Anket

solcular milliyetçi olabilirmi

olamaz
7 (36.8%)
olabilir
12 (63.2%)

Toplam Oy Verenler: 0

Oylama kapandı: 19 Nisan 2006

Gönderen Konu: solcularda milliyetçi olabilir mi?  (Okunma sayısı 47840 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bozkurt_cepni_053

• Türkçü-Turancı
Ynt: solcularda milliyetçi olabilir mi?
« Yanıtla #70 : 05 Temmuz 2006 »
Birileri bana ağır ithamlarda bulunuyor...

O kişiler azından çıkan kelimleri bilmeli...
ben burda hıçbir kandaşımın kalbını kırmak istemiyorum...
Klavyenın başına geçip bana birileri şam babalığı yapmasın...
Herkez kendi fikri burda beyan etti bende ettim...
yine tekrarlıyorum benım görüşüme göre; beynı yıkanmış, batılılaşmış, pkklıların şehit listesine aldıkları ve bu solcularınların kahramn ilan ettikleri deniz gezmiş denilen kişiliksiz kişiye tapanlardan Bırak Türkçü, Milliyetçi bile olmaz...
kendini aşırı sola kaptırıp özgürlük budalaları katılan
bazı Türkler Devlete hainlik bile yapıyor...
Benim görüşüm solculuğu Türkçülüğe almak demek
İtin başını okşamak demek...

Teñrikut bana sığ kafalı demişsin bu lafı sana yedirirdim..
ama burdaki kandaşlarıma saygımvar... Burda birilerine hakaret edip ulu Davamızı parçalamayın... Biz buraya kavga etmek için üye olmadık fikir alış verişinde bulunmak için üye olduk...
Ben sanın görüşüne nasıl saygı duyorsam sende benım fikirlerime saygı duyman gerekir...

Klavye başına geçerek ahkam kesmek bir Türkçüye yakışmaz...
Bir Türkçü gibi davranın LÜTFEN....

SAYGILAR....

TANRI TÜRKÜ KORUMALI.....

GÜN GELECEK BOZKURT İNİNDE ÇIKACAK...
İŞTE O GÜN PİÇLERİN ÖLÜM GÜNÜ OLACAK...

H.TÜYLÜOĞLU

TanriKutMete

• Ziyaretçi
« Yanıtla #71 : 05 Temmuz 2006 »
Çakal !

Sen kime lafını yediriyormuşsun? O dediğini alayının ağa babaları dahi yapamadı daha bugüne kadar.

Sürekli sabrettim, yaşın küçüktür, zamanla kendini düzeltirsin, fikirlerin yerine oturur diye ama horozluk yapılmasına tahamülüm yoktur ! Kimsenin sana külhanbeğliği falan da yaptığı yok, bu heyecanın neden?

ÜYELİĞİN İPTAL EDİLMİŞTİR !!!

Çevrimdışı TeknikTürk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #72 : 05 Temmuz 2006 »
Çakal !

Sen kime lafını yediriyormuşsun? O dediğini alayının ağa babaları dahi yapamadı daha bugüne kadar.

Sürekli sabrettim, yaşın küçüktür, zamanla kendini düzeltirsin, fikirlerin yerine oturur diye ama horozluk yapılmasına tahamülüm yoktur ! Kimsenin sana külhanbeğliği falan da yaptığı yok, bu heyecanın neden?

