Gönderen Konu: Göktürkçe Dövme-GökTürk Alfabesiyle Yazı Yazmak  (Okunma sayısı 266962 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerküklü

• Türkçü-Turancı
  • **
Ynt: Orhunca Türk Yazılışı Hakkında Bir Soru ?
« Yanıtla #70 : 10 Haziran 2008 »
Bu soruyu ben soralı baya olmuştu fakat teşekkür edememişim kusura bakmayın..
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler..

Çevrimdışı Çiçem

• Yeni Üye
  • *
GökTürkçe öğrenmeyi çok istiyorum, umarım bir an önce öğrenebilirim :)

Çevrimdışı Çağrıbey

• [GÖKBÖRÜ ANKARA]
  • Türkçü-Turancı
  • Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana!
GökTürkçe öğrenmeyi çok istiyorum, umarım bir an önce öğrenebilirim :)
Gökbörülerin Otağı Huntürk'e hoşgeldiniz Çiçem Hanım.
Göktürkçeyle ilgili Otağımızın:
https://www.hunturk.net/forum/index.php?topic=3916.0
köprüsünü takip ederseniz Göktürk Abaçasıyla okuma ve yazmayı öğrenmenize, belli ölçüde, yardımcı olacaktır.

Ne mutlu Türk doğup, Türk gibi yaşayana.

Çevrimdışı Göçer

• Yeni Üye
  • *
Esenlikler dilerim. Göktürkçe dövme yaptırmak istiyorum fakat istediğim sözün Göktürk abecesiyle nasıl yazıldığını bilmiyorum. Bu konuda internette bulunan kaynakları da pek güvenilir bulmuyorum.

Göktürk abecesine hakim bir arkadaşım ''Özünü bil''  ve ''Kim olduğunu hatırla/unutma'' cümlelerini benim için çevirebilir mi ? Şimdiden teşekkür ediyorum :-)

Çevrimdışı Türkçü

• Türkçü-Turancı
  • **
Göçer kardeşim,

Sakın ola yanlış anlama fakat her şeyi hazır bulmak hatadır.
Bu yaptığın zaten gösteriş amaçlıdır ama bari hakkını ver; araştır, her yerde orkun abacası ile ilgili bilgiler var. Güveinilir değil gerçekten bazı yerler ama bu yerler kendisini belli ediyor.

Şunu belirteyim; bu istediğin cümleyi yazabilmek için 15 dakikalık bilgi edinmen yeterli, hatta gelecekte başka bir şey yazmak istersen buna da temel sağlayacaktır ama lütfen haıra konmak gibi, bu kadar basit şeyleri sormak gibi hatalara düşmeyelim.

Bana sorsan "ne yazdırırdın?" diye açıkcası hiç bir şey yanıtını veririm. Bu tür şeyler gösterişten öte değildir benim için ama size saygı duyarım.

Şimdi şu hazırcılıktan uzak kalın hatta öğrenince burada paylaşın, sizi hep beraber tebrik edelim.
Başımıza ne geldiyse bu ataletten geldiğini unutmamak gerek...
Sakın ola sözlerime alınmayasın.

Esenlikler...
.....
"Ölüm değil bize tasa,
Biz kartalız, hayat ökse.
Yavuz düşman kılıç çalsa
Yumruğumla çelemem mi?

Kırgız atım yağız olsa,
Yol gösteren yıldız olsa.
Bahtiyarlık bir kız olsa,
Silâh çekip alamam mı?

BAHTİYARLIK BENİM TASAM,
FAKAT O BİR ZEHİRLİ SAM,
BİRŞEY BİLE YAPAMASAM,
ERCESİNE ÖLEMEM Mİ?"

Çevrimdışı Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Esenlikler Göçer, hoş geldiniz.

Göktürk abaçasıyla ilgili isteğinizi aşağıya hazırladım.

Aslında sizin isteğinizi hazırlarken Türkçü Kardeşimiz bir ileti eklemiş ve hakkını teslim etmek gerekirse çok da doğru söylemiş.
Türkçü Kardeşimizin de söylediği gibi kendiniz de biraz araştırma yaparak hazırlayabilirdiniz.
Ben hazırladığım için emek ziyan olmasın düşüncesiyle buraya ekliyorum.
Dilerim bu başlangıç Göktürk Türk abaçasını araştırıp ögrenmenize vesile olur.

