından birisi olan Latin Abaçasını ve dolayısıyla da Atatürk'ün başlattığı aydınlanmayı karartmaya yönelik bir niyet olarak ileri sürdüğü Osmanlıcayı diriltme ihanetine karşı Türkiyenin hemen her yerinde Türk çocuklarının Orhun-Göktürk abaçasına karşı büyük bir merakla yoğun ilgi gösterdikleri gözlemlenmektedir.
Madem atalarımızın mezar taşlarını okuyacağız bizde atalarımızın mezar taşlarını ve göklere uzanan anıtlarını okuyabilmek için Göktürk Türk yazısını öğreneceğiz. Zira Tanrı'ya sonsuzca şükür olsun ki, biz Türk'üz ve atalarımızın diktikleri anıtlarda Göktürk'çe Türk yazısıyla yazılmış.
Dedelerimizin mezar taşlarını okuyamıyoruz bahanesiyle ileri sürülen Osmanlıca tezgahının altındaki hain amacı görüp, sezen Türk çocukları artniyetlilerin oyunlarını tersyüz edercesine çok yoğun olarak Göktürkçe öğrenmeye koyulmuşlardır.
Hemen her yerde Göktürçe tamgalara rastlamak mümkün. Arabaların camlarında Göktürk abaçasıyla yazılmış yazılar, gençlerimizin kollarında ve gögüslerinde Göktürkçe tamgaların dövmelerini görmek o kadar yaygın ki bunları gördükçe insana ayrı bir sevinç ve güven geliyor.
Yurdun dört bir yanında açılan kurslarla Türk çocukları temel Göktürkçe bilgilerine sahip olmuşlardır. Ne mutlu..
E ne demişler?
--Kurt aslına çeker...
Kök Tenğri'nin esenliği bütün Türklerin üzerinedir.

Çevrimdışı Umut Emre

• Yeni Üye
  • *
Çok teşekkürler

İstediğiniz Göktürkçe tamga aşağıya resim olarak eklenmiştir.
Göktürk abaçasını öğrenmek için iletinin altında ekli olan TÜRK YAZISI word dosyasını bilgisayarınıza indirerek çalışabilirsiniz.
Bu dosyada Göktürk-Orhun abaçasına dair temel kurallar ve bilgiler yer almaktadır.
Ayrıca otağımızın ORHUN - GÖKTÜRK TÜRK YAZISI ÖĞRENME KILAVUZU ilişimini inceleyiniz.
Göktürk Yazı fontunu bilgisayarınıza indirmek için ORKUN ABACASI İÇİN FONT DOSYASI ilşimine gidiniz.

TTK.

Hocam cok teşekkürler :)

Çevrimdışı Umut Emre

• Yeni Üye
  • *
Peki hocam neden öykü değil de öxyü ? vermiş oldugunuz fontlarla sağdan sola yazdığımda k harfi daha farklı gorunuyor. K yerine x kullanmamızın bir nedeni var mı ?

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
vermiş oldugunuz fontlarla sağdan sola yazdığımda k harfi daha farklı gorunuyor. K yerine x kullanmamızın bir nedeni var mı ?

Sayın Umut Emre Bey,
Sorunuzun yanıtını Otağımızda yer alan; ORHUN - GÖKTÜRK TÜRK YAZISI ÖĞRENME KILAVUZU ilişiminde bulabilirsiniz.

Ayrıca GÖKTÜRK - LATİN KLAVYE ÖRNEĞİ ilişiminden de Orhun abaçasındaki harflerin/seslerin/hecelerin Latin klavyesindeki (Q klavye) hangi harflerden elde edildiğini görebilirsiniz.

TTK.

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Peki hocam neden öykü değil de öxyü ?