Bence bir ırktaşımızı böyle bir sebeple dışlamanız yanlış.Herşeyden önce Türkçü sonra solcu bir Türk genci olarak arkadaşın solculara yaptığı haksız ithamlara rağmen kendisine haksızlık edildiğini düşünüyorum.Yukarıda yazılanları okuduğumda arkadaşa biraz fazla yüklendiğinizi hatta onurunu kırdığınızı gördüm.Bence bir Türkçü onurunu koruyamıyorsa bizden uzak durmalı ki bozkurtcepni uslup hatası olmasına karşın kendi uslubuyla onurunu korumaya çalıştı.Bence tepki vermeseydi asıl bizim aramızda yeri olmazdı(tepkisi yanlış olabilir ama kandaşımızı çok tahrik ettiniz).
Ukelalık etmek istemem ama bozkurt cepni soydaşımız sol hakkındaki önyargılarıyla,yanlış bilgileri ve sol adına meydana çıkan şebekleri solun temsilcisi sanma hatası yüzünden duygusal ve gerçek dışı yazılar yazmış.Yanlış yapmış ama böyle ufak tefek hatalar yüzünden biribirimizi kırmak-dışlamak yerine bilgilendirme yoluna gitmeliyiz.
Ha diyorsanızki bu otağı ben yönetirim,sanamı sorcam ozaman lütfen benimde üyeliğimi iptal edin.Tutumunuz yanlıştır ve Türkçülüğe zararlıdır.Bu tip tartışmalarda albay ve türkaze soydaşlarımızın olgun ve gerçekçi tutumları hepimize örnek olmalı kanaatindeyim.. .
Saygılarımla......

TanriKutMete

• Ziyaretçi
« Yanıtla #73 : 05 Temmuz 2006 »
Çakal !

Bence bir ırktaşımızı böyle bir sebeple dışlamanız yanlış.Herşeyden önce Türkçü sonra solcu bir Türk genci olarak arkadaşın solculara yaptığı haksız ithamlara rağmen kendisine haksızlık edildiğini düşünüyorum.Yukarıda yazılanları okuduğumda arkadaşa biraz fazla yüklendiğinizi hatta onurunu kırdığınızı gördüm.Bence bir Türkçü onurunu koruyamıyorsa bizden uzak durmalı ki bozkurtcepni uslup hatası olmasına karşın kendi uslubuyla onurunu korumaya çalıştı.Bence tepki vermeseydi asıl bizim aramızda yeri olmazdı(tepkisi yanlış olabilir ama kandaşımızı çok tahrik ettiniz).
Ukelalık etmek istemem ama bozkurt cepni soydaşımız sol hakkındaki önyargılarıyla,yanlış bilgileri ve sol adına meydana çıkan şebekleri solun temsilcisi sanma hatası yüzünden duygusal ve gerçek dışı yazılar yazmış.Yanlış yapmış ama böyle ufak tefek hatalar yüzünden biribirimizi kırmak-dışlamak yerine bilgilendirme yoluna gitmeliyiz.
Ha diyorsanızki bu otağı ben yönetirim,sanamı sorcam ozaman lütfen benimde üyeliğimi iptal edin.Tutumunuz yanlıştır ve Türkçülüğe zararlıdır.Bu tip tartışmalarda albay ve türkaze soydaşlarımızın olgun ve gerçekçi tutumları hepimize örnek olmalı kanaatindeyim.. .
Saygılarımla......

Teknik Türk Anda,

Kimseye karşı asla öyle bir ulubum olmamıştır. Kimseye kalkıpta sana mı soracağım gibi bir tavır takınmamışımdır. Arkadaşlarımızın hepsi iyi kötü birbirini tanırlar buradan, kimseye karşı kimsenin bu tip sokak kabadayısı ağzıyla laflar etmesine müsaade etmedik.

Yer yer hepimiz birbirimizle çok sert usluplarla tartıştık, sinirlendik, heyecanlandık ama hiç birimiz birbirimize kabadayılık yapmadık, hakaret etmedik. Bu otağın bir özelliği vardır, yumuşak davranılmaz asla. Bugün ona karşı gösterilecek bir taviz, yarın bir çoğunu ortaya çıkarır. Kaldı ki sana bir şey sormak istiyorum; ya o "o lafını sana yediririm" kelamını yüzyüzeyken kullanmış olsaydı ne olacaktı? ?? Nasıl bir tatsızlık yaşanacağını tahmin edebiliyorsundur umarım. Tepkisi yanlış olabilir demişsin, hayır olamaz ! Hatalar bilmeden yapılır ve affedilebilir, hoşgörülebilir ama yanlışlar bilerek yapılmıştır ve affedilmez. Baştan sona da okursan, kimse ona zaten hakaret etmedi ki, kalkıp o yanlışı yaparken kendi düşündü mü acaba karşımdaki insanlar kimler, düşmanıma mı kullanıyorum ben bu lafları diye???

