Gönderen Konu: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?  (Okunma sayısı 268685 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
Ynt: SOYAĞACIMIZ - Soyumu nasıl öğrenebilirim ?
« Yanıtla #50 : 20 Mart 2011 »
Kastamonu/Taşköprü/Germeç ve Kastamonu/Araç hakkında biraz bilgi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim Tonyukuk andam.

Ay Toldı

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #51 : 20 Mart 2011 »
Sayın Ayguçı, Kastamonu sancağı Araç Kazasındaki topluluk adları şöyle; Yörükân-ı Arac, Karabürceklü, Karapürçeklü, Yortan (Bortan) bunların tamamı Yörükân Taifesinden diye anılmış. Bunlardan Yortan(Bortan) Adana, Maraş ve Tarsus'a kadar yayılmış. Bunlar merhum Cevdet Türkay'ın tespitleri. Merhum Prof. Dr. Faruk Sümer'e göre Araç kazasındaki boy yerleşimleri de şöyle; Avşar 69 vergi nüfusuna sahip, Üreğir (Yüreğir) iki ayrı yerde 46 ve 15 vergi nüfusuna sahip, Bezi-İğdir 132, İğdir 29 vergi nüfusuna sahip olarak listelenmiş.

Taşköprü olarak yaptığım araştırmada bulduğum boy ve topluluk adları da, Bayat (Bayatlı, Bayatlu), Karakeçi, Karakeçili (Karakeçülü), Bardakçı (Bardakçılar), Bozulus'tan Bayad, Cihanbeğli (Cihanbeğlü), Emirşah (Emirşahlı, Emürşahlu), Oruclar (Oruclu, Oruc) Faruk Sümer'in listelerinde de, Kayı 9 vergi nüfusu, Dodurga, Afşar-Virancuk 19 vergi nüfusu, Yüreğir ( Üreğir) -Çayırcık 13 vergi nüfusu, Üreğir (Kabakulak) 51 vergi nüfusu, Üreğir 25 ve 5 vergi nüfusu olarak iki ayrı yerde, İğdirler-Kuyucak 50 vergi nüfusu (Kuyucak'da) olarak listelenmiş. Esen kalınız.

Tonyukuk

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #52 : 20 Mart 2011 »
Sayın Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nun Anadolu'daki Türk yerleşimleri konularında deneyimli bir yazar topluluğunun desteği ile ortaya çıkardığı ''Anadolu'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar (1453-1650)'' adlı eseri bu konulara ilgi duyan arkadaşlara tavsiye ederim. Toplam altı ciltlik bu eseri ben ilk çıktığında 75 lireya almıştım. Şu an 89 lira gibi bir fiyata satılıyormuş ama 889 olsa bu esere değer.

Tonyukuk

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #53 : 20 Mart 2011 »
Merhaba ben de Kozan lıyım. Bizim de aslımızın Maraştan geldiği söyleniyor. Maraşta da aynı adlı bir köy varmış.Sayın Halaçoğlunun araştırmalarını takip ediyorum. Kendisini hassasiyetinden dolayı tebrik ediyorum.

FATMA

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #54 : 20 Mart 2011 »
Tonyukuk anda,

Edirne/Havsa ve Çanakkale/Biga hakkında bilgi verebilir misiniz ?

İstemi Yabgu

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #55 : 20 Mart 2011 »
Merhaba ben de Kozan lıyım. Bizim de aslımızın Maraştan geldiği söyleniyor. Maraşta da aynı adlı bir köy varmış.Sayın Halaçoğlunun araştırmalarını takip ediyorum. Kendisini hassasiyetinden dolayı tebrik ediyorum.
FATMA

Aslında sadece kaza adıyla secere takibi yapmak zor(Kozan Osmanlı döneminde sancaktı), oymak, topluluk (defterlerde cemaat, aşiret, taife olarak anılıyor), sülâle adı veya en azından köyünüzün eski adını biliyorsanız biraz daha kolaylaşır.

Kozanlı olup aslınızın Maraş'tan geldiğini söylemişsiniz bu duruma uyan bir cemaat var; Avşar boyunun Kavurgalı Taifesinin aynı adlı grubundan Tatarlu cemaati. Bunlar hem Kars-ı Maraş(Bugünkü Kadirli) hem de Kozan(Sis) sancaklarında yerleşmişler. Değişik yerlerdeki kayıt tarihleri 1519 ve 1573 arasında değişiyor. Tatarlu Cemaatinin Kars-ı Maraş'ta yerleşenleri Maraş Yörükleri Taifesinden olarak kaydedilmiş. Esenlikler dilerim.