Eklediğim resimde de göreceğiniz gibi her iki isteğinizinin de iki ayrı yazılışına yer verdim. Nedenine gelince:
Bilindiği gibi şu anda kullandığımız Batı Türkili (Türkiye) Türkçesi Latin abaçasıyla yazıldığından Latin abaçasındaki bazı ses ve hecelerin Göktürk abaçasında karşılığı bulunmamaktadır. Hatta günümüz Türkçesinde kullanılan bazı harf, ses ve hecelerin Göktürk abaçasıyla karşılanması mümkün değildir.
Göktürk abaçasının kullanıldığı çağlarda Türkçemizde yabancı kelime neredeyse yok denecek kadar azdır. Şu an Türkçemizde hem çokça yabancı kelimeler vardır ve hem de Türkiye Türkçesi oldukça geliştiğinden Göktürk abaçası günümüz Türkçesini bire bir karşılayamamaktadır.

Eklediğim resimde Göktürk abaçasının kurallarına uygun olan yazılım:
"özünü bil" için:
özün bil
lib:nzö
olarak yazdığım ikinci seçenek

"kim olduğunu unutma" içinse:
kim oldğun untma
mJu:Nğuvo:mik
olarak yazdığım  birinci seçenektir.

Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Göçer

• Yeni Üye
  • *
Sayın Türkçü eleştirilerinizde haklı olduğunuzu kabul etmekteyim. Yalnız bir noktayı belirtmek isterim; soruyu sormadan önce Göktürk abaçasını inceledim ve verdiğim cümlelerin nasıl yazıldığını belirledim.Fakat harf hatası olmaması için Göktürk abaçasına hakim olan birine danışmak istedim.Yani hiç araştırmadan açılmış bir başlık değil bu.Umarım yakın zamanda bende yetkin bir konuma gelirim.Ayrıca bu işte Türk Dili ve edebiyatı okuyan bana, Göktürk'ten önce Arap alfabesinde yetkin olma zorunluluğu koyan eğitim sistemimizin de hatası vardır sanıyorum.
Sayın Üçoklu Börü Kam emeğiniz için gerçekten teşekkür ederim.Esenlikler dilerim.

Çevrimdışı Kayberen

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tengri !

Esenlikler, "Türkçü" anda dediklerin çok doğru, yalnız ben internette yaptığım araştırma ile bilgilenemedim ve ben de buradan Üçoklu Börü Kam kandaşımdan yardım istemeye geldim...

Ben de koluma dövme yaptıracağım, şu anda dövmemin tasarımı üzerinde uğraşıyorum, Gölge Çeri'yi kullanmayı düşünüyorum...
Bunu ömrüm boyunca taşıyacağım için harika birşey olmalı... her türlü öneriye ve tavsiyeye açığım...
Özellikle gölge çerinin altına yazdıracağım Göktürkçe yazı hakkında bol bol tavsiyeye, yardıma ihtiyacım var... kafamda netleşmiş biz söz yok...

Ancak ben sizden rica olarak bazı sözlerin Göktürk alfabesinde yazılışını istiyorum zahmet olmazsa... :)

"Ve birleşmek için yeniden en ulu olanın sancağında"
"Tanrı Türk'ü Korusun"

saygılar...
Kırgızistan - Bişkek

Çevrimdışı Üçoklu Börü Kam

• Otağ Yöneticisi
  • Türkçü-Turancı
Hoşgeldiniz Kayberen anda!
Sanırım siz Turania.Net'te aynı isimle üyeydiniz.

Alıntı
Ancak ben sizden rica olarak bazı sözlerin Göktürk alfabesinde yazılışını istiyorum zahmet olmazsa...

Ne istediğini belirle ki elimizden geleni yapabilelim.

Esenlikler.

TTK.
Türk Soyunun Gizli Gücüne İNAN ve GÜVEN!

Çevrimdışı Kayberen

• Türkçü-Turancı
  • Kök Tengri !
Evet anda turania.net'e üyeydim... :) ne istediğimi yazmıştım ancak siz sanırım imza falan zannettiniz...

"Ve birleşmek için yeniden en ulu olanın sancağında"
"Tanrı Türk'ü Korusun"

Çevirisini istediğim yazılar bunlardı... :)
Kırgızistan - Bişkek