Türkçüymüş !!! Türkçü ne zamandan beri kendi dava arkadaşına düşmanlık yapar oldu anda? Olmaz olsun öyle Türkçü, hele aramızda hiç olmasın !

Daha önceki yazımda da vurguladım, belki yaşı küçüktür, fikirleri tam oturmamış olabilir, zamanla aramızda tam olarak öğrenir diye hep müsamaha gösterdim ve asla bu şekilde bir yaklaşımda bulunmadım kendisine ama arkadaşlarımızın uyarmasına rağmen hala tarzını değiştirmiyorsa, demekki bile bile yapmış ve karşılığını da bulmuş.

Tekrar ediyorum; o lafı yedirirmiş ! yineliyorum, alayının ağa babası kullanamadı o kelamı bize karşı, delikanlıysa buyursun gelsin yedirsin ! Ben bekliyorum özellikle.

Çevrimdışı Kam Büre

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #74 : 05 Temmuz 2006 »
.Herşeyden önce Türkçü sonra solcu bir Türk genci olarak arkadaşın solculara yaptığı haksız ithamlara rağmen

TeknikTürk soydaşım;

Sağ-sol konusunda bilgisel donanım olarak kendimi yeterli hissetmediğim için soruyorum.Türkçü ve solcuyum dediniz?Buradaki solcunun anlamını açıklar mısınız?Yani kastettiğiniz ekonomi anlayışınızın sosyalizm olduğu mu?Galiyevcilerle bir ilişkiniz var mı?Hümanist misiniz?Vs açıklayabilirseniz sevinirim.

TTK

Çevrimdışı Kam Büre

• Türkçü-Turancı
  • **
« Yanıtla #75 : 05 Temmuz 2006 »

Benim görüşüm solculuğu Türkçülüğe almak demek
İtin başını okşamak demek...

Kavramları karıştırıyorsun.Sen burada "Geçmişte solcu olmuş bir insan katiyen Türkçü olamaz" gibi bir şey savundun biz de buna tepki verdik.Evet biz de solculuk ile Türkçülüğün bir arada olamayacağı görüşündeyiz.En azından ben...Ama kişi geçmişte solcu ise elbette bu yolu bırakıp Türkçülüğe yönelebilir.

O kişiler azından çıkan kelimleri bilmeli...
ben burda hıçbir kandaşımın kalbını kırmak istemiyorum...
....ama burdaki kandaşlarıma saygımvar... Burda birilerine hakaret edip ulu Davamızı parçalamayın... Biz buraya kavga etmek için üye olmadık fikir alış verişinde bulunmak için üye olduk...
Ben sanın görüşüne nasıl saygı duyorsam sende benım fikirlerime saygı duyman gerekir...

Ülküdaşlarımıza nasıl Türkçü olunacağını öğretmeden önce Türkçe'yi biraz daha düzgün yazmayı öğrenmeye çalışmalısın.Bize üslup dersi verme,iletilerini okusana burada sataşmayı başlatıp ağzını bozan "Senden daha iyi bir Türkçü olduğum kesin" diye sayıklayan sensin.Doğru diyorsun Türkçü böyle konuşmamalı,edepli olmalı,nerede ne diyeceğini bilmeli.....Önce kendini düzelt...Kimse bilgililik iddiasında değil.

Türkçülüğün ışığıyla aydınlanman dileğiyle...