Tonyukuk

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #56 : 20 Mart 2011 »
Tonyukuk anda,

Edirne/Havsa ve Çanakkale/Biga hakkında bilgi verebilir misiniz ?
İstemi Yabgu

Biga'nın yönetim biçimi olarak iki durumu var birincisinde Hüdavendigâr(bugünkü Bursa) sancağına bağlı bir kaza ikincisinde sancak haline gelmiş Balya, Ezine, Çan birer nahiye olarak Biga'ya bağlanmış buralarda da Salur, Döğer, Karkın, Yıva, Dodurga, Avşar, Çavundur, Eymür, Kızık, İğdir, Kıpçak yerleşimleri olmuş ancak tüm sancak 61 ayrı maddede geçtiği için sadece Biga merkezdekileri aldım.

Bolular Yörükleri, boyları belli değil Biga'da kışlarlar, yazın İnegöl'e göçerlermiş, belgenin kayıt tarihi 1590-91
Hisarlu Cemaati, Yüreğir boyundan kayıt tarihi 1574-75
Sakallı Oğulları Cemaati, bunlar Bayındır boyunun Söğüd Yörükleri taifesinden imiş K.T. 1574-75
Yörük Cemaati, bunlar da Çınarlu köyünde yerleşmiş boyları belli değil K.T. 1574-75
Yörükân Cemaati, Sarıca köyüne yerleşmiş, K.T. 1574-75
Akça Koyunlu, bunlar Bayındır boyundan, K.T. Şubat 1516
Bardakçı(Kasablar)Cemaati, bunlar Bayad boyundan, Akça köyde kışlarlarmış. K.T. 1574-75
Gök Musalar C. Yörükleri, Alayund boyundan K.T. yok.
Hisarlu Cemaati, Yüreğir boyundan, K.T. 1574-75
Karacalar Cemaati, Karaca Yörüklerinden boyları Kınık K.T.1574-75
Koçlar Yörükleri Cemaati, Yüreğir boyundan Ortadere Köyü kışlakları K.T. 6 Nisan 1543
Koyunevi Cemaati, Yıva boyundan K.T. Şubat 1516
Otacı Yörükleri, Boyları belli değil
Palıklar Cemaati, Kınık boyundan, K.T. 1574-75
Server Obası Cemaati, Kayı boyundan Akçal köyü civarı kışlakları K.T. 1574-75
Toku(Bardakçı) Cemaati, Açaköy de kışlarlar. K.T 1574-75
Yoğun Balılar Cemaati, K.T. 1574-75
Yörük Cemaati, Çınarlu köyünde otururlar K.T. 1574-75
Yörükân Cemaati, Sarıca köyünde otururlar, K.T. 1574-75
Yusuflar Yörükleri, bunlar da Yaya-başında otururlar K.T. Şubat 1516

Havsa hakkında Halaçoğlu'nda ayrıntılı bilgi yok ama Külliyatın sonundaki grafiklere göre Yazır, Salur, Döğer, Bayındır yerleşimleri olmalı Faruk Sümer'de Kocacık Yörükleri geçiyor. Esen Kalın.

Tonyukuk

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #57 : 20 Mart 2011 »
Arap yerleşimleri genellikle Hatay, Urfa, Siirt gibi illerimizde görülür. Biga'yı araştırırken iki Arap topluluğuna rastladım, Yatak Arapları, Ezine İskenderus nahiyesinde, Karaburun Arapları, Tuzla Kadılığı'nda ve Defter-i Atik'te İnepazarı Kadılığında kayıtlılar bu da ilginç bir bilgi.

Tonyukuk

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #58 : 20 Mart 2011 »
Esenlikler Tonyukuk Beg, Kayseri-Tomarza-Kömür Köyü Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz? Şimdiden Teşekkürler..

Oğuz Türkmen

Çevrimdışı Çağrı Bey

• Türkçü-Turancı
« Yanıtla #59 : 20 Mart 2011 »
Sayın Baturalp, Köstere Yörükleri olarak 44 kayıt var. Kayseri sancağına bağlı Köstere nahiyesi hakkında da 32 Kayıt var. Uygun bir zamanda buraya eklerim. Ancak ilk baktığım bir kaç Köstere cemaati Avşar. Tamamını inceleyip sonuçları paylaşırım. esenlikler.

Tonyukuk