Sayın Umut Emre Bey,
Yukarıdaki tamga açıklamasına bakarsanız Öykü isminin Orhun tamgalarıyla elde edilmesi için Latin abaçasının Q klavyeyle çıkacağı/elde edileceği harfler üXyö olarak verilmiştir.
Öykü adının Orhun abaçasındaki karşılığı üXyö harf dizisi değildir. Sadece Latin abaçası klavyesindeki yerleridir.
Aynı şekilde Latin abaçası klavyesinden Kiril, Arap vb. abaçalarının harflerini de elde edebiliriz. Yapmamız gereken yalnızca font seçimidir. Siz bilgisayarınıza Orhun-Göktürk yazı fontunu yüklediyseniz açtığınız sayfada Orhun-Göktürk yazı fontunu seçip Latin abaçası klavyesinde Göktürk abaçasıyla yazacağınız yazının çıkacağı harflere basmanız yeterlidir.
Orhun-Göktürk abaçasının kendine özgü kuralları olduğunu unutmamak lazımdır. Bazı arkadaşlar Orhun-Göktürk abaçasını Latin abaçası mantığıyla yazmak gibi bir yanlışa, çokça, düşüyorlar.
Hatta İstiklal Marşının ve Gençliğe Hitabenin bile Orhun-Göktürk abaçasıyla yazılmış çevirilerine tanık oldum ki bu olanaksızdır. Sebebi ise: Gerek İstiklal Marşı ve gerekse Gençliğe Hitabe'de ki Arapça harflerin ve seslerin Orhun-Göktürk abaçasında ve Türk dilinde yeri ve karşılığının olmamasıdır. Hatta bu arkadaşlar İstiklal Marşının ve Gençliğe Hitabenin çevirilerini Latin abaçası gibi soldan sağa yazıyorlar. Oysaki Orhun-Göktürk abaçası sağdan sola doğru yazılmaktadır.
Bu ve benzeri yanlışlar Orhun-Göktürk abaçasının yanlış öğrenilmesine ve dolayısıyla da amacına hizmet etmeyecek bilgi kirliliğine neden olmaktadır.
Yani ortaya kaş yaparken göz çıkartmak gibi bir sonuç çıkmaktadır.

Sağlık ve esenlik dileklerimle...

TTK.

Çevrimdışı Bekenbey

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Göktürkçe Dövme-GökTürk Alfabesiyle Yazı Yazmak
« Yanıtla #157 : 10 Haziran 2015 »

İsteğinizi biraz sonra bu başlık altına ekleyeceğim.

TTK.

Sayın Mustafa44
Göktürk yazısı sağdan sola yazılmaktadır. Türkçe kökenli olmayan kelimelerin bazı sesleri Göktürk abaçasında olmadığından istenilen yazıların Türkçe olması ya da Türkçe ses ve hece uyumuna uygun olması gerekmektedir.

Göktürk Tamgalarıyla ONUR GURUR:

Latin abaçasıyla ONUR GURUR: RRUG:RNo

Göktürk abaçasında V harfi olmadığından istediğiniz yazı sağdan sola ONUR GURUR olarak yazılmıştır.

TTK.

Önemli Açıklama:
Yukarıdaki metinler içerisinde yer alan Orkun tamgalarını özgün olarak bilgisayarınızda görebilmeniz için bilgisayarınızda Orkun fontlarının yüklenmiş olması gerekmektedir.

BİLGİSAYARINIZA ORKUN ABACASI FONTUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mesaj üzerinden bayağı zaman geçmiş konuyu biraz hortlatmış gibi olacağım kusura bakmayın . Gurur kelimesi bildiğim kadarıyla Arapça . Bu yüzden mi yazarken GURR şeklinde oluyor ?

Dövme yaptırmak istiyorum da komik duruma düşmemek için sorayım dedim sonra farklı anlamlara gelecek şeyler falan yazdırırız :)

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
« Yanıtla #158 : 10 Haziran 2015 »
Gurur kelimesi bildiğim kadarıyla Arapça . Bu yüzden mi yazarken GURR şeklinde oluyor ?

Dövme yaptırmak istiyorum da komik duruma düşmemek için sorayım dedim sonra farklı anlamlara gelecek şeyler falan yazdırırız :)

Sayın Bekenbey Kandaşım,
Öncelikle otağımıza hoş geldiniz.
Gurur kelimesinin RRUG şeklinde yazılması Göktürkçe'nin kuralları gereğidir. Aşağıdaki alıntıladığım bölümde bu kural anlatılmaktadır.

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
Saygılarımla..
Çağrıbey.

R = aR

Kalın sesli harflerle okunan r harfidir. "aR" sesini verir.
Kelime başında (Türkçe'de r harfi ile başlayan kelime olmadığından) aR okunur.
Kelime başında IR okunması için başına I (I),
OR veyâ UR okunması için başına O (O, U) seslisini alır.
Kelime içinde aR, ıR, uR veyâ Ra, , Ru okunması için başına veyâ ardına bir sesli harf alması gerekmez. Okunuşun nasıl olacağını bir önceki hecenin sesli harfi belirler.

Çevrimdışı Bekenbey

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #159 : 10 Haziran 2015 »
Farkettim ki saçma bir şey yazmışım ama düzeltme kısmını bulamadım mesajda :)

Anladım teşekkür ederim Dövme olarak yaptırmayı düşünüyorum hoşuma da gitti . Latince , İngilizce , çince falan filan olacağına bizim kanımızdan bir şey olsun millet anlamasa bile ben biliyorum en azından :)

Teşekkür ederim tekrardan  @Çağrıbey