TTK

Çevrimdışı Turk_aze

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #76 : 05 Temmuz 2006 »
solcu dediğiniz adam milliyetçi olamaz.milliyetçi olarak görünür,görünmeye çalışır ama milliyetçi olamaz.latin amerikada zafer dediğiniz olay venezüellada ağzından ne çıktığını bilmeyen bir dangalağın devlet başkanı olmasıdır.bu zafer falan değildir ve o ülke için de karizmayı sıfırlayan bir olaydır.

gelelim bolivyaya..bolivya devlet başkanı evo morales de solcu ama ben yerliyim ve ilk önce yerlilerin hakları diyor.imzaladığı her kanun ve kararname yerlilerin  işine geliyor.yine de bu adam bile venezüella devlet başkanı chavezden farklı değil.

Çevrimdışı TeknikTürk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #77 : 06 Temmuz 2006 »
solcu dediğiniz adam milliyetçi olamaz.milliyetçi olarak görünür,görünmeye çalışır ama milliyetçi olamaz.latin amerikada zafer dediğiniz olay venezüellada ağzından ne çıktığını bilmeyen bir dangalağın devlet başkanı olmasıdır.bu zafer falan değildir ve o ülke için de karizmayı sıfırlayan bir olaydır.

gelelim bolivyaya..bolivya devlet başkanı evo morales de solcu ama ben yerliyim ve ilk önce yerlilerin hakları diyor.imzaladığı her kanun ve kararname yerlilerin  işine geliyor.yine de bu adam bile venezüella devlet başkanı chavezden farklı değil.
Soydaşım bu otağda Türkçülüğü bırakıp solu savunmak istemem ancak solcu milliyetçi olamaz sözü oldukça ağırıma gidiyor.Yedi sülalem solcudur ve tamamıda milliyetçi olmaya çalışmaz milliyetçidir.Örnek abim Siirt Pervalide vatanımızı savunuyor,karakolunun yolu bile yok helikopterle atıyorlar,amcam gönüllü tunceli hozata pkk ile savaşmaya gitti,seçme şansın vardı neden tunceliyi istedin diye sorduğumda bana memlekete kahramanda lazım yeğenim demişti (abiminde amcamında 2 çocuğu var),diğer amcam ermeniler Azerbaycana saldırdığı ilk gün yine gönüllü Azerbaycana gitti ve savaş bitene kadarda dönmedi,öğretmen olan annem  babam ve dedem 15 yıl boyu fakir taşra gençlerine yaz tatillerinden hafta sonlarından feragat ederek hiçbir ücret talep etmeden,hatta öğrencilere harçlık vererek,aileleriyle kavga ederek kurs verdiler(şu an o gençlerin içinde albaylar,doktorlar,savcılar,öğretmenler var ve halen daha bize hayranlık duyarlar.Bu gençlerin pek çoğuda Türkçüdür,çok azı solcudur yani yapılanların ideolojilerle alakası yok.Bu insanlar milliyetçi olmaya çalışan kimselerse gerçekten milliyetçiler kim merak ediyorum.
Solun Fransız ihtilali sonrası oluşan bir kavram olduğu ve bu dönemde halk taraftarlarının meclisin solunda,devlet taraftarlarının sağında oturduğu,sağ-sol kavramlarınında buradan geldiği kesin.Yani temel olarak milliyetçilikle alakası yok.Hatta Fransız ihtilalinin milliyetçiliği körüklediğide kesin.Fakat Fransız ihtilalinden sonra solun kesin,üzerine uzlaşılmış bir tanımı yok.Yani sol milliyetçi olamaz derseniz size hangi sol diye sorarım.Marksist Leninist sosyalist sosyaldemokrat ......vs uzar gider.Bu ideolojilerin hepsi sol kökenlidir ve kendi içlerinde bile biri biriyle çatışır.En basitinden benim Marksist Leninistler kadar iğrendiğim sadece fettullahçılar bide domuzlar var.Sadece sol değil tüm ideolojiler girdiği toplumun kültürüyle kaynaşır ve değişime uğrar.Rus solu ile Fransız solu oldukça farklıdır.Türkiyede solun yaptığı en büyük hata 1990lı yıllara kadar Türk solunu oluşturamamaları,rus soluna ...soluna özenmeleri idi.Bu büyük hatayıda fazlasıyla ödedi.Şuan durum farklıdır ve gerçek bir TÜRK SOLU mevcuttur,Türk solu şu an Milliyetçilikte bence Türkiyenin en hassas,en bilinçli Atatürkü anlamada en önde giden kesimidir.Buna sanat,edebiyat ve tarih bilincinide rahatlıkla ekleyebiliriz.
Türk solunu ekonomide daha çok devletçi-sosyal devlet anlayışına dayanan,kültür alanında anti emperyalist,sosyal alanda özgürlükçü,temelde Atatürkçü ve Türkçü olarak nitelendirebiliriz.
İnsanların solcu denince Attila İlhan,Cengiz Özakıncı,Hulki Çevizoğlu yerine Deniz Gezmiş gibi gariban kuklaları düşünmeleri haksızlık kanaatindeyim.

Çevrimdışı TeknikTürk

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #78 : 06 Temmuz 2006 »
.Herşeyden önce Türkçü sonra solcu bir Türk genci olarak arkadaşın solculara yaptığı haksız ithamlara rağmen

TeknikTürk soydaşım;

Sağ-sol konusunda bilgisel donanım olarak kendimi yeterli hissetmediğim için soruyorum.Türkçü ve solcuyum dediniz?Buradaki solcunun anlamını açıklar mısınız?Yani kastettiğiniz ekonomi anlayışınızın sosyalizm olduğu mu?Galiyevcilerle bir ilişkiniz var mı?Hümanist misiniz?Vs açıklayabilirseniz sevinirim.

TTK
Soydaşım sorunun cevabı yukarıda mevcuttur.İlaveten şunu eklemek isterim solcu olmamda en önemli etken özgürlükçülük ve anti emperyalizm diyebilirim.Türk özgür olmalı.Özgür olmayan,özgürlükten anlamayan Türkün gözümde Türklükle alakası yoktur.Türk kendi kültürünü kimseye hesap vermeden,kimseden etkilenmeden yeşertmeli,yaşamalıdır.Kültüründen kopuk,özüne sadakati olmayan Türkünde gözümde Türklükle alakası yoktur.Türkün arap kültüründen,rus kültüründen,amerika kültürsüzlüğünden etkilenmesi kadar aşağılayıcı ve onur kırıcı bir şey yoktur.Ayrıyeten Türk istediği şekilde istediği dine,ideolojiye,inanca sahip olabilmelidir.Kimseye hesap vermeden,kendisini savunmak zorunda kalmadan.Ayrıyeten Türk Devleti Türk Milleti için vardır ve millet herzaman devletten üstündür,temel olan millettir.Türk ekonomik olarakta bağımsız olmalı,Türkün ekonomisi geçim kapısı gözünü para hırsı bürümüş özel teşebbüse bırakılmamalı.Türkün çalışması karşılığı geçimi devlet güvencesinde olmalı.Türk işçisi 3-5 kapitalist sömürücü kenenin eline bırakılmamalı,kenelere uşak edilmemeli.Türkün arkasında dağ gibi devleti olmalı ve dünyanın neresine giderse gitsin ona sahip çıkmalı.Türk ekonomik-sosyal durumu ne olursa olsun eğtim için,sağlık için,savunma için ona buna muhtaç olmamalı ve banim devletim var diyebilmeli.Bir Türk parmağımda sivilce çıktı rahatsız oluyorum diye devletine başvurabilmeli.
 En basit haliyle duygularımı,düşüncelerimi aktardım.Umarım anlatabilmişimdir.
 Saygılarımla....

Çevrimdışı Turk_aze

• Yasakli
  • Türkçü-Turancı
« Yanıtla #79 : 06 Temmuz 2006 »
önemli olan solcu ailenizin ne yaptığı değil solcu fikirlerinizin ne olduğudur.solculuk derken neyi anlıyorsunuz,hangi fikri savunuyorsunuz önemli olan budur.